bugün

online bi oyundaysanız ve nerelisin sorusu sorulduğunda bursalıyım derseniz "allah sen kesin topsundur" cevabını alırsınız.
belediye otobüsü 2 lira dolmuş fiyatı 1.5 lira olan tezatların şehri. Her yönüyle çok pahalı bir şehir. 5 lira ya 1 tas çorba başka ilde yoktur. Yada 1 kg baklavanın 50 lira olduğu başka şehir bilmiyorum. Esnaf milleti yolunacak kaz görüyor bu açık. Altıparmak denen yer bence altıncı parmak gibi. çekirge dedikleri bölgede kimse penceresine perde takmıyor. Aranızda dikizleme sevenler varsa doğru çekirgeye derim.
güzel bir şehrimizdir. yaşanılası, hoş bir yerdir. ilçe ve köylerinde yeşiliyle insanı oksijen zehirlenmesine sokacak kadar cennet atmosferine sahiptir. ülkenin ekonomisinin can damarlarından biri bu şehre bağlıdır....

herşeyi iyi hoştur da istanbul takımlarına bizans deyip kendilerinin de bir zamanlar bizans topraklarına ait olduklarını unutmuşlardır sanırım...
büyüme hızı ile izmiri gerdire bırakan şehir. ama otobüs,dolmuş,minübüs fiyatları çok yüksek vesselam.
an itibariyle karın şiddetle yağmaya devam ettiği şehrim. yavaş yavaş tutmaya da başladı. çarşamba böyleyse dağ tarafı ne olmuştur kim bilir.
kar yağışının tekrardan kendini gösterdiği şehir.*
istanbul,ankara ve izmir'den sonra türkiye'nin 4.büyük metropol şehri. sanayi'nin kalbi,turizm kenti,kültürel başkent,tarım şahri. medya alanında türkiye'nin en öncü kentlerinden kısaca türkiye'nin en gelişmiş şehirlerindendir. ayrıca erkekleride sapına kadar delikanlıdır. bursa'lılar "top" diyen piçler inegöl'e gelsinlerde delikanlının ne olduğunu görsünler.
Haftasonları mevcut alışveriş merkezlerinin dolup taştığı şehirdir.

Zafer Plaza, Kent Meydanı, Beşevler Carrefour, Anatolium ve Ikea, Korupark'da araç park edecek yer olmaz ağzına kadar insanla doludur. Bir zamanlar bu kadar alışveriş merkezi Bursa'ya fazla diyen insanlar şimdi gelsinler görsünler bu durumu cevap versinler. Hatta bir kaç tane daha açılmalı bence, mesela Tower Plaza yeniden açılmalı.
futbol takımını ve taraftarlarını 21 aralık günü (yarın) karşıyakalılara kurban ettirecek olan şehir.
Türkiyenin en güzel ve tarihi şehirlerindendir. Asaleti Osmanlıdan gelir.
muhteşem şehir.en çok özlediğim şehir.anlatılmaz yaşanır şehir.*
tahminim bu sehirden top çok çıkıyor.
(bkz: küçük iran)
(bkz: resimli bar ın bedava konserler düzenlemesi)
(bkz: gece onbirden sonra hayatın bittiği şehir)
top çok çıkıyor diyenleri davet ettiğim şehir. gelin de götünüze sokalım topları, görelim kimden çıkıyor top.
türkiyenin en renkli şehirlerinden biri olmasına rağmen insanların dışarıdan "bu şehir bağnaz, bu şehirde toplar var" gibi yakarışlarına maruz kalan şehirdir.. gece hayatı pek olmamasına rağmen çok farklı insanları bünyesinde barındırdığıiçin çok eğlenceli bir şehirdir.. görmeyenlerin görmeleri tavsiye edilir.. gelin arapşükrüye, bire balık yiyelim ondan sonra konuşalım bursa hakkında.. biraz gezin bakalım, aynı şeyleri söyleyebilecek misiniz..
Dağı ile denizi ile sıcak insanları ile en yaşanası şehirlerden biri.
yeri apayrıdır bursanın, nereye gidersen git özletir kendini, yeşilini, caddelerini.
içindeyken, 'ya farklı yerler görmek lazım, sıkıldım lan ben' denilen, fakat aylarca uzak kalındığında ise, 'şu işlerimi halledeyim, ilk işim bursa'ya gitmek' denilen şehirdir.

en son 2010 nisan'ında bulunduğum bursa'ya, nihayet ay sonunda bir haftalığına da olsa gidiyorum. 10 yıl boyunca orada yaşadıktan sonra, 1 haftalığına gitmek insanı hüzünlendirse de, özlem katsayısını biraz daha düşürmesi açısından iyi olacaktır.

(bkz: hadi bakalım)
wikipedia dan;ingilizcemizi geliştirelim.bilmediğimiz kelimeler vardır belki..

