bugün

--spoiler--
Bugünlerde kendimi hıyar gibi hissediyorum
--spoiler--
yaz aylarında neredeyse her yemeğin yanında harika giden, üzerine zeytinyağı da gezdirilmişse yemede yanında yat dedirten nefis yiyecek.
Barış Manco'nun Cacık şarkısı.

Sözüm meclisten dışarı dostlar
Bugünlerde kendimi hıyar gibi hissediyorum
Hani dilim dilim doğrasalar beni
Marmara Ege Karadeniz ve hatta Akdeniz cacık olur diyorum

Derdim öylesine büyük ki dostlar
Kırka yarıp yine kırka bölseler
Ve kırk bostana gübre diye serpseler
Kırkbin tane ot biter de kırkbin derde deva olur diyorum

Ne oldu bana böyle durup dururken
Oğlan aldı başını gitti kız zaten lafımı dinlemezdi
Düğmem kopuk paçam sökük oramda buramda çengelli iğneler
Bir de çengelli iğne nazar bozar derler

Hanımın çorabı kaçık başında bigudiler
Karabaş bile, karabaş bile suratıma bakıp bakıp havlıyor
Öğünmek gibi olmasın ama dostlar
Kendimi hıyar gibi hissediyorum

Hani ince kıyım doğrasalar beni Akdeniz cacık olur diyorum
Ve hatta Atlas okyanusu ve hatta Hint okyanusu
Ve hatta hatta Büyük okyanus bile cacık olur diyorum
Böyle cacığa rakı mı dayanır

Çivi çiviyi söker derler soğuktan donanı buzla ovarlar
Ben zaten yanmışım dostlar peki beni fırına mı koysalar
Zeytin suyuna kuru ekmek böyle gelmiş böyle gidecek
pirinç ve bulgur pilavının yanında olmazsa olmaz dediğim müthiş Türk icadı olarak gördüğüm hıyarlı yoğurt.
yaptığım cacığın dibini "çok güzel olmuş yok mu bir kase daha" söyleyip ekmek ve minnacık elleriyle sıyıran yiğenime adıyorum bu yazımı.
ama arada bir tutturamadığım da oluyor ama güzel yaparım. vazgeçilmezimdir.
pilavın yanında vazgeçilmez.
yaz aylarında serin serin çok güzel giden, yoğurt, salatalık, sarımsak ve damak tadına göre nane ya da dereotu da katılarak hazırlanan bir meze.
sirkeli olanı şiddetle tavsiye edilir.
Sarımsak ve salatalığın muhteşem uyumudur.
cacık candir, kandir, her kasiklayisinda kasiginin kucuk olmasina hayiflanmadir...
yaz döneminin en güzel mezesi..

soğuk soğuk yenildiğinde insana mutluluk katar.

ramazan sofralarının vazgeçilmesi.
yapılışı söyledir: derin bir tasa bir bardak yoğurt konulur. bir salatalık kabukları soyulduktan sonra içine rendelenir. biraz tuz ilave edilerek iyice çırpılır azar azar su ilave edilerek istenilen koyuluğa getirilir. üstüne nane veya tercihe göre içine bir diş sarımsakta ilave edilebilir. soğuk servis yapılır.
temeli yoğurt ve salatadan oluşan geleneksel türk mutfağının enfes lezzetlerindendir. aileye ve yöreye göre ek maddeler katılır, misal olarak tat vermesi için ek olarak bazı yerlerde sarımsak katılırken başka yerlerde nane katılır. kuru fasulye, pilav, menemen gibi yiyeceklerin olmazsa olmazı gibidir.
her sofrada yoğurdun rutinini bozmak için bulundurulan ve ayrıca rakıyla şahane giden mezedir. barış manço'nun efsane şarkılarından biridir. üstad bu şarkısında ciddi ciddi kibritle sigarasını yakmakta ve rakıyı bardağa doldurup sek içmektedir. öyle bir şarkıdır ki insanı başka diyarlara götürür; hatta şarkıyı söyleyenin kendisi olduğunu düşünerek karısına yeni çorap alma hissiyatı uyandırır. dinlemeyen yeni nesil gençlik varsa, hemen dinlesin, bu zevkten mahrum kalmasın.
bir barış manço şarkısı.
benden olmaz.
harika bir barış manço şarkısı.
http://www.youtube.com/watch?v=u7BBx4osZ-k&feature=related
üzeri nane ve birazcık da saf zeytinyağı ile süslendiğinde yaz günlerinde daha yemeden görüntüsü ve kokusuyla ferahlatan nefis tat...
barış manço'nun sözüm meclisten dışarı'da kuralanla yaptığı şarkı -cacık-

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=u7BBx4osZ-k&feature=related
--spoiler--
böyle koyu kıvamlısı makbuldur. lıp lıp.
ooyyhh.. buzdolabına koşuyorum sanırım.
salataligi kirmak suretiyle yapilmasi gereken istah acicidir. salataligi rendelemek yada kucuk kucuk kesmek erkek adami bozar.

yogurt once bir kaseye konur ve su katilmadan karistirilir. Inceldigi zaman icine salatalik eklenir. bol samirsak, az nane ilave edilir. ustune zeytinyag dokmeyen bizden degildir.
yunanlilarin araklayip adinada caciki dedigi ,kivami bizim cacikdan koyuca olan sulandirilmis yogurt.

(bkz: caciki)
hıyarlarının kıyılarak yapılmasının doğranarak yapılmasından daha makbul olduğu karışım.
yazın insanın bütün susuzluğunu gideren mis gibi bir icattır. Sarımsaksız olması tercih sebebidir tabi.
yemeklerin yanında yenen, salata, yoğurt, sarımsak üçlemesiyle süper bi karışım.