bugün

Yoo. Ara ara bizim depoya geliyor. Benim Reyonumda ara ara duruyor. Eczanelere de veriyoruz.
bugün sigarayı bıraktırma polikliniğine gittim bu ilacı alabilmek için, şirket tarafından üretiminin durdurulduğu söylendi. bir parti ilaçta sorun mu oluşmuş neymiş öyle bi şey. nikotin bandı dayadı yolladı.
Antidepresan olduğundan dolayı biraz şapşallaştırıyor. Eskisi gibi atar yapamıyorsunuz. Güzel tarafı berrak rüyalar görüyorsunuz.
sigarayı bırakmanıza yardımcı olan ilaç. normal paketi 4 haftalık olarak satılıyor. bildiğim kadarıyla bazı testleri yaptırıp doktorunuzu sigarayı bırakmak istediğinize ikna ettiğinizde ücretsiz alabiliyorsunuz fakat benim gibi o işlerle uğraşırken vazgeçme potansiyeliniz varsa 380 tl karşılığında alabiliyorsunuz. öncelikle; okuduğum yorumlarda yok 3 - 4 gün sonra istesende içemiyorsun, yok zorla içirseler kusarsın, çok fazla rüya görmene sebep oluyor tarzında ifadeler vardı. bende biri bile olmadı yan etkilerin. o yönden sorun yaşamadım fakat ilaç sigaradan falan tiksindirmedi beni. normalde 8 - 14 gün arasında komple bırakmanız gerekiyor sigarayı. ben 14. güne kadar günde 1 paket içmeye devam ettim. son gün geldiğinde iyi bari bırakayım o kadar para verdim ilaca diye düşünüp içmeyi bıraktım. aydınlanma o günden sonra başladı zaten. ilaç kesinlikle nikotin krizlerini kesiyor. vücut sigara falan istemiyor. sigara isteyen şeyin rahat durmayan elim, kolum, alışkanlıklar vs. olduğunun farkına vardım. yaklaşık 25 - 30 gündür sigara kullanmıyorum. uzun lafın kısası, alacağınız şey diğer yorumlarda da belirtildiği gibi sihirli değnek falan değil. bırakasınız yoksa hiç boşuna masrafa, vakit kaybına gerek yok ama eğer bırakmaya cidden niyetliyseniz gerçekten sağlam bi yardımcı olabilir bu ilaç.
geçen hafta devletin bedava dağıttığını duyar duymaz il sağlık müdürlüğünden aldığım ilaç, yaklaşık 1 hafta oldu bakalım şu sigarayı bırakabilecekmiyim, konuyu editlerim.
Bu ilaç amerikalı askerlere ırakta iken antidepresan olarak üretilmiş dağa sonra askerler sigarayı bırakmaya başlayınca şirket tarafından sigara bırakma ilacı olarak satılmış..

Bir ay kullandım..

Sırf akşamları uyurken bugün nasıl rüya görecem acaba diyordum...

Sonuç 30 sene günde 2 paket içtiğim sigarayı artık 6 aydır içmiyorum..

ilk 15 gün hiçbir etkisi yok..
(#40703149)
(#40870765)

Ben gibi tek tük içerim derseniz bir etkisi olmayan ilaç. Siz de gayret gösterirseniz gerçekten işe yarıyor. Sabredin. Ben sabredemedim. Huzurlu bi ortam şart. Bir şeylerle de uğraşın tedavi süresinde. Eliniz de boş kalmasın.
1. gün : sigaranın tadı tuhaf gelmeye başladı. ağzım kuru gibi hissediyorum ve ağzımda değişik bir aroma var. dal olarak sayamadım fakat azalmış gibi duruyor. belki de psikolojiktir.

2. gün : normalden farkı yok. sigarayı eskisi gibi içiyorum. dün gece rüya görmeye başladım. normalde kolay kolay görmem. ağzımdaki değişik aroma geçmiş. ruh halimde 2 gündür olumsuz değişiklik olduğu söyleniyor. suratımda sivilceler farkettim. umarım ilaçla alakası yoktur.

3. gün : ilacı öğlenden sonra 13:30 civarı içebildim. uyanınca aklımda sigara yoktu. normal şartlarda kola falan içip sigara yakardım. götüm bozulmuş gibi. umarım sebebi ilaç değildir. gün içinde az sigara içtim ama gece sigara içme isteğim arttı.

4. gün : üzerimde asabilik, umursamamazlık ve üşengeçlik var. gerçi hep vardı üşengeçliğim.... bugün de az içiyorum sigarayı. uyanır uyanmaz sigara içen ben banyoya girip çıktıktan sonra yaktım sigaramı. bugün sabah akşam tarifesine geçeceğiz.

5. gün : sigarayı az içiyorum. kendimi daha iyi hissediyorum. farkettim de istediğimden değil alışkanlıktan içiyorum gibi. bugün ilk içtiğim sigarayı, ilk başladığım zamanlardaki gibi ciğerimde hissettim.

