bugün

Akape oyları çalmazsa çok çok önceden iktidardı zaten.
Rüyada iktidar olur.
bu iş zor.

Öncelikle söyleyeyim: ne sağcı ne solcu ne islamcı ne komünist hiçbiri değilim. O nasıl olur diyenler açıp said faik'in "plajdaki ayna" hikayesini okusunlar. ne alaka diyenler için de: her şeyi bir sebebe bağlayan determinizme tüküreyim.

Neyse mevzuya dönelim. Chp için bu iş zor? Çünkü yaklaşık son on senede akp ile gördüğüm şu ki: akp seçmeni giderek fikri olarak saplantılı hale geldi. genellemelerim kemikleşen topluluklar içindir. Bu durum chp'de de yıllardır böyle. Akpli arkadaşlarım hâlâ "ulan bunlar başımıza gelirse ülke ne olur" zırvasında. Yani kafalarına chp öyle bir kodlanmış ki değer yargılarındaki tüm kötülükler oklarını chp'ye çevirmiş durumda. Ha bu durum chpliler içinde geçerli. Onlarda akp'yi öcü gibi görüyor(birilerinin öcü olup olmamasından bağımsız olarak bunu söylüyorum). Yani adam akıllı oturup aklını kullanarak düşünüp tartan yok gibi. Bu hemen hemen bir çok kesim için böyle. Herkesin birbirine düşman olduğu yerde tabiki yargılarda düşmanmış gibi sivriltiliyor.

Evet chp'ye muhalif olan (muhalefetin muhalifi) olan çok büyük bir kesim var. Yani chp şu an farklı kesimlere yelken açmazsa iktidar olması hayal gibi. Farklı kesimlere yelken açsa da kendi tabanını kaybetmek gibi bir derdi var. Aslında son senelerde kemal kılıçdaroğlu bahsettiğim şekilde güzel açılımlar yaptı. "ulusalcı- kemalist" diye tanımlanan bir topluluk bunun üzerine partiden koptu. Aslında bu bence chp için iyi olmuştur. Çünkü chp, yalnızca o kesimin partisi olmaya çalışmakla kendini kısıtlıyordu. Böylece belki açılır.

Ben değerlerin siyasallaştırılmasına karşıyım. chp öncelikle cemaziyelevveli ile arasına bir sınır çekmeli ve bunu anlatmalıdır. akp için kural yok. chp böyle yaparak bazı başarılar elde edebilir. Ama bu başarı nereye kadar gidebilir?

durum o kadar kötü ki, akp'nin seçim politikasını beğenmiyorum ve hiç hoş karşılamıyorum. Çıkar için her şeyi kullanma olarak görüyorum. bunu chp'ye tavsiye edebilirim. Ama bir işe yaramaz. Tüm herkes içinvahim bir durum. Daha erdemli bir siyasetin teşekkül etmesi için gayret etmek lazım.

Partinin önemi yok. Zalim olmayın, zalimleri savunmayın yeter. doğruluk için çalışın elbet mükafatını alırsınız.
Deniz baykal iktidarlıdır. Bilmeyen cahilleri görüyor elf gözlerim.
kemal bey iyidir hoştur bilemem zira takipçisi değilim hani sadece basından tanıyorum kendisini ama bana "lider" olarak görünmüyor. belki haklı olarak lider kim lider mi var etrafta diyebilirsiniz ki haklısınızdır da ama sayın kılıçdaroğlu bana göre kendi söylediğine kendi inanmıyor. bunu seçim beyannamesi ile ilgili yazmıyorum genel olarak kendisinde bir bitse de gitsek durumu var gibi.

oyunculukta duyguyu izleyiciye geçirmek önemlidir ya bu önem siyasette de var. lider dediğin ilham vermeli arkadaş.

edit: sayın kılıçdaroğlunun koltuğu genç birine bırakması ile.
Böyle bir şey olmayacağı için gereksiz sorulmuş bir sorudur.
Hayal aleminde
Ya da rüya aleminde
Belki de sanal alemde iktidar olur. Başka bir alemde iktidar olması şimdilik imkansız görünüyor.
atatürk dirilse gelse olabilir.
olamaz. (bkz: #26517381)
genç kesimden daha çok yaşlı kesime çalışırsa ki şuan ki iktidar aynen böyle yapıyor ancak iktidara gelebilir . ( yol , köprü yapmalı filan )
Atatürk gelse yine olamaz.
başörtüsüne, kuran kurslarına, imam hatiplere, cuma namazı saatine göre mesai ayarlamaları konularına el atsa şimdiye iktidardı. baksanıza hırsızlar, hırsızlıklarına rağmen bu sayede iktidar.
siyasette bağımsız bir bakış açısı olan kişi olarak.chp geçmişiyle yüzleşirse devrimlerin getirdiği cezalandırmalar ve şiddetten dolayı özür dilerse(ki bu da garip olur adamın dedesini astığın için özür diliyorsun.),halktan 2.dünya savaşı çıkabilir ayağına buğdayı alıp savaş çıkmaması ile halka mahsul parası veya başka bişey vermediği için kendisinde hakkı olanın hakkını verirse.belediyelerde çalınan paraların hesabını verirse.Atatürkün ardına saklanmayı bırakırsa.Sırf iktidar için kirli oyunlara girmezse(teröre destek vermek,darbeleri desteklemek).laikliğin din konusunda her insana vicdan özgürlüğü vermesini anlayabilirse(ki dindarlığı yobazlık sanan bir zihniyet var.burada laik olan devlet insan istediği dini yaşamakta özgür arkadaşım.).Merkezi yönetimde ve yerel yönetimde halkın hakkını gözeten bir siyaset izler.en ufak beldede dahi şuanda olduğu gibi pasif siyaset izlemezse .....

Bu maddeler dahada arttırılabilir.Bir konuda her başarısızlıkta kendinizi yenilemelisiniz.CHP de bunu yaparsa belki iktidar olabilir.
Sosyalist,kominist, kürt kici yalayacagina liberal olarak iktidar olabilir.
koalisyonsuz mümkün değil.
chp cehalet ile kavgalıdır.boyle de kalması ilkesel olarak gereklidir.cehaletten beslenen parti şuan iktidardadır bizim kurallarımız ile oynamaktadırlar.kukla yani.
kılıçdaroğlu 23 nisanda çaktırmadan çocukların arasına kaynarsa,

birkaç saatliğine olabilirler belki.
imkansız
tam şu an atatürk mezarından dirilse chp'nin başına geçse chpnin alacağı max %30
alışın artık siktiğim ülkesinde bu böyle.
Dinsiz cahil şarlatanlar tutumlarını değiştirmedikçe babayı olur diyebiliriz.

(bkz: cahil)

(bkz: bağnaz)
Papa müslüman olursa belki.
Kılıçdaroğlunu siktir edip yetenekli bi lider getirirse ve kadrosundaki çürük elmaları şutlarsa belki olur.
olmasın zaten... mevcut hiç bir siyasi parti iktidar olmasın yeni bir oluşum şart bu ülkeye...
ahmet davutoğlunu koy chp ye yeter. %33 lere çıkacaktır ve siyaset oyunlarıyla akp eritilecektir bu noktadan sonra. öyle x parti nasıl iktidar olur demeyle olmuyor işte. iktidar dediğin tüm gücüyle medyayı ele almış ve demokrasi düşmanı.
ahmet davutoglu demıs ya hhahahahahahah medet umdukları adam bıle ak partının bel kemıklerınden.
dünya yıkıldığı zaman.