bugün

psikologların diline pelesenk olmuş aktivitedir. psikolojik sorunların temelinin karakterin ve egonun şekillendiği çocukluk yıllarına bağlamak adettendir. mesela aşırı agresif kişilerin tuvalet eğitim döneminde baskı altında tutulduğu söylenir, ya da gösteriş düşkünü kişilerin 3-7 yaş arası kendini aciz hissettiği...modern psikiyatri anlayışı şuan farklı bir oluşum içindedir...çocukluk döneminde başgösteren bu tip semptomların zamanında farkedilmesi ve ilerlemeden durdurulması anlayışı hakim olmaya başlamıştır. bu bağlamda çocuklara özel klinik açmak ve kendilerine iç dünyalarını hazırlanan -kişiye özgü- piyeslerle sergileme imkanı verilmek istenmektedir...bu yeni format çok daha makul görünmektedir.
psikolojik tedaviilerde tek çözüm olarak görülebilen çözüm. psikologların kendi aralarında yaptıkları esprilere de konu olmuştur.
(bkz: iner misin sabaha mı bırakırsın)
(bkz: serbest çağrışım)
bebekler için pekte mümkün gözükmeyen kavram.
psikanaliz yöntemi.

freud, kişinin sorunlarının cocukluk yıllarından kaynakladıgını ve cocukluk döneminde yaşanılmış sıkıntılarının bilincdışına hapsoldugunu öne sürer. bu konuda deney vs yoktur ama gözlere dayanarak ve kendisinden yola cıkarak cıkarısımlar yapmıştır.

çocukluga inmek; psikoseksüel gelişim evleri içinde ve psikossyal evrelerde neler yasandıgını görmektir..çünkü bi insanı yordamadan önce o'nun gecmiş yasantısını cözümlemek gerekir.
- bisikletimle konuşuyordum.
- ana sınıfında hocama aşıktım.
- ana sınıfında ceren beni öptüğü için yüzümü 4 gün yıkamadım.
- camiye giderdim tesbihten, c harfi yapardım.
- babamın marketinden para çalardım.
- havalı tüfekle kedi öldürürdüm.

böyle bir çocukluğa insen ne olur, inmesen ne olur.
hastadan hastaya değişen psikolokların kandırma yollarından biridir.hastanın psikolojisi sonradan bozulmuşsa çocukluğa inmek çok anlamsızdır.

-ne kadar zamandır bu durumdasınız?
+20 yaşımdan beri.
-o zaman biraz geri saralım ve çocukluğunuza dönelim.
+ama benim psikolojim sevgilim beni terk etti diye bozuldu.
-zaten zamanımızda dolmuş ,ödemeyi danışmaya yaparsınız.