6. gün : sigaranın tadı iğrençti. bir de bozuk olan uyku dengeme bir darbe de bu ilaçtan geldi sanki. okuldan dolayı içtim baya. sinir küpü oldum. kimse benimle muhatap olmasın istiyorum. demin sigara yaktım midem ekşidi söndürdüm. gerçekten keyif vermiyor. başım ağrıyor bi süredir.

7. gün : az içiyorum. aklıma gelse de kendimi frenleyebiliyorum. bünyemin zayıfladığını düşünüyorum. hapşırıp duruyorum. hasta olacakmışım gibi gözüküyor. akşam biraz içtim ama düne göre az. sıçamıyorum ve gece götüm kanadı.

8. gün : bugün 1 mg olanlara geçtim. korkarak tuvalete girdim ama sorun yaşamadım. soğuk algınlığı için ise “apirex” aldım. iyi hissediyorum. az sigara içiyorum. ruh halim de düzeldi gibi.

9. gün : canım sigara istemiyor. keyfi olarak bir tane yaktım. ruh halim normal. tuvalete çok gidiyorum. arka denge bozuldu. sigarayı az içiyorum.

10. gün : bugün sigara bırakma günüm. hastalığım devam ediyor. aklıma sigara geliyor. şimdi yemek yedim boşlukta hissediyorum. ama normalde olduğu gibi değil sonradan aklımdan çıkıyor. sigarasızlık krizi değil aklıma geliyor sadece. asabi ve umursamazım. (saat sabaha karşı 5:17 de 1 dal yaktım. gerçi bu 11. gün de sayılabilir. 1 gün sigara içmemeyi başardım). tek daldan bile nefes kalitem değişti. pişman oldum.

11. gün : çok aç şekilde uyandım. normalde uyandığımda iştahım olmazdı. bir dal yaktım ama pek keyif verici değil. akşam da bir dal yaktım. gece de 2 dal yakıldı.

12. gün : hastalığım geçti sayılır. yine iştahlı uyandım. 1 dal yaktım iğrenç geldi. bir süre sonra 1 dal daha yaktım. (babam oranları düşük bi sigara bırakmış ondan içmiştim). adam akıllı bir dal sigara yakıcam. ve bir dal daha. ve bir dal daha. bugun neden çok içiyorum anlam veremedim. gece de yakıldı. sabaha karşı da yakıldı.

13. gün : okula giderken yanıma paket almayacağım. almadım ama ilacı da içmeyi unuttum. arkadaştan bir dal aldım. saat 4 gibi ilacımı içtim sigaramı yaktım. eğer sinir olacağınız, sizi çıldırtan, kafa siken, bol çeneli bi aileniz varsa sigarayı zor bırakırsanız. huzurlu ve mutlu ortam şart. sigaraya sarılmamanız lazım. ve bir dal daha yakılır. galiba 2-3 tane daha yaktım. yine yaktım. bugün de çok içildi. yarın hedefimde ağzıma bir daha sürmemek var.

14. gün : 16:30 da bir dal yaktım. 17:38 de de yakıldı 1 dal. 19:58de de yakıldı. aile içi huzur gerçekten çok önemli. 21:56.

15. gün : okula giderken evden 1 dal alıp çıktım ve yaktım. yakmasam da olurmuş ağzımın tadı bozuldu. okulda 1 eve gelince de 1 tane içtim galiba. daha sonra da içtim ama saymadım. bu böyle olmayacak içmemem lazım. sakız, şeker falan alıp sigara aklıma geldikçe onları yuvarlıycam.

16. gün : gündüz ilacını 14:50 de içtim... 16:14 de bir dal yaktım. 18:30 gibi de yaktım. tadının kötü gelmesi sevindirici. sonradan 1-2 daha yaktım farklı zamanlarda. gece de yaktım. akşam ilacını da içmeyi unuttum. gece 01:50 gibi içtim. bir dal da yakıcam. yarın için söz veriyorum kendime daha içilmeyecek.

17. gün : dünkü sözü unutmuşum ben. sigarayı da ilacı da geç içtim. +4-5 tane daha içtim. artık yarın içmem inşallah. bugün 171 den aradılar ama uyku esnasındaydım açmadım.

18. gün : ilacı da bir dal sigaramı da öğlenden sonra içtim. +1 dal daha. sonradan da içtim ama hatırlamıyorum. az içiyorum diye avutuyorum kendimi. bugun de 171 den aradılar ama uyuyordum.

19. gün : yine ilacı da bir dalı da öğlenden sonra içtim. winstonun tadı da bok gibi geliyor artık. iyi iyi sevdim ben bu işi. inşallah son sigaram bu olur. 17:35 gibi de ikinci dalı yaktım. bugun 171 den aradılar iyi moral oldu. yine bir dal yaktım igrenc. anladım ki alışkanlıktan dolayı içiyorum.

20. gün : ilacı öğlen içtim. okula gidiyorum ve yanıma paket almadım. sigara içmedim.

21. gün : ilacı 15:50 de içtim... sigaranın tadını merak ediyorum. yakıcam bir dal. tadından tiksinmek istiyorum. yaktım. içmeseydim de bir şey olmazmış aslında. kötü hissediyorum. hem ağzımın tadı değişti hem de nefesimin.

