bugün

içimizde bizden gizli serpilip büyüyen cinsiyetçi eğilimleri açığa çıkarmak için sıklıkla verilen bir örnek vardır: bir adam oğlunun elinden tutmuş onu okula götürmektedir. birdenbire hızla gelen bir kamyon çocuğa çarpar, hastaneye yetiştirirler apar topar. fakat onu gören doktor hemen "hayır, ben bu çocuğu ameliyat edemem, çünkü o benim öz oğlum" der. nasil olabilir böyle bir şey??
zor değildir elbette: doktor kadındır ve de çocuğun annesidir. zihnimizdeki cinsiyet rollerine ilişkin kalıpyargılar ilk anda bunu görmemize izin vermiyorsa, kabul edelim ki serde biraz seksistlik vardır.
(bkz: seksist)
sol frame'i meşgul eden zihniyet.
Cinsiyetçilik bir cinsiyetin diğerinden üstün olduğunu savunan görüş ve ideolojidir. Bu (bazı istisnaları olmakla birlikte); tarihte genel olarak erkeklerin kadınlara karşı, heteroseksüellerin eşcinsellere karşı üstünlüğü şeklinde rastlanır ve günümüzde de geçerliliğini yaygın şekilde korumakta, insanlar arasında halen etik bir değer ve tabu olarak varlığını sürdürmeye ve kabul görmeye devam etmektedir. Cinsiyetçiliğin insanlar arasında neden böylesine geniş ölçüde kabul gördüğü hakkında yapılan tartışmalar genelikle şu sonuçları işaret etmektedir:

Aile, toplum ve çeşitli dinlerden öğrenilen ve ahlaken doğru olduğu varsayılan kültürel ve etik normlar, değer yargıları, tabular kurallar, yasalar, örf ve adetler cinsiyetçiliği olağanlaştırır ve normalleştirir. *
(bkz: sexism)
(bkz: seksizm)
(bkz: cinsiyetçi dil)
(bkz: seksizm)
ülkemizde kız çocuklarıyla sek sek oynasa laf edilen, mahalle maçlarıyla yetiştirme çabaları sonucu olarak,
ilkokul aşkının saçını çekmeyi bir sevgi ifadesi olarak bilen türk erkeğinin bilinç altında yatan gizli dert.

(bkz: Misognie)
görsel
erkeklerin kendini kadınlardan üstün görmesi veya kadınların kendini erkeklerden üstün görmesidir.
benim açımdan mümkün değil, ben kadın düşmanı olamam çünkü annem, ablam, kız kardeşim hepsi kadın.
içine günden güne düstüğüm bataklık.

Yardıma ihtiyacım var. Eğer bu çukurdan Çıkamazsam hayatımın tamamen anlamını yitirebileceğinden korkuyorum.
(bkz: bangladeş seviyesinde yaşa cinsiyetçiliği sorgula).
KEMALiSTLER
-CiNSiYETÇiLiK OLMASIN DER AĞIR YÜKLERi ERKEĞE TAŞITIR.
-TIP BiLiM DER AMA TIPIN DOĞASI GEREĞi ERKEK VE KADIN DEĞERLERiNiN FARKLI OLDUĞU GERÇEĞiNi GÖZ ARDI EDERLER.
Asil gaye kadina haddinden fazla deger vermektir, FAKAT BUNU CiNSiYETÇiLiK ÇATISI ALTINDA GERÇEKLEŞTiRiRLER.
Benim bu.

Egerki benim gibi kadin dusmani iseniz normaldir.

Varliginin yegane sebebi uremek olan bir canliya ihtiyacimiz yok.
Sonucunda feminizmi doğurmuştur.
milliyetçilik akımlarının pabucunu dama atmaktadır.
Bu neden Burda konuşuluyor yada böyle insanlar neden burdalar.
az önce yaşadığım olayı anlatıyorum. lol oynuyorudum. (evet 21 yaşındayım ve lol oynuyorum) takımımdan bir oyuncu oyunu oynamak yerine chatten sağa sola laf söyleyip duruyor ve susmuyor kesinlikle susmuyor. en son çıldırıp bi sus artık karı gibi bi susmadın dedim. ve bana dedi ki kadın olduğum için olabilir mi cinsiyetçi şerefsiz dedi. inanılmaz.
Konuyu genele vurduğumuzda uygulanması gereken bir şey. Yani ben erkeksem erkekleri savunurum abi. Ancak olay bireyselleştiğinde ise durum değişir. Kim haklıysa onun tarafına geçerim. Böyle de paradoksal bir durum söz konusu.
kadınlar erkeklere karşı, erkekler de kadınlara karşı cinsiyetçi olabilir. tek yollu bir şey değil bu. ırkçılık gibi.
en nefret ettiğim tipler.
Aslında bilinenin aksine Türkiye de kadınlar en az erkekler kadar cinsiyetçidirler, hatta belki daha fazla.
coğrafyamızda sıkça görülen.
normal durumdur. kadin ve erkek farklidir, toplumdaki rolleri de buna gore zaman icinde farkli sekilde gelismistir. aksini dusunen aptal bir sarisindir.