bugün

1958 yılında Malatya'da doğdu. M.Ü. Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo TV. Bölümünden 1982 yılında mezun oldu. 1978 yılında Üsküdar Musiki Cemiyeti'ne giren Deniz, evli ve iki çocuk babasıdır. Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde 1990-2000 yılları arasında 10 yıl süreyle A Sınıfı Türk Müziği Nazariyatı dersleri vermiş, 1995 yılından itibaren de A sınıfı Repertuar hocalığı yapmakta olan Cahit Deniz, ud çalmaktadır.
1987 yılında TRT-TÜTAV işbirliğiyle düzenlenen T.S.M Beste Yarışması'nda "Bana Aşkı Öğretensin" isimli Hüseyni şarkısıyla Mansiyon ödülü, 2004 yılında yurt çapında düzenlenen TRT Alaturka TSM Beste yarışmasında "Sevemedin beni canım" isminde, Muhayyer Kürdi makamındaki şarkısıyla ikincilik ödülü, 2007 Amasya Altın Elma Beste yarışmasında "Hasretin onulmaz bir yara bende" isimli Uşşak Makamındaki eseriyle Mansiyon ödülü almıştır.
Cahit Deniz'in bir kısmı TRT repertuarında olmak üzere 90 civarında bestesi vardır.
Bestelerinden bir kısmı, Emel Sayın, Ayşe Tunalı, Sami Aksu, Samime Sanay gibi sanatçıların kaset ve CD'lerinde yer almıştır.
"Gücendim Sana" isimli şiir kitabı ve aynı ismi taşıyan albüm çalışmasıyla eserlerini sevenleriyle paylaşmıştır.
*
bu adam iyi ki ünlü değil dedirten, bu haliyle bile ukalalıkta kimsenin yanına yaklaşamadığı, saçları fönlü, orkestra şefi, bestekar, müzisyen.