22. gün : akşamüstü saat 6 gibi bir dal yaktım. giderek iğrençleşiyor. aslında bunu da içmesem olurmuş. akşam saat 10 gibi 1 dal ve ilaç içtim.

23. gün : ilacı içmediğim aklıma 18:31 de geldi. içiyorum şimdi. akşam ilacı 00:14 de içildi maalesef. 1 dal yaktım bakalım.

24. gün : sigara içmedim.

25. gün : bir dal yaktım. iğrenç. bir dal daha yaktim. ve bir dal daha (arkadas ortamı). ve bir dal daha. ve bir tane daha.

26. gün : 1 dal. (yarıda attım). 1 dal daha yaktım. bir yarım daha. sonradan da içtim...

27. gün : evet bugun yılbaşı. aksam 9 bucuk gibi dışarıya çıktım. yanımda birkaç dal var. 2019 da sigara icmeme planlarım var. bunlar son olacak inşallah. gece ilacı içmedim.

28. gün : bugünkü ilaçları da içmeyeceğim. ağzıma da sigara sürmeyeceğim.

bu ilacı övenler acaba bu ilacı pazarlayan kişiler mi? diye derin derin düşüncelere sevk eden bir ilaçtı bu benim için. ilacın gerçekten etkisi var. sigara içmediğinizdeki yoksunluğu alıyor. keşke sihirli değnek olsaydı ama değil. sizin de istemeniz ve ilaç ile el ele girip birbirinizi desteklemeniz lazım. ve mümkünse huzurlu, mutlu bir ortamda olun. bir süre arkadaş ortamından uzak durun. ben gibi de “bugün de içeyim bundan sonra içmem” diyerek kendinizi kandırmayın.

hepinize sağlıklı ve sigarasız bir hayat diliyorum

Not : iş bu yazı diğer sözlüklerde de tarafımca paylaşıldı.
00:00 itibari ile 21. Güne hiç sigara içmeyerek girmiş bulunmaktayım. El alışkanlığı için ise tespih çekiyorum.
Sigara paketlerinin yanına gittim koklayıp geri bıraktım. “Ananı sikeyim” dercesine paketi fırlattım çekmeceye.
görsel

Mhrs üzerinden sigara bıraktırma polikliniğine randevu alıp bugün gitmiş bulunmaktayım. Bu ilacı Alma ümidiyle gitmiştim ve istediğim oldu. Buluştuk champixciğimle.

Aşamaları aktarıyorum :

1) randevu alınır.
2) doktora gidilir.
3) size bir sürü etiket falan verecekler. Onları yaptırıp geleceksiniz. Kan vs tahlilleri öğlenden sonraya kalabilir. Röntgen, ekg, solunum testi, kan vs tahlili, tansiyon. Bunları alıp, uygulatıp doktora gidiyorsunuz. Benim de kafam karışmıştı ama onlar yardımcı olurlar.
4) anket falan dolduruyorlar.
5) ücretsiz olarak ilacı veriyorlar ve kullanım şeklini, yapmanız gerekenleri anlatıyorlar.
6) iyi günler, kolay gelsin falan dedikten sonra gidiyorsunuz.

ilacı kullandıkça buralara olumlu, olumsuz neler yaşadıysam yazacağım. Umarım hepimiz bırakabiliriz. Yeter ki isteyin.
Arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. 22 GÜNDÜR Champix kullanıyorum. 1 kutu KATEM'den ücretsiz olarak almıştım. Doktorum ilacın bitmesine yakın gel 2. kutuyu yazacağım dedi. Fakat KATEM'de ilaç olmadığı hatta ücreti karşılığında satıldığını falan duydum. Bilgisi olan var mı bu konu ile ilgili?
sigarayı bırakırken kullanılan ilaç. sağlık bakanlığı ücretsiz vermekte. herkes bol rüya gördüğünü söylemiş ama ben o kadar abartılacak bir yan etki de görmedim. sadece rüya görüyorsunuz bu kadar. ister Allen Carr ister champix deneyin isterseniz ikisini beraber. yeter ki bırakın bu illeti.
30 senedir içiyorum günde 2 paket ben bir aydır bıraktım.. Çok yardımcı ilaç fakat devamınıücretsiz vermediler..
Yan etkiler dikkat ben birtek bol bol rüya gördüm
Ama 15. Gün den sonra cok etkili sigaraya hayır .
Saolasın champix...
30 yıl günde 2 paket ve şu an 20. Gün 0 sigara...
Saolasın champix...
30 yıl günde 2 paket ve şu an 20. Gün 0 sigara...
3 paketten oluşan sigara bükücü.

ilk paketin 20. günündeyim. 8 ila 14 gün arasında bırakman beklenir sigarayı. ben 15. gün bıraktım. 14. gün sigarayı bırakacağım diye fosur fosur içtim o sigaraları tam 7 tane. evet evet 7 tane. bu ilacı alırken o kadar çok sigara içebilmek büyük bir azim sonucu gelen başarıdır. yoksa mümkün mü ilaca başladıktan 1 hafta sonra günde 7 tane sigara içmek. zorluyorsun kendini içmek için o ilacı kullanırken.

sigarayı kendi iradenizle bırakabiliyorsanız bırakınız efendim. ben kendi irademle 15-20 defa bırakmışımdır. en uzunu 3 ay sürdü.

ama bu ilaçla bırakmak çooookk çooooookokkokokokokok kolay. inanılmaz bir destek sağlıyor.

