bugün

fast food yemek yanında umumi tuvalet olarakta kullanılan mekan.
mc donalds ile birlikte kapitalizmin fast food temsilcileri..
2 ay çalıştığım ve hayatımda yemediğim azarları yediğim bir restorant olan b. king için diyebilirimki; yemekler mükemmel, özellikle çalışan birisi her gün whooper, mexicano, italyano gibi şeyleri yemesine rağmen yine de aynı şeyi yemekten bıkmayacak kadar leziz hemde, işin sırrı ise; zamanı vaktiyle defalarca kez denenip en sonunda mükemmel lezzete ulaşılıp, ürünün içine koyulan; ketçap, domates, mayonez vs. gibi ürünlerin her defasında aynı şekilde ve ölçüde konularak bir standart haline gelmiş olmasıdır, bir gün broiler denen etlerin atılıp piştiği makinenin başında duruken, ekrana gelen onlarca hamburger whooper vs. gibi siparişlerin ardından ekranda ekmek yazmasıyla bir arkadaşın "ekmek mi yazıyo lan orda o ne olm fırın mı burası?" şeklinde verdiği cevapla ve de buna benzer ilginç trajikomik olaylarlada çalışırken ara sıra yarıldığımız bir işyeriydi benim için.
selam sözlük. bayramın 1. günü bize hayatı zindan eden baş rolde burger king in olduğu olayı taktirinize sunuyorum.
1. gün sabah erkenden kalkıp bayram namazına gittim kayın pederimle. oradan aile adetimiz olan annemlerde sabah kahvaltısı yaptık. annemlerde saat 9 da kahvaltıda, zeytin, peynir, domates, haşlanmış yumurta vs gayet mütavazi bir kahvaltı yaptık. hemen sonrasında kayınvalide ve kayınpederime geçtik. bir çay içtik, bayramlaştık. sonrasında ise annane ve babannelere geçtik orada da standart çay içtik. saat öğlen 13 de (bir) eve geldik. dün geceden geç yattığımızdan uyumuşuz, akşam için planımız dayılar ve amcalara geçmekti. saat 15.30 gibi kalktık haliyle açtık ve yemek sepeti burger king den siparişimizi verdik. siparişimiz 50 dk sonra geldi. yedik. ben patates kızartmasından aç olmama ve açken 2 woper menüyü rahatlıkla yiyebilecek biri olmama karşın yemedim çünkü tadınd da gariplik vardı, eşime de söyledim. hamburger de de anlamsızca bir tat vardı fakat hamburgeri aç olduğumdan yedim, kolamızı içtik. bundan sonra hiç bir şey yemedik, daha doğrusu benim midemde ki bulantı ve ağzıma gelen garip tattan ben yiyemedim. amcamlar da eşim çay servisi yaparken insanlara midesinin çok bulandığını ve karnının ağrıdığını söyledi. soda verdim ve dinlenmesini söyledim.
hemen kalkıp eve geçtik. eşim inanılmaz derece de ağrı çekmeye başladı, rengi attı. işin kötüsü kusamıyordu ! hemen acile gittik. acil de eşime 2 tane serum taktılar ve gıda virüsü olduğunu söylediler. röntgen de çekilmişti. sonrasında ishal olması gerektiği aksi taktirde müdahale edileceğini söylediler. bu arada eşim acıdan kıvranıyordu.
allahtan 1.5 - 2 saat sonra ishal oldu. ve ağrısı azalmaya başladı. sonra da kustu ! acil olduğundan olsa gerek örnek alınmadı !
velhasılı kelam bu burger king denilen arkadaşları ilk önce yemek sepetine sonra da gıda ve sağlık bakanlığına şikayet ettim sonuç şu oldu : eğer bir zehirlenme vakası varsa bunun için tüketilen gıdaların tümünden örnek alınıp sağlığa zararlıdır tespiti yapılması gerekiyormuş. şaka gibi. yani resmen korunuyor bu arkadaşlar. aldığım aksiyonlar sonrası burger king müşteri ilişkilerinden aradılar ve ne kadar "mükemmel, sağlıklı, en ufacık bir kusurlarının olamayacağını belki bizim yanılmış olacağımızı söylediler". farklı bir gıda olabilirmiş ki o gün kahvaltı sonrası sadece onların menülerini yedik ve sonra olanlar oldu en ufacık bir aksiyon, özür vs yok. elbette ki kendilerini korumak isteyecekler tamam bunu anlıyorum... ama bu sağlık ! senin binlerce şuben var ve bunlardan bir tanesi yanlış işler yapıyor olabilir. ben gıda ve sağlık bakanlığını aradım gerekli bildirimleri yaptım. sizde yapın arkadaşlar ! kim olursa olsun.
hepimiz bu tarz yiyecekleri dışarı da tüketiyoruz fakat bu tarz fast food zincirleri bizim gibi ülkeler de denetimden çok uzak ve fazlası ile korunuyorlar. dikkatli olmanızı şiddetle öneriyorum, çok daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

