bugün

inşallah olmaz yoksa kafamıza çay atarlar sonra ibo çok güçlü ülkeyiz dış güçler diye zırvalayarak dışarıdan yardım almaz yardım isteyenleri hain ilan ederler.

Eğer enkaz altında kalmaz isem hemen şehir dışına kaçacağım yoksa bu hükümet ile iş olmaz kaçanın anası ağlamaz.
son yaşananlardan sonra iyice korkutan deprem. umarım yaşanmaz.
Banka yardım hesapları açarak hazırlandığımız doğal afet. Ibanlari sms'leri falan da düşününce sırtımız yere gelmez diyorum.
Böyle bişey olursa göçük altında kalmaktan daha iyi bişey var. Ölmek.
öncelikle şunu belirteyim. büyük istanbul depremi diye bir şey yok. çünkü deprem 1 tane değil. 2 tane büyük deprem olacak. çünkü marmara denizinin altında 2 büyük kırık var. birinci kırık avrupa yakasının boğaz kısmından başlayıp tekirdağ'a kadar olan 120 km lik kırıktır. eğer bu kırık kırılırsa 7,2 büyüklüğünde bir deprem olacak. 2. kırık ise yalova'dan başlayıp anadolu yakasının boğaz kısmına kadar olan 40 km lik kırıktır. bu kırık kırıldığında 6,4 ile 6,7 büyüklüğü arasında bir deprem olacak. eğer bu iki kırık aynı anda kırılırsa 7,6 şiddetinde bir deprem olacak ama bu ikisinin aynı anda kırılması düşük bir ihtimaldir.

marmara denizi ortalama her 250 yılda bir 7 küsuratlı deprem üretir. 1766 yılında 7 küsur bir deprem olmuş ondan önce 1509 yılında bir deprem olmuş onun öncesinde de 1200 lü yıllarda bir deprem daha olmuştur. en son deprem 1766 dan sonra yaklaşık 255 yıl geçmiştir. bu istatistiğe göre depremin eli kulağındadır. marmara denizinin altındaki kabuğa her yıl 2,5 cmlik bir yük biner ve batıya kayar. 1766 yılından bu yana 2,5 metrelik bir yük binmiştir. 1999 yılında olan gölcük depremi marmara denizinin altına 250 yılda binmesi gereken yükü 55 saniyede yüklemiştir. yani 2.5 metre daha yük almıştır. 1999 dan sonra 22 yıl geçti. ortalama 45-50 cm daha batıya doğru kaydı ve kabuğun daha fazla dayanması imkansızdır. bu bilimsel bir gerçek. bu kabuğun en fazla 10-15 yıl daha dayanmasını bekliyorum. bu kabuk yarında kırılabilir, 5 ay sonra da 5 yıl sonra da. ama bu kabuğun ömrü 2035 yılını geçmeyecektir.

olası bir depremde 500 bin kişi 1. derecede ölüm tehlikesi altındadır. düşünsenize 500 bin can kaybı ve yüz binlerce binanın yıkılması türkiye için felaket olur. maddi ve manevi anlamda türkiye çöker ve en az 20 yıl toparlanamaz. çünkü istanbul da bina yoğunluğu ve nüfus yoğunluğu çok fazla. yapılan binaların % 60'ı sağlam değil. karar vericiler, suriyelilere, somalililere yardım yapacağına, kanal istanbula milyonlarca dolar harcayacağına bu deprem için önlem alıp binaları sağlamlaştırmalıdırlar. deprem olduktan sonra yara sarmak yerine o yarayı hiç almamayı sağlamalıdırlar. ama nerde o devlet nerede o hükumet. deprem vergileri kendi ceplerine gidiyor. halkı sömürüyorlar yaptıkları bir şeyde yok. kendi rantlarının derdindeler. halkta uyanmalı 2023 de bunun hesabını vermelidir.

olası bir 7,2 lik deprem 134 atom bombası gücüne denktir. varın felaketi siz düşünün. ve bu deprem çok yakın. bu işin şakası yok. kıyametin kopması için sura üfürülmesine gerek yok. 7,2 lik bir deprem olduğunda kıyamet istanbul için zaten kopacaktır.
Belki de olmayacaktır.
prof. dr. naci görür marmara fayı kırıldı kırılacak, bir kürdan çöpü kadar gücü kaldı. büyük istanbul depremi eli kulağında. minimum 7,2 olacak dedi.