üstelik de bedava ! hekim yazıyor, daha ne olsun!
3 gündür kullandığım sigara bıraktırma hapı. özellikle 2 gündür her sigaradan sonra ağzımda oluşan ekşimsi acılığa rağmen hala rpwenta süpürge gibi çekiyorum sigarayı ama gram zevk almıyorum. sanırım işe yarayacak.
arkadaşlarımın mutlaka al diyerek aklıma soktukları ilaç-idi.

4 - 5 gün nefes alamama sebebiyle uyuyamayınca doktora gittim ve doktor yeniden astımın gün yüzüne çıktığını mutlaka sigarayı bırakmam gerektiğini aksi takdirde koah olabileceğimi söyledi.* doktordan çıkıp koşarak eczaneye gittim bir anda arkadaşlarımın cümleleri geldi ve ilacı aldım.

ilk bir hafta sigara içtim. günde 1 paket içerken, günde 8 9 adet içmeye başlamıştım.
8 ve 10. günler arası 2 3 adet içer oldum ve yarısında attım.
11 ve 12. günde 1 tane içtim sadece 2 nefes aldım onlardan da.
13. gün hiç içmedim ve bir daha içmek nasip olmasın diyorum.

kendime sigarayı bıraktı gözüyle bakıyorum ve bu benim için çok büyük başarı. nefes alışlarım düzeldi bile şimdiden. öksürmüyorum da.

en güzeli de ne biliyor musunuz? ellerim sabun kokuyor.

champix i herkese tavsiye ediyorum.
Son sigaramın üzerinden tam 6 yıl geçmiş.

Sağolasın champix.
Bugün itibariyle 8 gündür kullandığım ilaç. 6-7 yıldır sigara iciyorum, bunun son 4 senesi kendi evimde özgür biçimde yaşadığım için çok sigara iciyorum. Günde 1 paketin altına dusmuyorum. 10 defadan fazla bırakmaya çalıştım. En son bu ilaca başladım.
ilk hafta sigara içme istegimde bir azalma olmadı, 6. ve 7. günlerde sigaradan eski randımanı alamadığımı fark ettim. Bu yüzden de sanki inatla daha çok içtim, tat almaya çalıştım, ust uste yaktım birkaç sefer.
8. Gün 1 mglik tablete başladım. Daha sabah aldığım tablet baya etkili. Sigara içince agzimda iğrenç bir tat kalıyor, tat alamiyorum köklüyorum yine de çok fayda etmiyor. Ama 1 pakedi her turlu bitiririm bugün. Normalde şekeri hayatımdan uzun süredir çıkarmış olmama rağmen su iğrenç tat olmasın diye sigarayı kola, nescafe 3u 1 arada gibi tatlı şeylerle iciyorum. Biraz kurtarıyor. Bırakma günüm 14. gün. Aklıma geldikçe editleyecegim.

Yan etkileri hakkında not: sabah kahvaltı etmeye dikkat ederim. Ama ilacın saati kaçacak olursa birkaç lokma bir şeyler atistirip ilacı öyle içtim. Hiç mide bulantısı, sinirlilik, gerginlik yaşamadım. Rüyalarda da çok bir problem yok, çok gerçekçi rüya diyorlar bilemiyorum daha tespit edemedim. Ben zaten 1 dk bile uyusam rüya görürüm o yüzden beni pek etkilemedi. Uykuya dalma konusunda da eskisinden kötü sayılmam. Hatta erken uykum geliyor, yatmakta geç kalmiyorum iyi oluyor. Bende tek sıkıntı su: biraz kaşıntı var bende bu aralar. ilaçla mi alakalı emin değilim. ileride editlerken değişimleri de yazarım.

edit1: bugün 10. günümdeyim. O günden bugüne sigara içme sayım çok hafif düştü. Yani 20 tane değil de 15-16 tane içiyorumdur günde. Fakat o ağzımdaki iğrenç tat denilen olay artık yok gibi veya beni etkilemiyor. Alıştım ve ona uyum sağladım. Sanki 5 sigara üst üste yakmışım da şu anda 6. yı içiyorum gibi bir tat. Ya da winston super light mıydı, istanbul'un havasından daha temiz denilen bir sigara vardı, onu içmeye çalışırken doğru düzgün duman bile çıkmıyor, içine çekilmiyor ya; hah işte aynı onun gibi oluyor. içime çekemiyorum sigarayı. Dumanı ağzıma alıp veriyorum genelde. Sigara bitmek bilmiyor içerken. Bazen yarısında söndürüyorum. Sırf alışkanlıktan yakıyorum bunu fark ediyorum.

