bugün

Babasının memuriyeti dolayısıyla ilk ve orta öğrenimini yurdun çeşitli yerlerinde yapmış, Liseyi memleketi K.Maraş'ta tamamıştır. i.Ü. Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdikten sonra Çevirmenlik yapmıştır. aynı zamanda Avrupa'yı dolaşmış ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve TRT'de çevirmen olarak çalışmıştır. TRT istanbul Radyosu&'nda denetçilik yapmışlığıda vardır.
necip fazıl ile tanışmaya gittiklerinde havaî bir tavırla camdan dışarı bakıp sigara içmiş, necip fazıl'n kütüphanesini karıştırmış, birkaç plâkla ilgili sorular sorarak sohbete katılmamıştır. hatta bir keresinde bir gece vakti necip fazıl'ın kapısı çalınır, yüzü-gözü görünmeyen bir adam, necip fazıl'a "beni sen mahvettin, hepsi senin yüzünden" diye bağırıp gider. necip fazıl yıllarca o adamın cahit zarifoğlu olduğunu düşünmüştür. zarif'i bir keresinde "artist" diye azarlayacaktır.
bununla birlikte necip fazıl'ın "bir siz varsınız" dediği şairlerdendir. arkadaşlarıyla beraber kurduğu dergiye "mavera" ismini veren de necip fazıldır.
zarifoğlu arvasîlere damat olduğunda kefili ve nikah şahidi de necip fazıl'dır.
"dostum
üşüyorum dedin
üşüme
korkuyorum-korkma
kaçıyorum-kaçma
ürperiyorum düşünceden
ürper"

ne deyim ki?
dilediğim en güzel hayat
çöplerin içinde rüya aradım
düştümse eğer sana bakarken düştüm
* http://ekitap.zarifce.com/
paris hilton adına 360 entry giren bizler pek tanımayız kendisini.
kalın ve pahalı kitapları çarpar kitapçılarda. pahalı olması fiyatından değil taşıdığı yüktendir. Kendisinden sonraki şairlerden etkilemediği kimse kalmamıştır. Çocuk kitapları yazarı olması bile nasıl bir kalbe sahip olduğu gösterir. Mevlana idris, ismail Kılıçarslan ,Esra Elönü
çocuklara kitap yazıyorsa sebebi odur.

ayrıca şiirlerinden biri. insanlık namına bir parçası

--spoiler--
Doymuştur aşk bu gece en son buluşlarına kadar
Sen meleksi kadın bu gece kendini vermekle
ikiye yarıldım
Sen meleksi kadın bu gece
1000 yıl adına bilinmekle

Sen melek uyarmalarıyla
Uyarılan erkek
Bu gece bir şehvet azarladı
Hayvan kovdun
Yatağını yüceltenlerden oldun

Şimdi ev gebedir
--spoiler--
http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=720
en kapalı, en anlaşılmaz şiirlerinin orta yerinde

"hep kaçarmış şehirlerin demir dağlarına
uyuyunca toprak beşiğimde sahipsiz kalan,
ellerimden kayan aydınlık günlerim"

gibi dizelerle kalbimizi dağlayıp giden büyük adam.
tanıyıp elini öpmeyi çok istediğim adamlardan biri.
"sevinçle kaçın kurtulun ölümlerinizle yalnızlıkla ben kaldım.
sevindiniz işte alın koşturun aha size son atım."
anılar defterinde gül yaprağı
gibi unutuldum kurudum
başıma düştü sevda ağı
bir başıma tenhalarda kahroldum.
sen kimbilir rüzgarlı eteklerinle kimbilir
hangi iklimdesin
ben sensiz bu sessizlikle
deliler gibiyim
sensiz bu sessizlikle.

ayrılıkla başım belada
gözlerini çevir gözlerime

yoksa ben
sensiz bu sessizlikle
deli gibiyim
sensiz bu sensizlikle.
(bkz: zarifoğlunu neden sevdik)
taklitleri, takipçileri bile iyidir. şiiri, şairi besleyen yazarlardandır. çok erken kayıplarımızdandır ne yazık ki.
şiirin 'zarif oğlu'
--spoiler--
6 Haziran Cumartesi Saat 18'de Türkiye Yazarlar Birliği istanbul Şubesinde "Zarifoğlu'nu Neden Çok Sevdik" başlıklı bir program düzenleniyor.