Bursa is a city in northwestern turkey and the seat of bursa province. with a population of 2,550,645 (2009),it is turkey's fourth largest city, as well as one of the most industrialized and culturally charged metropolitan centers in the country.
Bursa is settled on the northwestern slopes of mount uludağ in the southern marmara region. it is the capital city of bursa province bordered by the sea of Marmara and Yalova to the north; Kocaeli and Sakarya to the northeast; bilecik to the east; and Kütahya and Balıkesir to the south.
the city is frequently cited as "yeşil bursa" (meaning "green bursa") in a reference to the parks and gardens located across its urban tissue, as well as to the vast forests in rich variety that extend in its surrounding region. the city is synonymous with mount uludağ which towers behind its core and which is also a famous ski resort. the mausoleums of early ottoman sultans are located in bursa and the numerous edifices built throughout the ottoman period constitute the city's main landmarks. the surrounding fertile plain, its thermal baths, several interesting museums, notably a rich museum of archaeology, and a rather orderly urban growth are further principal elements that complete bursa's overall picture.
karagöz and hacivat shadow play characters were historic personalities who lived and are buried in bursa. bursa is also home to some of the most famous turkish dishes, especially candied chestnuts and i̇skender kebap. its peaches are also well-renowned. among its depending district centers, i̇znik, historic nicaea, is especially notable for its long history and important edifices. bursa is home to the uludağ university, and its population attains one of the highest overall levels of education in turkey. the city has traditionally been a pole of attraction, and was a major center for refugees from various ethnic backgrounds who immigrated to anatolia from the balkans during the loss of the ottoman territories in europe between the late 19th and early 20th centuries
eşimin bursalı olması sebebiyle 2. memleketim sayılan şehir. bu şehre dair söylenecek zibilyon tane olumlu özellik olduğu gibi kalantoları için bir şey söylemek istiyorum. ticvarette kayserililerin kurumsallaşmış versiyonudurlar.
hayalkırıklıklarının şehridir....
lineer bir sehirdir. ulasim sistemi acisindan ilginc bir yapisi vardir. rayli sistem ulasimin ana alterini olusturur. halk otobusleri ile bu ana hat desteklenmektedir. cogu buyuk sehire gore ulasim sikintisi daha azdir.
ulasim cok pahalidir. bukarti olamayan biri her binis icin 2 lira oder.
bence ulasimda en buyuk sorun gece 12 den sonra ulasimin nerdeyse tamamen durmasidir. her zaman taksiye de binilmiyor. ornegin ben 8 yillik bursa hayatimda hic taksiye binmisligim yoktur.
rayli sistemin universiteye uzanmasi cok faydali olmus bursa icin. ne yazik ki ben goremiyecegim.
cekirge heykel altiparmakta volta atan dolmuslara gelince her ne kadr trafigi karistirsalarda bence elini kaldirdiginda her zaman ulasabilecegin ve fiyati da cok fazla olmayan bi aracin olmasi iyi bir sey. bu sistemi baska sehirlerde gormedim buda bursaya has bir sistem.
cumhuriyet caddesinde yapimna baslanilan nostaljik tramvay dedikleri olayida hic begenmedim. istanbul ozentisi olmus. ayrica cumhuriyet caddesinin yapisina uymuyor. daha kullanisli ve ilgi cekici bir proje olabilirmis.
en azindan metronun 12 den sonra yarim saatte bir en azindan saatte bir hatta gece saat 2-3 sularinda tek sefer bile cok ise yarayabilir.
bursa icin dagi var denizi var derler. sanki cok buyuk bi ayricalikmis gibi. dogru planlama ve programlama olsaydi ozaman ayricalik olabilir ama bu haliyle ne dag ise yariyor ne deniz. bursa halkinin cogu daga cikmamis bile! anca piknik yapmaya. uludagda turizmin artik gozlerde dolar isareti cikmasina sebep olmustur. baslarim boyle turizmine. halkin buyuk cogunlulugu bundan yararlanamiyorken olmaz. bu guzellikte dagin degerini bilmiyorlar. gelelim denize ne denizi. yazin harika plajlarinda yuzebildigimiz denizmi. yoksa geceleri harika mekanlarda ve tertemiz sahillerinde eglenebildigimiz denizmi.
mudanyada bir kac cay bahcesi ve yuruyus yolundan baska bir sey olmayan denizi ben ne yapayim insan bir kere gider iki kere gider. bir daha da gitmez. baskada deniz yok zaten.
gelelim bursaspor ve stada. fanatik bir besiktasli olmama ragmen, her zaman bursaspora sepmati ile yaklasmisimdir. firsat buldukca maclari izlemeye gidip ataturk stadinin(inonu kadar olmasada)o muhtesem ortamini ve taraftarini gormeyi cok seviyorum. hatta en son gittigim mac sampionlar ligi manu macidir. ataturk stadinin konumu bursaspor icin cok avantajli. sehir takimla beraber yasiyor. bildigim butun koklu kluplerin stadlar sehrin merkezinde ve adeta sehirle butunlesmis. yeni stad yapilacaksa da yeri degismesin bence.
son olarak bursali olmamama ragmen bursayi cok seviyorum ve bursanin sokaklarinda yuyrken kendimi evimdeymis gibi hiss ediyorum.
şehre girerken huzur buluyorsunuz. insanı bu kadar rahatlatan başka bir şehir zor bulunur.
iskender ve kestane şekeri şaahane olan memlekettir. en sevdiğim mekanı topçular feribot iskelesidir .
Yukarıdan bakıldığında tek tük çam ağaçları gördüğüm, Bursaspor'un etkisinin hissedildiği şehirdir. Daracık sokakları göze çarpan şehirdir aynı zamanda.