Sigarayı bırakma günüm 14. gün. Sigarayı azaltmaya, az içmeye, bırakmaya alışmaya çalışmak gibi hatalar asla yapmıyorum siz de yapmayın. Bunlar sizi daha çok strese sokar ve kendinizi kötü hissedersiniz, daha çok sigara içmek istersiniz. Buna gerek yok. 14. güne kadar gerekirse günde 5 paket sigara içeceğim. Sonuçta etkilerini az çok görüyorum.
Mesela "sigara içmeyi unutuyorum, canım istemiyor, günde 5 tane sigara içtim" yazanları okumuştum. Bu benim için kahkahayla gülünesi bir şeydir. Günde 5 tane sigara içiyorsan, zaten hiç içmezsin de aga. Bu çok saçma. Gelin görün ki sigara içmeyi unutma olayı harbiden oluyor. Yani bilinçli olarak kendinizi tetiklemediyseniz, "şu saate içeceğim, 10 dk sonra içeceğim, yemek yedim şimdi içeyim" gibi bilinçli davranmazsanız, sigara beyninize vurmuyor! Bu çok garip. Sigarayı çıkarıyorum, bilgisayarda ha şuna da bakayım, ha şunu da yapayım, aa şunu da izleyeyim derken yarım saat ertelemiş oluyorum içeceğim sigarayı. Bunu normalde asla yapmam.
Fakat günde 5 sigara içmek gibi bir şeye düşeceğimi de zannetmiyorum. Saatte bir sigara içmek bende alışkanlık olmuş. Saat başı sigarayı yakarım, içemiyorsam da gerekirse bir nefes aldıktan sonra söndürürüm. Ama yakmamazlık etmem diye düşünüyorum. Zaten sigara içeceğim şurada son 4 gün kalmış. Siz bakmayın bana. Sigarayı bırakmaya gerçekten çok yardımcı bir ilaç, bunu hissediyorum. Sigarayı bıraktıktan sonra başıma ağrılar girmeyeceğini, krizlere girmeyeceğimi düşünüyorum.

Bir not da yan etkileriyle ilgili yazmak istiyorum. Hayatında sigara içmemiş kişilerin "çok yan etkisi var, bu ilacı kullanmak akıl karı değil; bırakmak isteyen adam zaten bırakır böyle şeylere girişmeyin iradenizle bırakın şu sigarayı" şeklinde cahilce tepkilerini şiddetle kınıyorum. Aynı şekilde haftada 1-2 kere sigara içen potansiyel müptezellerin "ne gereği var ilaca falan çok yan etkisi var çok zararlı, bakın ben istesem 2 hafta içmiyorum, zor bir şey değil bırakın, bu ilacı kullanmayın kullandırmayın" demelerine de sakın ha aldırmayın. Bu kamiller sigarayı "istesem bırakırım" zannederler. Hepimiz aynı yollardan geçtik biliyoruz. Bir gün geliyor ve istesen de bırakamıyorsun. O gün anlıyorsun ki sen bir bağımlısın. işte her neyse bunlar boş konuşur. Bu ilaç sentetik, kimyasal bir madde, o yüzden tabii ki doktor kontrolünde alınmalı. Ama "dalgınlık yapıyor" veya "sinirlilik yapıyor" veya "mide bulantısı yapıyor" diye "hiç kullanmayın daha iyi" diyenlerin ağzına bir tokat çakın.
Sigara bağımlısı olmayanlar için konuşmak kolaydır. Bağımlıysan, yaptığın şeyin her yönden zarar olduğunu bilirsin de yapmaya devam edersin. Bu yüzden de içinde bir savaş vardır.
Çok yan etkisi varmış, depresyona sokuyormuş bilmem ne. Bu ilacın yan etkileri, birkaç sene sonra %100 akciğer kanseri olacağın gerçeğinden daha mı kötü? Nefes almada zorluk çekmen, dinç uyanamaman hatta uyanmak değil hiçbir zaman dinç olamamandan daha mı kötü? Damarlarının gittikçe sertleşmesi ve daralmasıyla birlikte, kanının da gittikçe pıhtılaşmasından ve kalp krizi riskinin somut olarak aşırı derecede artmasından daha mı kötü? Kötü kokmaktan, sararmış dişlerden, harab olmuş diş etlerinden, cansızlaşmış ciltten, sarımsı bıyıklardan, tat almayan dil ve koku almayan burundan, balgamla dolu boğazdan, ayda 300 TL havaya üflemekten, günde 1 saatini havaya duman üflemekle harcamaktan.... Ve bunları yapmaya zorunlu olmaktan, çünkü sigara içmediğin birkaç saat içinde başının ağrımaya başlamasından, gerginleşmenden, elinin ayağının tutmamasından, bu yüzden de devamlı olarak içmeye devam edip esir olmaktan daha mı kötü?
Yan etkilerinden dolayı her gece kabus bile görmeyi kabul ederim, veya her gün midemin bulanmasını(bu durumlar bende olmuyor ama olsa da sorun değil). Bütün bunları göze alırım. Bir daha hayatım boyunca sigara içmeyeceksem, bir paket ilaca 300 değil 3000 TL de veririm. Sigara içmemek, benim için bu kadar önemli.
Sigara içmeyenler, sigara içme ihtiyacı duymazlar. Ve gayet mutludurlar. Yani şöyle söyleyeyim, 1 saat sigara içmeyince "sigara içmem lazım" diye düşünmezler. 2 saat geçince gerginleşmezler ve kafaları sigaraya takılmaz. 3 saat içmeyince krize girmezler. Çünkü böyle bir ihtiyaçları yok! o yüzden sizi anlamalarını beklemeyin. Siz bu savaşı önemseyin ve kazanın. Elinizden gelen her şeyi yapın. Bu ilacı da kullanın, kullandırın.
Gün geçtikçe editlerim de devam edecek. Bırakma sürecimi sizinle paylaşacağım.

