bugün

insanı güldüren düşündüren durumdur. hayat kısaymış kuşlar uçuyormuş gibi cümlelerle şair olunacaksa en büyük şair müslüm gürses. evet.
Her şeye sadece güldüğünü belirtecek kadar yorum yapabilme kapasitesi olan adamın aman kadının bu sefer cidden güldüren cümleciğidir. evet.
bütün kara parçalarında..

oytunkaran dahil değil..
Aa oytun başlamış trollemeye .
Çok büyük troll'sün oytun , onbirinci nesiller bitti cemal süreya ya takmış .
görsel
sen ne anlarsın.
Bugün kü omurgasız tatlı su solcusu yada liboş dediğimiz kitlenin o günkü temsilcisi gibidir cemal süreyya!

Tunceli'de maraba olarak ömrü tükenecekken yada şeyh sait ve terörist örgütünün çıkardığı ayaklanmalarda katlettiği binlerce insandan biri olacakken devlet tarafından isyana katılmayan bir çok aile gibi bölgeden uzaklaştırılarak daha güvenli bölgeye yerleştirilmiştir!

O günlerde Türkler istanbul, Ankara nerede bilmezken, Yaşadıkları yerlere okul, hastane vs. hiç bir şey yokken ve bunlar daha yeni yeni yapılmaya başlanmışken bizim Cemal istanbul'un göbeğinde, Beyoğlu gibi bir yerde her tür eğitim ve yaşam imkanına kavuşmuştur! Bu sayede de "Allah yürü ya kulum" geyiği gibi bizim Cemal o lise senin o üniversite benim aristokrat sınıfına hızlı adımlarla yükselmiştir!

Maliye Bakanlığı'nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik, darphane müdürlüğü, Kültür Bakanlığında kültür yayınları danışma kurulu üyeliği, Orta Doğu iktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği ve 25 yılı aşkın Türk Dil Kurumu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük, çevirmenlik yapmıştır!

Yani maraba olarak tüketeceği ömrü, onu Tunceli'den (Dersim) çıkaran Cumhuriyet sayesinde devlet makamlarında üst düzey yönetici, şair, entelektüel haline gelmiştir fakat genede memnun edilememiştir!

Bir nevi zamanın Yılmaz Erdoğan'ı gibidir. 200 Bin euroluk Audi Q7 jeep ile gezer, Beşiktaş'ın ortasında milyon dolarlık bina sahibi olur, Bebekte vs. milyon dolarlık mekanlarda yaşar ama ağzını açtığı anda başlar "Dövlet Bize bahmii" demagojisine!

Sözde bu gibi eleştirilerle kürtlerin hakkını savunmaktadır ama o 200 Bin Euro'luk arabayla Bebek sahilinde dolanırken, kürt diğer yanda günde 1 dilim ekmek, 1 ayrana 18 saat pamuk toplar, koyun tamı gibi yerde yatar. Bizim Yılmaz'ın arabasının sigortası orada bir köy baka bilecekken 1 TL bağışlamaz!
Twitter şairidir. Evet.
Nazım hikmet daha tırt.
Bir şair ancak bir şair eleştirelilir.
ergenlerin abartmalarıyla adı duyulan vasattır. evet.
Sevmeyi bilenlere adam gibi gelen şairdir. Kendisini değil siirlerine aşığız efendim.
hayat kısa kuşlar uçuyor deyip meşhur olmuş kişiye şair demek komiktir. evet.
Beğenmeyen çamur atmak yerine ayrı yayılsın.
Gidin günümüz nitelikli(!)şairlerini okuyun siz.
fikrine saygı duymuyorum lakin fikrini hürce ifade etmen gerektiğini savunuyorum.

bok bok konuşma ayrıca.
Yarı çıplak kaslı bedenleriniz, cemal’in çırılçıplak cılız şiirleri kadar iş yapmaz sevgili yazarlar. Zira ölümsüz olan çırılçıplak cılız kelimelerdir. Bugün bu başlığa entry giriyor olmanızın nedeni de budur. Bu yüzden bile saygıyı hakeder. Sıçtığınız bok da sanatsal olabilir ‘boktan anlayanlar’ için.

Cemal Süreya hayatta olsaydı da buralarda çıplak şiirleriyle dolaşsaydı keşke abazan abazan. Ah cemalim süreyam.

Ve ayrıca evet yaşasın ifade özgürlüğü!!!
40'li yaşlarınıza gelince Cemal Süreya'yı tekrar okuyun derim...o zaman daha iyi anlarsınız...20'li yaşlarda anlamak zor...

Misal;
Zaman ne garip şey, senle yetmiyor, sensiz geçmek bilmiyor...
Cemal süreya maliyecidir de aynı zamanda. Hemde müfettişlik seviyesinde. Bokun ederini de iyi bilir. Böyle yakışıksız benzetmeleri bir şaire isnad etmek hangi şiir kitabında yazar ama onu hiç bilmiyorum. Hiç okumadım.