bugün

insanı strese sokan durumdur. benim ellerim kocaman zaten zor oluyo amk.
aşmış amcalardır. Bir elle 5 tesbih çekme özelliğine sahiptirler. çekerken göğe yükselme ihtimalleri yüksektir. lütfen ayaklarından bağlayınız.
ne ara elhamdülillah gibi çetrefilli dile zor oturan bir kelimeyi 10 saniyede çekiyorlar. el el el'mi diyolar içlerinden lan yoksa?..
ibadetleri sorgulamadan sadece ezberden yapan bir millet olmamızdan kaynaklanmaktadır. kimse tesbih çekerken söylediği sözün anlamını düşünmüyor, hissetmiyor.

ayrıca (bkz: hayvan)
(bkz: hızlı)
tesbihleri peygamber efendimiz duysa tanıyamayacak şekilde sübana-elamülla-allağegbe şeklinde çekmelerinden kaynaklanır. ayrıca bazen hocalar da bu şekilde tesbih çekmektedir.bir durun yahu arkanızdan atlı mı kovalıyor?
supalla,emdilla,aaekbe şeklinde çektikleri için,uzaktan gerçekten de öyle görünen olaydır.
müezzinlerimizin de onlardan aşağı kalır yonu yoktur çoğu zaman.
bide hayvan gibi burnunu çekenleri vardır bunun. ihtiyardır bişey diyemezsin.
http://images.gittigidiyo...ZI-2-ADET__27344759_0.jpg
avuç içi büyüklüğünde boncukları olan tesbih çeken amcaların yanında, daha normal bir durumdur. bahse konu tesbih çakması gemi halatını, boynunda gezdiren amcalar da mevcuttur. (bkz: gördüm)
(bkz: camide sesten hızlı tespih çeken amcalar)
(bkz: uludağsözlük değil siyasisözlük)
(bkz: tematik mode/#9101223)
not:bu bkz'lar görülen saçma sapan siyasi ve ideolojik başlıklara yazılacaktır.
bu amcaların bir başka özellği ise camiide, cemaat ile namaz kılarken okuduğu sureyi yanındakilerin kafasını karıştıracak derecede sesli okumasıdır. dinde böyle bir şey yoktur. sevap işleyeyim derken günah işleyen amcalardır bunlar.
(#7905244)
(bkz: (#7941947))
teşbihin içine etmiş önermedir. hayvan gibi tesbih çeken yoktur. munis, mutedil ve suhuletle zikir yapan mübarekler vardır.
camideki amcaların bir kısmı gerçekten hayvan gibi tespih çekmektedir. yani bu işin de bir adabı bir usulü vardır. ama nerede efendim bunu uygulayan. sanki tabakhaneye bir şey yetiştirmeye gidiyor. arkadaş ibadet bir an önce bitsin diye yapılıyorsa yapılmasın daha iyi değil mi. iyi bir müslüman çevresine de örnek olmalı. ama bu amcalar malasef kötü yönlendiriyorlar gençleri ve yanlış yapıyorlar.
hayvani boyutlardaki tespihleri ile camilerde boy gösteren amcalardır. Halk arasında, Prometheus' u sonsuz işkencesine mahkum eden zincirler gibi tespihleri, büyük bir maharetle kullanmaları ile bilinirler.
hiç tesbih çekmeyen gözlemciden her halükarda daha bir nane olan amcadır.
teşbih yapayım derken sıçan tespittir. hızlı olması anlaşılmaz olmasını gerektirmez. etrafımızda klavyede hızlı ama doğru yazan yüzlerce insan varken nasıl ki kimse "öyle hızlı yazılmaz yazıyorsan yazdıkların yanlıştır" demiyorsa buna da demek aynı şekilde saçma, mantıksız ve yanlıştır.
gözüne sürme çekenden daha iyi olmayan amcalardır.
Mesela Bekir amca var, tüm vakitlerde camidedir ama boş vakitlerde kahve'de tesbih çekip bulvar okuduğuna şahidim.
Çekecek bir şeyi kalmayan ihtiyar delikanlılarımızın en güzide uğraşıdır "tesbih çekmek."
evet.