Edit: 14. Gün. Son sigarami ictim. Bu andan itibaren sigarasız hayata merhaba.

10. Günden itibaren sigara sayım ve keyfim azalmaya devam etti. Sadece sonlanacak bir ritüel olarak yapmaya devam ettim. Son aldığım paket 1.5-2 gün dayandı. Son ictigim sigarayı içerken kendimi o kadar zorladim ki, yine de bitiremedim, ama biri kafana silah dayayıp ikinciyi de yak içine çeke çeke iç deseydi bana en büyük işkenceyi yapmış olurdu. Çok kötüydü. Kusacaktim neredeyse duman tadından. Ama şunu da belirteyim, çok keyif alsaydim da bu bırakma kararimi etkilemeyecekti. Ben esaretten kurtulmaya karar vermişim. Yalancı, oyalayici, sahte keyiflerle hayatim boyunca kendimi zehirleyemem. Biliyorum ki sigara içmeyen bir insan, benden daha keyifli.

Birakmadan önce planim üzere "bırakmak istiyorum" filmini izledim. Çok önce izlemiştim ama bu sefer ek motivasyon istedim. Tekrar editler yapacagim. Eğer bu ilaç sayesinde sigarayı bırakır bir sene icmezsem, adagim olsun bir koç kesip fukaraya dağıtacağım.

Edit: birakali 3. gunumdeyim. ilk iki gün arada bir boşluk hissi geldi ama kolayca atlattım. Arada naneli sakız cignedim. Su an kendimi iyi hissediyorum. Daha da iyi olurum birkaç gün sonra. ilacı kullanmaya devam ediyorum.

Edit: dumansız hayata devam ediyorum.

Büdüt: 3 seneyi geçtim herhalde. Allah'a şükürler olsun ki, bir tek dal sigara bile içmedim, bir nefes bile, nargileden bir fırt, purodan bir çekiş, Djarum'dan bir nefes bile çekmedim. Bunu yaptığım anda hayatım boyunca sigara içmek zorunda olacağımı düşündüm. Ve gerek yok dedim, bu riske hiç gerek yok. Risk değil zaten bu, muhakkak bir şey. Yani sigaraya kesin başlayacağım bir fırt çekersem. Risk dediğim şey, tekrar sigarayı bırakmam çok çok zor olacak, hazır bırakmışken tekrar bırakmaya çalışma riskine giremem. Girmemeliyim. Diyerek uzak duruyorum.
Ulan be şimdi ne sigara giderdi dediğim oldu! Yalan söylemeyeceğim. Hatta askere gittim bedelli, 3 hafta boyunca herkes sigara içiyor, her boş zamanda sigara içiliyordu. ilk günler canım istemedi değil. Son günler kokusundan artık midem bulandı. ARKADAŞLAR! Sigara içmeyen birisi için, canın sigara istemesi hiç problem değil. Sigara bağımlısı birisi, yeni bırakmaya çalışan birisi için sigara canın çekmesi = ne pahasına olursa olsun gidip sigara almak, 5 km yürüyüp benzin istasyonundan almak, naktin yoksa kredi kartıyla satmıyorsa sigaranın yanında 10-15 tllik bir şeyler almak, yeter ki sigara alabilmeyi başarmaya çalışmak. Hiç bir şey bulamazsa yerde izmarit bulsa içecek halde olmak... demektir. Sigara içmeyen biri için ise canım sigara çekti demek şunun gibidir: "canım laz böreği çekti" "canım mercimek köftesi çekti" "canım tarhana çorbası çekti"... Yani evet o anlık canım istedi, ama bunun bağımlılık yapıcı etkisini ve zararını biliyorum ve bunu bile bile bu riske girmem. Düşünsene, tarhana çorbası içersen akciğer kanseri olacaksın, her ay 500 tl havaya üfleyeceksin, kötü kokacaksın, nefes alman zorlaşacak, dinç olamayacaksın, dişlerin sararacak deseler, hayatın boyunca içmezsin ki bunu. Ne gerek var yahu dersin, ekmek değil su değil. içmeyiveririm. Sigara da böyle işte, bırakan biri için. Canın anlık istese bile, önemsiz.
3 seneden fazla oldu. Hayatımda aldığım kararlar içinde kesinlikle doğru olduğuna inandığım, hiç pişman olmadığım bir karar varsa o da budur. Bunu champix sayesinde yaptım. Başka bir ilaç, video, kitap vb. ne olursa olsun deneyin, başarın. Esaretten kurtulun. inşallah bırakmak isteyenlere motivasyon sağlar bu entry.
ögrenci halimle gittim aldım bu ilacı, almaya karar vermeden önce günlük tarzi yazılanları okudum aşırı motive ediyo insani bu yüzden bende günlük şeklinde kullanıp etkilerini buraya yazmayı planlıyorum bakalım ne olacak. ilk hapı yarın kullanacagım.

