bugün

hacker'lık eğitimi almış ve kötü niyetli hacker'lara karşı mücadele veren iyi huylu hacker.
günümüzde şirketlere sayısı git gide artmaktadır.
bir hackerın bileceği her türlü saldırı yöntemini bilen kişidir. hackerdan farkı, bu bilgisini saldırı amaçlı değil, danışmanlığını veya güvenliğini yapmakta olduğu kurum için savunma amaçlı kullanmasıdır.

asıl etik hackerlara beyaz şapkalı hacker da denir.
bunların, kafası estiğinde etik kısmını takmayıp hackerlık yapanlarına ise gri şapkalı hacker denir.
yazın eğitimlere katılarak almak istediğim ünvan.
para karşılığı satılan ünvandır, bilgi gerektirmez. sınavına bırakın hackeri, hatta onuda geçin lameride bi kenara bırakıp yoldan geçen az biraz ingilizcesi olan vatandaşı koyun sınavı başarıyla geçer. ki burda şöyle bir şeyde vardır ki sınava girmek için ya kursuna gidip eğitimini almış olmak lazım (parayı bastırıp), buna en güzel benzetme (bkz: ehliyeti bakkaldan almak).
diğer seçenek ise bilişim sektöründe bir firmada en az 2 yıl boyunca çalışmış olmak gerek.

yıllarımı verip sistem güvenliği, mimarisi, donanım ve diğer kollarda kendi sınırlarımca çıkabileceğim son noktaya çıktıktan sonra " lanet gelsin böyle işe, bırakıyorum amk " dememdeki en büyük etkenlerden biri bu meseledir.

sen tutup yıllarını ver altın değerinde adam ol, filmlerde görmüş, millete hava atacak, isim yapma derdinde serserinin tekiyle aynı kefeye kon. yazık.
bir hacker lisansı. bu lisans sayesinde mühendislerle hemen hemen eşit bir konuma yükselmek mümkün.
sizin ben varya, oğlum bırakın bizide biz de rahat sızalım. hemen şifreleri değiştirmenize gerek yoktu. neyse bir dahakine .

o şirketin dosyaları bana lazım kardeşim. tamam iyi huylusun ama bizi rahat bırak.