bugün

Got'u batırdık gelin bir Er Ryan'ı Kurtaralım havası veren bol propogandalı dizi.

Kimse Kusura Bakmasın 20 yıl bile geçse o game of thrones finali aklımdan çıkmayacak.

CD Projekt Gibi Gidip, Bethesda gibi çakala yattın HBO.
Adamlar bilale anlatır gibi anlatmış nükleer fizikle alakası olmayan biri bile anlar ne yaşanmış nasıl müdahele edilmiş.

Görüntü kalitesi falan efsane olmuş cast çok başarılı yani tam anlamıyla kalite.

Neyse bitti gitti ben gideyim yasak elma sezon finalini izleyeyim kaçırmıştım.
netflixe düşse de izlesek.
Son derece irrite edici bir dizi.rusları bir şeyden anlamaz aptallar gibi resmetmişler, biz de inandık.
Bunlar nasıl nükleer enerji mühensisi ya. Nükleer reaktör patlamış müdahale etmeye beyaz önlük beyaz keple gidiyo. ekmek fırınındamı çalışıyon nükleer enerji mühensisisin sen nerde radyasyon koruyucu giysilerin.
Balon diziler kervanının son yolcusu. le case de papel bile bu kadar balon değildi.
Stellan ve Emily'i yeniden birlikte görmenin sevinci bir yana dizinin gerçekliğinin hüznü beni yıktı. Dizi (gerçekler) hakkında söylenecek şey yok. Zaten asıl mesele de bu.izlerken bunların yaşanmış olduğunu bilmek insanı karanlik dipsiz bir kuyuya hapsediyor. Zaten diziden sonra bir süre hayata da karışamıyor insan.
görsel
5 bölümlük haliyle, sonradan çok bozdu muhabbetine maruz kalmamış dizidir.

legasov adamım seni nerden tanıyorum diyordum, fringe'de oynamışsın.
Netflix’e düşmesini bekleyen suser’lar daha çok beklerler. Hbo yapımı dizi neden netflix’e düşsün?
Entry girerken biraz iq pls.
ilk bir kaç karesinde bile tarzını belli eden ve şimdiden Hbo klasikleri arasına girmiş dizi.

Netflix'in Kendini tekrar eden ergen dizilerinden sıkılan, ben gibilere şiddetle tavsiye edilir.

Dönem dizisi olması ayrıca güzel. Fakat iyi bir müziği hak ediyor fikrimce.
7 saat önce başladığım az önce biten mükemmel dizi. Çernobil hakkında tüm merak edilenleri neredeyse cevaplıyor.
O madenci dayıya da helal olsun çok karizmatik bir karakter.
az sonra 3. bölümünü izleyeceğim hbo dizisi.
Bir dizi sevdik herkesten habersiz, ona da game of thrones duyarı kastınız 2-3 haftadır nasıl soğuttunuz diziden bir bilseniz!
Svetlana aleksiyevic’in cernobil duasi adli kitabindan kurgulanmis dizi.

Az-5 tusu bir sikime yaramiyormus. Bu bilgiyi de ne yaparsiniz, ne isinize yarar bilemiyorum aq.
izledim, bitirdim...

kanım dondu izlerken.
o faciayı, çernobil'in patlamasını ve etkilerini çocukluk döneminde yaşamış biri olarak o günlere geri döndüm.

1986 senesi, 10 yaşımdaydım.
gayet iyi hatırlıyorum, normalde türkiye'de yer yerinden oynamalıydı böyle bir felakette, zira türkiye'nin tamamı çernobil faciasının etkisi altındaydı.
görsel

yukarıdaki haritadan da görüldüğü üzre türkiye'nin tamamı radyoaktif bulutların etkisinde kalmıştı.
lakin o dönem bizim bu konuda ülke olarak bilgimiz, ihtisasımız yoktu, gerçi yıl oldu 2019 hala yok. o yüzden bizi yöneten siyasetçilerin günü kurtarıcı politik açıklamalarını dinlemekten başka şansımız olmadı.
felaketin boyutları günümüzde hala hissediliyor. kimbilir türkiye'de kaç kişi bu felaketten etkilendi, kaç kişi kanser oldu...

tabi bunlar bilimsel olarak irdelenmesi gereken mevzular, bu başlığın konusu hbo yapımı dizi.

--spoiler--
dizi gayet güzel.
hiç sıkmıyor, sovyet rejiminin yalanlarını, baskısını her zerresine kadar hissettiriyor.
izlerken ister istemez düşünüyorsun "böyle bir ortamda nasıl yaşamış milyonlarca insan" diye.
yalanlarla...

zaten dizi de sovyet yalanlarını irdeliyor bir güzel.

misal kgb başkanı charkov...
harika bir karakter yaratmışlar.
tam kafada canlandırılan bir kgb başkanı karakteri.

boris scherbina karakterine başlarda uyuz olsam da, 4. ve 5. bölümde sempati duydum.
neticede adamın insanlığı, sovyetliğinin önüne geçti. gayet başarılıydı.

bryukhanov ve formin ikilisi.
çok büyük orospu çocuklarısınız. ama karakterlerinizi çok başarılı oynamışsınız, tebrikler.
her ikisi de bugünün tipik akp bürokratları gibiydi.

peki ya dyatlov?
anatoly dyatlov yani...

o da en az yukarıdaki ikisi kadar şerefsiz. hayır zaten bir kere insan değil bu puşt.
yukarıdakilere yalakalık yapıp göze girecek diye patlattı koca santrali.