bu adam dediyse çıkıyor. elazığ depremlerini vs nokta atışı bildi. hazırlıklı olun.
deprem sonrası senaryolar tasavvur edildiğinde, sağ kalanlar ölenlerin yerinde olmak isteyebilir.
Bu deprem olacaksa bu kadar çok oç insan topluluğu olduğu için olacaktır. sağ kalırsam özellikle cenazelerine gidip ananın amını gördün mü şimdi dicem. Bizim bazı insanlarımıza deprem bile yetmez daha kötü afetler olması lazım.
Hiçbir zaman olmayacak olan balon deprem.
Geliyor gelmekte olan.
korkunç bir durumdur.. yeterince önemsenmemektedir. ansızın gelerek mahvedebilir.
ya istanbul'da kalmaya devam edeceksin, ya da bir an önce tası tarağı toplayıp göçeceksin.
özellikle avcılar'a zarar verecektir.
başlığı görünce y.rağı olan adam olduğunu tahmin ettim.
bugün yarın olacak. eli kulağında. her 250 sene de bir deprem oluyor. en son 1766 da oldu. aradan 250 sene geçti. muhtemelen 260 sene dolmadan olacak yani 2025 e kadar. geçmiş olsun. megakent hurda olacak.
Bu yaz olmasından şüphelendiğim. Gerçi tahmini daha 6-7 senesi var ama olursa 1 milyon insan ölür gibime geliyor.
Jack ile Jessica amerikada sevişiyor diye de etkileniyor bu fay hattı.
eli kulağında. hissediyorum. istanbul da her 250 senede bir 7,4 büyüklüğünde deprem oluyor. son deprem, 1766 yılında. ondan önce 1512 de deprem olmuş. daha önce de 1200 lü yıllarda olmuş. 250 senelik periyodu 2016 da doldurduk. hatta 6 yıl geçti. eli kulağında. an meselesi. 7.4 büyüklüğünde deprem istanbulu mahvettiği gibi türkiye'nin psikolojisini bozar. zaten ekonomi kötü bir 10 sene belimizi doğrultamayız.
malzemeden çalınmış binalarla 30-40 yıllık binaların bolca bulunduğu bir yerde korkunç yıkım yapacaktır. duvardan komşunun osuruğunu duyduğumuz binalar ne kadar güvenilir ki?
daha da korkuncu deprem sonrası yağmacılar ve hırsızlar bolca olacaktır. oluşabilecek birçok korkunç senaryo var. her türü bu deprem olacam ama yine de allah gecinden versin diyelim.
olmaz inşallah.
"Marmara depremini tetiklemesi teorik olarak mümkün değil"

- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener .
bakın mümkün değil dememiş. teorikte mümkün değil demiş. ileride tetiklerse ya bakın makalelere mümkün değildi. ondan teorik dedim diyecek. her akıllı akademisyen konuşmasında bir çıkış noktası ifade bırakır.
https://s.milimaj.com/oth...us-yogunlugu-haritasi.png

çok uzman olmaya gerek yok.
linkteki fotoğrafı açın orda nüfus yoğunluk haritasi görünüyor.
6 şubat tarihinde Depremden hasar gören yerlerdeki en yoğun ilçe merkezlerinde km2 başına 300-550 kişi arası arası kişi yaşıyorken istanbulda bu rakam 2700 den büyük. yani aynı şiddette ve aynı alanda etkisi olabilecek bir istanbul depreminde allah korusun binler on binler değil allah korusun milyonları bulabilir. bakın 3000 e yakın bina hasar gördü. yani yoğunluk zaten en az 5 katı. her sonucu 5 ile çarpıp ona göre önlem almak gerekiyor.
Vergilerin %55'i istnabul'dan çıkıyor. Bu şu demek eğer istanbul yıkılırsa komple, türkiye cumhuriyeti yerle yeksan olur demek.