bugün

bira güzel ama ya tam sahurda içmelik baya tok tutuyor ama işte yasak.
ey zahit şaraba eyle ihtiram,
insan ol cihanda bu dünya fani.
ehline helaldir, na ehle haram,
biz içeriz bize yoktur vebali.

sevap almak için içeriz şarap,
içmezsek oluruz düçar-ı azap.
senin aklın ermez bu başka hesap,
meyhanede bulduk biz bu kemali.

kandil geceleri kandil oluruz,
kandilin içinde fitil oluruz.
hakkı göstermeye delil oluruz,
fakat kör olanlar görmez bu hali.

sen münkirsin sana haramdır bade,
bekle ki içesin öbür dünyada.
bahs açma Harabi bundan ziyade,
çünkü bilmez haram ile helali.

(harabi)
açıkça ahmak insandır.
like kasmaya çalışan salaktır sadece.
Sterilizasyonda kullanılan alkolden bahsedecek değiliz herhalde. Ulkemizde denetim sorunu var. Yoksa olay alkol tüketimi değil. Alkol tüketimini övmek başka bir şey, tüketenlerin anayasal hakkı olduğunu söylemek başka bir şey.

Her insan vücudu üstünde tam tasarruf hakkına sahiptir ve buna karaciğeri de dahil. Eğer alkol alıp direksiyona geçiyor ve insanlara zarar veriyorsa orada sorun denetim sistemi ve cezalandırma yetersizliğidir.

1 biradan yüksek alkolü olan zengin birinin mesela ali ağaoğlu gibi ünlü birinin ehliyetini süresiz ve iadesiz alın bakalım kim alkolle araç kullanıyor.
valla almanya'da bira sudan daha ucuzdur. ingiliz erkekleri de Scotch 'larına eşlerine olduğundan daha sadıktırlar.

Fransız kadınını evine davet etmişsen ve eve şarabın yoksa o kadını o gece büyük ihtimalle zikemezsin ....

Alkol olmasaydı -şarapçı kolomb tayfası Amerika 'yı keşfedemezdi. Müslüman devletlerin denizcilikte geri kalmalarının sebebi suydu -suyun devamlı akışkan kalması gerekiyordu ve 14. Yyıl kadırgalarında su çabucak bozuluyordu.

Bütün tayfa bira ve şarap içiyordu. Bu sayede okyanusta haftalar boyunca hayatta kaldılar.

Denizci toplumların her birinin alkole çok yatkın olmalarının sebebi budur.

Alkol yasağı islam toplumlarına, denizlere açılamadıkları için; dünya hakimiyetini kaybettirdi. işin gerçeği budur.
aralarında bir tek şarabı övebilirim. çok masum bir arkadaş. herkes şarapçı olsun!

geri kalanlar hakkında konuşmuyorum, elbet biranın, rakının da savunucuları çıkacaktır. bu sebepten saldım onları, ilgi alanım dışındalar.

herşeyi kararında diye bir söz vardır. dahasını söylemeye gerek duymuyorum.
nefes almak kansere sebep oluyor bakın gelişmiş ülkelere en çok kanser oranları orada görülüyor ama içki içilmeyen islam ülkeleri öyle mi? kardeş iş istatikse ben sana namaz kılmanın ömrü kısalttığına dair tonla istatistik çıkartırım. namaz kılmakla övünen insan bırak övünsün içmekle övünen insanda övünsün size ne bana ne.
Eğer içmesini biliyorsan, vücudunun sınırını keşfettiysen ve ne zaman içeceğini çözdüysen güzel bir şey. Ancak sigara içer gibi gündelik rutine getirdiğin zaman değil.

Edit: Düşündüğüm zaman tüm güzel anılarımda alkol var.
Gaflet ve dalalet içindedir.