gerçi legasov onun bilgisi olmadığı için böyle davrandığını ortaya çıkardı sonunda ama ne olursa olsun dyatlov çok itici bir karakter.

lyudmilla ve itfaiyeci kocası beni sarmadı pek.
kızım adam hastanede sana girme diyorlar, sen adamla sarılıyorsun, manyak mısın nesin? tedbirsiz kadın...

son olarak madenciler iyiydi yalnız.
adamlar göz göre göre tehlikenin içinde dal taşak kazma salladılar.
--spoiler--

böyle yapımlar güzel, yakın tarihi deşmek detaylamak ve dolayısıyla bize unutturduklarımızı hatırlatmak iyi oluyor.
devamı gelir umarız böyle yapımların...
Anlayamadığım şey şu, hala yaşayan mühendisler var, itfaiyecinin karısı çocuk doğurmuş hemde sağlam ve onunla yakın zamana kadar yaşayabilmiş, aslında düşünüldüğü kadar da öldürücü olmamış sanki he.
4 bölümü bir kaç hafta ara vermeden izleyemediğim, gerildiğim, korktuğum dizidir.
Araya friends ve rick and morty sezonları ekleyerek izleyebiliyorum.
ingilizce konuşmaları, rus komünizmi ve dizinin bazı gerçekleri çarpıttığı söyleniyor. Ne olursa olsun patlama Anında ve yıllar içerisinde binlerce insan hayatını kaybetti. Hala da kaybetmeye devam ediyor. Sadece bu patlamalardan sonra ukrayna' da çocuk ölümleri %90 oranında artmış.
Rus komünizmi ise ele alınması gereken ayrı bir boyut. 2011 fukuşima olayında ise japonya hükümeti bile nükleer sızıntıyı açıklamak istememiştir. Yüksek teknolojiye rağmen Bazı şeyleri iki buçuk ay sonra anlayabilmiştir. Fukuşima' da santrale müdahale edecek robotların radyasyondan eridiği söylenmişti.
Hiçbir hükümet bütün dünyayı ve geleceği etkileyecek bir olayı açıklamak istemez. Geçiştirebileceği kadar erteler.
Hbo muhteşem bir dizi ortaya çıkarmış, insan vücudu hakkında oldukça az bilgimizin olduğu bu dönemde nükleer santraller insan hayatını tehdit ediyor ve etmeye devam edecek. Siyasi akımlara kapılmadan izlenmeli.
anatoly dyatlov gavatının neden olduğu facia.
izlenesi mini dizi. 5. bölümde yer yer kaza öncesine ve kaza gecesine geri dönüşlerle mevzuyu toparlayıp final yapmıştır.
An itibariyle filmi bitirdim.

Müthiş bir film.

Fakat okuduğum bir makaleye göre dizide gerçekten farklı kurgulanmış bir takım noktalar mevcut.

Örneğin elena khomyuk isminde nükleer fizikçi bayan gerçekte hiç olmadı.

Ve dyatlov ise hata yapmasına rağmen gerçekte oldukça disiplinli bir adamdı.

Fakat bu farklılıklar bile dizinin mükemmelliğine gölge düşürememiş..

Ölenlerin ve tüm mağdurların anısına..
2 günde unutulan dizi. yok game of thronesten iyiymiş falan filan geçin bu işleri, stranger things bile daha baba dizidir.
Çok az izledim. Ama şunu belirtmem lazım: Şu ana kadar izlediğim en iyi dizi.
anlatım ve sinematografi anlamında çoğu diziden kat kat daha iyiydi.

lâkin bu kendisini bir numara yapmaz. eğer bir tane bir numara varsa: carnivale.
yaşanan bir olayın (her ne kadar rusyanın gerçeği yansıtmadığı iddiası olsa da) muazzam bir şekilde canlandırılmış olması ve bu olayın ülkemize sıçraması ile bizi ilgilendirdiği için daha da dikkatimi çekmesi sonucu bugün başladığım ve hiç kalkmadan bitirdiğim dizi.

son 2 seneye kadar çay içmeyen biriydim, keşke içmemeye devam etseydim dedim izledikten sonra. yaz aylarında ailece karadeniz sahillerine kendimizi salıyoruz ama bu diziyi izledikten sonra aynı şevkle karadenize girermiyiz bilmiyorum. çok etkilendim sanırım ki radyasyon ölçüm cihazı temin etmenin arayışına girdim.

burada ki beğenmeyen kesimi de anlamış değilim. belgesel tadında olmuş bir diziyi bile abuk subuk bahanelerle karalamaya çalışıyorlar ama siz onlara aldırış etmeyin. izleyin, izlettirin ki herkes chernobyl faciasının ciddiyetini bilsin.
Kiev’de bulunan herhangi bir seyahat acentasi ile otobusle birkac saate gidilebilen hayalet sehir. Bizim katildigimiz tur iki gunluktu. Dileyen ukraynali rehberler araciligi ile gezebildigi gibi dileyen de kendi halinde takilabiliyor. Harita ve dozimetre veriyorlar. Kaybolunca da rehber gelip sizi buluyor. Zaten santralin 30 km otesinde geziyorsunuz. Bazi yerlerde radyasyon orani dusukken, bazi yerlerde cok yuksekti. Bize bir seylere dokunmamamizi ve yere oturmamamizi soylediler. Toplamda 3 kisi gittik ve kelle basi otel dahil 450 dolar tuttu.
güncel Önemli Başlıklar