Programda ağırlıklı olarak Zarifoğlu'nu görmemiş okurları onu neden sevdiklerini anlatacaklar.

Ahmet Murat
Zeki Bulduk
Murat Menteş
ibrahim Tenekeci
ismail Kılıçarslan
Mevlana idris
Suavi Kemal Yazgıç
Lüfi Arslan
Seyfullah Aslan
Volkan Akmeşe
Aykut Nasip Kelebek
Cesur Küçük
Mahmut Bıyıklı
Bülent Parlak
Yunus Emre Özsaray
Enes Özel
Mustafa Aldı
Abdüssamet Bilgili
Hüseyin Akın
Ahmet Mercan
Ali Ural
Metin Karabaşoğlu
Yusuf Kaplan

Ayrıca Mustafa Demirci, Zarifoğlu şiirinden yaptığı bir bestesini ilk defa bu programda dinleyici ile paylaşacaktır.

irtibat için,

Asım Gültekin
0505 264 52 80
--spoiler--
Gectigimiz hafta ici nebil özgentürk, hasmet babaoglu gibi "entel" kisilerin sundugu programda, gec de olsa tanima sansini yakaladigim zarif sair. (bkz: anılar defterinde gül yaprağı). Bu siiri levent uzumcunun sesinden dinlemekte ayri bir zevkti. Ayrica zarifoglunun 70 lerde tum avrupayi otostopla gezdigi de rivayet edilir.
1940 yılında ankarada doğan şair.düşünce adamı.7 haziran 1987 de aramızdan ayrılıştır.mavera dergisinin kurucularından biridir.

http://www.zarifce.com
Değişik zamanlarda ilkokul öğretmen vekilliği ve almanca öğretmenliği yapmasının yanı sıra, mavera dergisini çıkartmaya başladığı süreçte trt genel müdürlüğü'nde mütercim sekreter olarak da görev alan, 1987 yılında kaybettiğimiz şairimiz.
''Aklımdan çıkmıyorsun dedim,
başka türlüsünü yorgunum anlatmaya.''

mısralarıyla meseleyi özetleyen şair. Hiç olmazsa 7 haziran'da bir Fatiha'yı sonuna kadar hakeder.
''Kimi vakit geldim sana ama hüznüm döndü,
baktım ki işgal gözlerin.
Bilirim aydınlık için karanlıkta gerekli,
bazen var'ı anlarsın yok ile sevgilim...''
" Halk aşksızsa sokaklar
banka dükkânlarıyla doludur " *demiş, diyebilmiş müstesna insandır.
''dilediğim en güzel hayat
çöplerin içinde rüya aradım
düştümse sana bakarken düştüm''mısraları aklımdan çıkmayan ,ilk okunduğunda anlaşılmaz gibi duran ama her kelimesi anlam olan bir yazardı , şairdi ,adamdı.

''orası neresi?
burası bir adam ''

ve o artık bir özlenen...
'haddini aşan, zıttına düşer.'
şairin dostu ancak şair olur dediğim şair. (bkz: nfk)
ins metninin yazarı.

tahkiyenin, nesrin şiirsel bir algılamayla oluşturulduğunda etki alanını genişleterek dünyayı kavramada güven telkin eden bir nesne haline gelmesinin kanıtı olarak bakılabilir hikayelerine, yaşamak'a. (gazete yazıları için aynı şey söylenemez.ne yazık ki tüm gazete yazıları bu özelliğe sahip değildir.)hayata, varlığının anlamına hayreti dolayısıyla mukayyet olabilmesi onun imgenin, ifadenin belirgin biçimde öne çıktığı bir nesir bilinci edinmesini sağlamıştır.