1.gün plasebo etkisinden olacak heralde sigara açlığı yok denecek kadar az, el alışkanlığından yakılan sigaralarda doygunluk hissi var. normalde 1 paket içen ben 12 tane içtim gün boyunca

2.gün sigarada tat değişikliği yok rüya görme yok, hala doygunluk hissi var. 14 tane içtim

3.gün final haftası stresiydi şuydu buydu derken 1 paket gitti gün boyunca, yan etkilerinden sadece mide bulantısını yaşadım onunda nedeni sabah aç karnına attığım için olabilir.

4.gün sigaradan tat alamamaya başladım tadı bozulmuyor sadece boş bir duman içine çekiyormussun gibi hissediyorsun ve nikotinin verdiği o zevki alamıyorsun. sigaramı değiştirdim camel soft içiyorum normalde gittim marlboro aldım yine aynı tat gelmiyor.

5.gün hd rüyalar başladı değişik değişik rüyalar görmeye başladım çok acayip. 12 tane tek içtim bugün.

6.gün alkol alındı ve 1 paketten fazla içildi.

7.gün rüyalar tam gaz devam ama tek sıkıntısı uykuya dalmak oluyo ilacı aldığım günden beri çok zor uykuya dalıyorum.

8.gün tat yok tokluk hissi var sigarayı tam içemiyorsun nikotini hissedemiyorum ulan ben bunu niye içiyorum diye düşünmeye başlatıyo insanı, iki gündür parliament içiyorum bom boş. 12 tane içtim rahat 8-9 tanesi el alışkanlığı

9.gün sabah iki dal parliament içtim paket bitti öğleden sonra gittim djarum black aldım akşama kadar önüme kim çıktıysa ikram ettim en fazla 4 tane içmişimdir hala pakette 4 dal var bırakma günü olarak 10. günü kararlaştırdığım için en son sigaramı da arkadaştan aldığım tek dal marlboro light ile bitirmek istedim.

vedalaşma sahnesini kafamda kurmuştum; balkona çıkıp yavaş yavaş çakmağı çakıp yakacaktım eski dostu, gecenin sessizliğinde derin derin çekecektim içime, külünü ağırca silktilten sonra son defa dudaklarımda kavuşturup karanlığa gömecektim onu..

lakin öyle olmadı ikinci nefesten sonra bu ne lan boş duman çekiyorum, sikerim böyle aşkın ızdırabını diyip aşağıya attım.
çevremdeki insanların "la ben bununla bıraktım" demeleri sonrasında bende ikna olup bugün (insan tarihiyle 26.05.2016'da saat 08:05 de) ilk hapı içtim.

kendimden ve sigara bağımlılığımdan bahsetmek gerekirse, uyanır uyanmaz aklıma ilk gelen şey sigara. hatta o hapı içtikten hemen sonra balkona çıkıp sigara içtim. saat 08:00 a kurulu alarmım, ve saat 08:05 de sigara içiyordum, daha ayılmadan. swh

yaklaşık 9 senedir sigara kullanıyorum. son 3-4 senedir günde 25-30 adet içmekteyim. sigarayı kendi irademle bırakabileceğime inanmadım hiç bi zaman. alkol kullanırken veya kumar oynarken aşırı tüketime gidiyorum. hele ki alkol ve kumarı beraber yapıyorsam masada hiç söndürmeden içmeye devam ediyorum. (bkz: kadın pisliğin teki çıktı rıza baba)

saat 08:05 de içtiğim haptan sonra işe giderken saat 08:35 civarında arabada sigara yaktım. uyandıktan sonra henüz kahvaltı yapmamışken yaktığım ikinci sigaraydı bu. sigaranın sonlarına doğru boğazım kilitlenir, midem kalkar gibi oldu. bu hiç olmazdı çünkü normalde 08:00 da kalkar, 08:30 da iş yerinde olur, 09:30 da kahvaltı yapana kadar en az 4-5 adet sigara içerdim. ilk saatten etki mi etti dersiniz?

iş bu entry günlük olarak kullanılacak ve halka fayda sağlama amacı taşıyacaktır.

ilk edit: sigara sayımı takip ve sizinle paylaşmak adına, sabah sigara paketimde 14 adet sigara vardı.

ikinci günün sabahı editi: dün hiç bir yan etki yada etki görmedim. Sabah uyandığımda sigara paketimde 9 adet sigara vardı. Bu da demek oluyor ki 25 adet sigara içmişim. ilacı birinci gün ile aynı saatte aldım.

