bugün

Aklıma takılan bir sorunsal. insan, canlıyken yani yaşamına devam ederken aynı zamanda çürüme belirtilerini de gösterebilir mi?

Şöyle ki, öncelikle bu bahsettiğimiz insanın normal yaşantısına devam ettiğini, beslenme ve sosyal hayatının bir şekilde normalde olduğu gibi düzenli sağlandığını düşünürsek ancak aynı kişinin bacağının toprakta gömülü kaldığı bir halde olduğunu da var sayarsak...

Bu kişinin bacağı çürüyecek midir?
Bahsettiğimiz topraktaki organizmaların yahut böceklerin varlığı bu durumu değiştirecek midir?
Eğer bu çürüme işlemi gerçekleşirse bu nasıl olacaktır?

Aklımda deli sorular...
crokodil diye sentetik bir uyusturucu var insanlarin etleri curuyup dokuluyor sadece kemik kaliyor.

mesela kaval kemik uzerindeki etler curumus dokuluyor kemigi oradan kesiyorlar.
youtube da denk gelmistim.
Evet çürüyebilir. Et yiyen bakteriler tam olarak bunu yapıyorlar. Soğuk yüzünden uzuv kayıplarında da benzer bi durum var. Zehirli hayvan dolmasında da uzuv kayıpları oluşabiliyor.
dişler yani sert dokular canlıyken çürür ama bu yumuşak dokular için geçerli değildir. bunun sebebi sert dokuda damarlanma yani beslenme yoktur, su dengesi düşer ve çürük yapan bakteriler devreye girerse çürüme gerçeklesir, ama canlı yumuşak dokuda kanlanma yani damarla beslenme, hücrelerde su oranı hep olduğundan çürüme olmaz. canlı yumuşak dokuda çürüme anca kanlanmanın olmadığı ve hücrelerin su kaybettiği şartlarda olur.
içten içe çürüdüm ben:
Artık içim hiçbir şekilde kıpır kıpır olmuyor; kimi görürsem göreyim içimde ne bir sıcaklık hissediyorum ne de kalpte bir çarpıntı. Eski günler rüya gibi geliyor. En kötüsü ümidimi kaybettim bazı şeylere karşı.