bugün

en bomba repliği için (bkz: (#3036458))
Delikanlilik yalnizca Cevriye icindir

Ilk romantizm akiminda kabadayilarin tutkun oldugu kadin tipinin semboludur bana gore. 9 yildir genel anlamda televizyondan uzak bir yasam surdurdugum icin belki de Yaprak Dokumu dizisinde boyle bir karakter uzerine acilmis bir entry e sazan gibi atladim. ama gercekten de benim database de farkli cagrisimlar yapti Cevriye Hanim. Bu nedenle dizinin hayranlarini incitmis olmak istemem. lakin Osmanlidan cumhuriyete gecis yillarini okuyup dinledigimiz kadariyla ve tabi ki sinemada uzerine yapilan filmleri seyrettigim kadariyla bickin delikanlilarin ve kabadayilarin tutkun oldugu kadindir Cevriye Hanim. kelimenin tam anlamiyla kadindir. ve karsisina konulabilecek sey de erkektir. kadinligi zorlayarak degil kendindendir Cevriye Hanim in. Dogal hali tastamam ziddini arayan erkegi onun icin delikanliligin en alasini yapacak hale getirir. Nara attirir istanbulun o eski dar sokaklarinda. ki adini yazar her biri Cevriyenin ustune. adini yazarki baskasi da yazilmak istediginde oradaki ismi silmeyi goze alacaktir. Cevriye naz ve ilgi balansinin ustadidir. kole yapacak kadar yaklasir hic ulasamayakmissin hissi vererek de bu kolelik periyodunu surekli kilar. bu naz asigi usandirmaz yani. o yuzden kadinligi kendindendir Cevriyenin. Istanbulun eski sokaklarindaki hikayenin bas kahramani cevriyedir. butun senaryo Cevriyenin uzerine kuruludur. Delikanlilik ise Cevriyenin etrafinda sekillenir. Cevriye olmasa delikanlilik da olmayacak cunku bu jargon ancak Cevriye icin uretilir. Baska hic bir sey bunu mumkun kilamaz.
Kafamdaki butun bu cagrisimlarin icine sigabildigi sey CEVRIYE HANIMDIR
şarkıdan bahsetmiyorum. ismet paşa'nın validesinin adı. hakkında pek az şey biliniyor. mustafa armağan hakkında ilginç bir yazı yazmış. başlığı da yazı kadar ilginç. inönü'nün annesi irticaya nasıl geçit vermişti?

http://www.timeturk.com/M...vermisti-3744-yazisi.html

--spoiler--
Cevriye Hanım da kim mi? ismet inönü'nün siyah başörtüsünü son nefesine kadar çıkarmayı reddetmiş olan sevgili annesinden bahsediyorum.

"Cumhur Reisiniz ismet Paşa'nın validesinden bir mektup aldım. Kâbe örtüsünden bir parça istemiş!.. Güzel bir parça hazırlatıp gönderdik."
--spoiler--
guzel bir yeni turku parcasi.

civil civil gelir sesi
kösedeki lokantanin
bir isveli ki sahibi
ah cevriye güzel hanım
çoktan beri sevdaliyim

aman cevriye hanım,
kuzum cevriye canım
güzel gözlerin aklimi
basimdan aldi hey

ah yok mu isvelerin,
sarkili güzel sesin
kestane gözlerin beni
dertlere saldi

her yaptigi olay olur
pesinde bin sevdali var
mangaldaki köftelerin
ciz etmez su kalbim kadar
umutsuz asiginim ben

aman cevriye hanım,
kuzum cevriye canım
güzel gözlerin aklimi
basimdan aldi hey
mangaldaki köfteleri derya köroğlu'nun kalbi kadar cız etmeyen hatundur. dertlere salar, aman demek lazım...