üçüncü günün sabahı editi: hiç bir değişiklik yok. rüya demiş herkes ama henüz rüya da yok. sabah paketimde yine 9 adet sigara vardı. 5 tane eksik içmişim ama bu ilaçtan mı yoksa gün içindeki yoğunluğumdan mı emin değilim. ilacı yine aynı saatte aldım. BiRAZDA OLSA iştah artışı farkettim. midemin dolu olduğunu bile bile yemek yiyesim geliyor.

yedinci günün sabahı editi: her gün aynı şeyleri yazmaktansa kısa bir ara verdim. tam net rakam söyleyemesem de içtiğim sigara miktarında ciddi bir düşüş olduğunu söyleyebilirim. ilacı aç karnına alınca biraz mide bulantısı yapıyor, tok karnına alınca öyle bir sıkıntı yok. yarından itibaren ilacın dozu da artacak. hayırlısı deyip devam ediyoruz. yedinci günün şafağında paketimde 7 adet sigara bulunmaktaydı.
2 yıl önce bu mucizevi ilaç ile sigarayı bırakmıştım. (bkz: champix/#22772997)

Sonra ne mi oldu? 3 ay mutlu mesut sigarasız full performans yaşarkene, koduğumun azraili geldi aldı bi dostumu.. ve yine döndüm günde 2 pakete. çünkü bıraktıktan sonra eğer ilacınız da bitmişse tek bir dal keyiften yada hüzünden fark etmez içtiğiniz de yeniden başlıyorsunuz. 1 ay önce Keteme gittim ve bundan kurtulmak istediğimi champix ile daha önce başarılı olduğumu söyledim. test mest yapmadan ilk paketi 10 dakikalık görüşme sonrasında elime verdiler. (3 aylık ilacı ücretsiz veriyorlar.) 14. gün sigarayı bıraktım. 2. denemem olduğu için daha da kolay oldu. Bugün itibariyle sigarayı 15 gündür içmiyorum. Gün içinde yemek sonrası,alkol alırken,sabah uyandığınız da hafifte olsa krizler çok az düzeyde geliyor lakin 1 dakika sonra kriz uçup gidiyor. Kullanacak olan arkadaşlara tavsiyem; 20-30 gün içmedim daha bişey olmaz deyip ilacı bırakmayın, 3 ay boyunca kullanın. 1 tek dal değil 1 nefes bile almazsanız mutlu mesut olursunuz efenim.
yaklaşık 10 yıldır sigara içen bildiğiniz aktif bir içiciyim.
hafta içi 1 paket, hafta sonu 2 paket, deniz kenarlı yaz tatillerinde 3 paket içen birisi olarak size champix'ten bahsetmek istiyorum.

kız arkadaşımın ve kuzenimin baskıları sonucunda bu ilaca başvurdum ve paraya kıyıp 325 lira verip bu ilacı aldım.

1.gün hiçbir etkisi olmuyor yine aynı şekilde sigara içmeye devam ediyorsunuz.
2.gün 1. günün aynısı devam ediyor.
3.gün ağızda bir tat değişimi oluyor.
4.gün sabah akşama geçtiğiniz için bu tat değişimi ertesi gün sabahta devam ediyor ama yine aynı oranda sigara içmeye devam
5.gün 20 dal içiyorsanız 18'e düşüyor fazla bir etkisi olmadı.
6.gün 5.günün aynısı devam ediyor.
7.gün 18 dal 16 dal'a düşüyor.
8.gün 1.mg'lık haplara geçtiğiniz için mide bulantısı oluyor ve sigaradan soğuma başlıyor

evet bugün 10. gündeyim ve sigarayı bırakmış değilim ama büyük oranda düşüş var. (günde 7-8 adet)
alkol içmemeniz şiddetle tavsiye edilir bu sürede.(biranın yanında iyi gidiyor meret, bokunu çıkarıyor insan)
seks sonrası sigaranıza tabii ki kimse karışamaz, hakkınızdır yakınız efenim.

velhasıl-ı kelam;
aslında sigara sizin fizyolojik ve biyolojik etkenlerinize hükmediyor ama psikolojik olarak olay biraz da sizin elinizde.

ilaç nikotin alma diyor ama siz inatla almak isterseniz, ilacın size yapabileceği bir şey yok.
şuan günde 7-8 adet içiyorum 4 tanesi kriz gibi geldiği için geri kalan 4 tanesi aylakça yakılmış sigaralar ve o aylakça yakılmış 4 sigara gerçekten ağza iğrenç bir tat veriyor.

ilaç %85-90 etki ediyor, size düşen %10-15 oranında kendinizi motive etmenizden başka bir şey değil.
çevremde bu ilacı kullanıp bırakmayan kimse yok ve gerçekten bırakınca amatemlik bir müptezel olmadığınızı sadece sigaranın sizde alışkanlık yaptığını anlayacaksınız.

teşekkürler champix.
Kullananların etki seyrini paylaşmasını dilediğim ilaç.