son olarak, canım ülkem gıda terörünün resmen yaşam alanı olmuş durumda. bu konu da o kadar çok mağdur insan var ki..
lütfen duyarlı olalım ve gerekli şikayetleri muhakkak yapalım, hakkımızı arayalım. böyle bir şey ile karşılaştığınızda hemen hastaneye gidip rapor alın ! dava açmaktan çekinmeyin.
10 dakika bekleyen hamburgeri çöpe atan kuruluş.*
taksim deki burger kingte pisuvarları çok garip olan işerken hep izleniyormuş havası veren bir yerdir. yakında klozetleri de halka açabilirler, açık alanda topluca s.cabiliriz.
Taksim'deki burger tam bir buluşma mekanıdır.
(bkz: burger ın orda buluşalım)
bilmem ne royal adı altında bütün bir danayı 2 tane hamburger ekmeği arasında satmakta olan müessesedir. geçen yol kenarında bir şubesinin tam yanındayken trafik durdu orada bir bey abi vardı o dediğim şeyi ıstırmaya çalışıyordu adama kitlendim kaldım bildiğin. trafik akmaya başlamış farkında değildim hipnotize olmuş gibi adamın o hamburger ile mücadelesini izliyordum arkadaki kornaya başınca hipnozdan çıkabildim.. tövbeler olsun ya aile doyar onunla lan..
kafam kadar hamburgerler yapmakta olan müessesedir. big steak mı neydi onun adı 3 kat köfte vardı içinde birde bir ailenin doyacağı kadar malzeme..

hamburger yerken insan eğlenir mi ? eğleniyor sayesinde işte ıstırmaya çalışanlar ıstırmayı başarıp yerken ağzı yüzü yer değiştirenler falan ehehe.
sarımsaklı mayonezi marketten alınabilen yerdir
Sağlık açısından tamamen zararlı olan gıda ürünü diyemeyeceğim fastfood markası.
El içi kadar hamburger, az bişey patates ve bol sulu kolaya en az 13 lira ödersiniz gidin 8 liraya 2 tane lahmacun yiyin.
şirinevlerdeki şubesinde zaman zaman yemek yediğim vardı. bahsi geçen çokcuklarla sık sık karşılaşırım. bu ülkenin yarısına yakını dileniyor ve çocuklada bunu yapıyor ve evet bunu yaparken rahatsız ediyorlar. sokaktaki insanların koluna bacaklarına yapışarak dilendikleri ve yemek istedikleri yada orda yemek yiyen birisinin camına yapışarak beni de içeri al demelerine çok şahit oldum ama bundan daha çok "hangi birine yardım edeceksin ki" lafını duydum.

artık bu ülke de hayırsever başına düşen dilenci istatistiği çıkartılmalı, bak bu konuda çok ciddiyim. heryer ya heryer, gittiğini her yerde her üst geçitte, durakta, avm önlerinde, trafiğin sıkıştığı kilit noktalarda her yerde dilenci var ve insanlar artık bu durumu fazlası ile normalleştirdi ve birşey normalleşirse kimsenin umurunda olmaz. artık dilenciler umursanmıyor bu ülkede.

ha bu durum o çocuğa vurulmasını haklı kılmaz ki bi cimcikler canı elinde kalır o kadarlar cidden ama haber de abartılmış, o çocuklar çocuk oldukları için ordan ya para yada geçenlerden menü felan kazanıyorlar yerden patates alacak kadar aç değiller ben şahidim.

not : ne olursa olsun bir çocuğa şiddet uygulayan birinin çalıştığı bi yere para kazandırmam.

not2 : cidden artık kime yardım edeceğimizi şaşırdık.

not3 : bunları buraya getirdin bari takip et.
bir fast food mekanından ne beklenir. ruhu yok. ye ve defol!

özeti bu.
Buranın suflesini çok övdüler gittim yedim.
inanılmaz şekerli ve yağlı geldi bana. Bittiğinde midemden "sanki beni sikiyler" diye sesler geliyordu ki ben şişman sayılabilecek bir bireyimdir yani.