bugün

Gündemi takip etmek.
işte olmaları.
işsizlik. kısa ve net.
Türkiyenin uluslarası sulardan pay elde etmesini sağlamak ve ileriki yıllarda bu sebepten çıkacak olan savaşlarda avantajlı konumda olmasını sağlamaktır. Şahsen benim amacım sadece ülkeme hizmet etmek.
mesainin başlayalalı 25 dk olmuştur. kahvaltı faslı bitirilmiş ve ilk raporlara bakılmıştır. dolayısıyla sözlüğe girme sırası da gelmiştir.
işsizlik değil aksine işte olmalarıdır.
şu duyuruyu yapmaktır efenim.

şimdi konuya nasıl gireceğimi bilmiyorum lakin, ilk önce size bulunduğum köyden bahsedeyim. denizli'nin sarayköy ilçesinin 250 nüfuslu karakıran köyünden yazıyorum arkadaşlar. bulunduğum köyde, kahvehane genelde açık olmaz, zaten açılsa da sadece akşamları açılır. bakkal yok gibi bir şey. yani eğer tarihi geçmek üzere olan birkaç mamulden almak isterseniz evine gidip bakkalı çağırıp açtırmanız lazım. ki genelde o da evde olmaz. caminin deseniz toplam cemaati cuma namazları dahil 30 kişiyi geçmez.

şimdi bu küçük birkaç örnekten de anlayabileceğiniz üzere, köyümüzde maalesef okul da yok. köy çocuklarımız, yaklaşık 5 km ilerde ki, hallice daha büyük olan köy okuluna taşımalı sistemle gitmekteler. haliyle okul olmayınca köyde çocuklarımızın faydalanabileceği bir kütüphaneleri, yahut en kötü ihtimalle oturup ders çalışabilecekleri bir odaları bile yok...

yıllardır ben elimden geldiğince dilimin döndüğünce yardımcı olmaya çalışsam da, 3 hafta sonraki düğünüm sebebiyle artık ne maddi durumum elverişli bazı şeylere, ne de vaktim müsait. 96 yılında başladığım okul hayatımdan, mezun oluncaya kadar ki dönemde aynı zorlukları çekmiş biri olarak söylüyorum ki, bu çocuklar bu devirde okumak için zorluk çekmemeli, öğrenmek için gösterdiği çabaların karşılığını alabilmeli artık.

köydeki duyarlı birkaç kişiden biri olarak düşüncem şu ki, bu çocuklar benim çektiğim zorluğu çekmeyecekler. en azından köy muhtarlığında dahi olsa, küçük bir odaları olmalı, okuyabilmeli bu çocuklar, öğrenebilmeli. çiftçilikle uğraşan ailelerin çocukları bile olsalar, okuldan gelince kalem tutmalı bu çocuklar, tarlada kürek değil...

evet, dilencilik yapacağım sözlükte, yüzsüzlük edip kitap dileneceğim, bilgi isteyeceğim yazar arkadaşlardan. sadece kendi köyüm için değil elbet, allah ömür verdiği sürece, edirne'nin köyü de bir, izmir'in köyü de, hakkari'nin köyü de..

son olarak, başta zall olmak üzere tüm sözlük yönetimine diyorum ki, yöneticilik, entry silip, yazarlık onaylıp, tv programlarında boy göstermek değildir sadece. yöneticilik yazarlarla yazar olup, herkesin isteklerine kulak kabartabilmektir. troller de dahil...

sözlük modlarından rica ettim bu durumu, yardımcı olun dedim, duyuralım birlik olalım dedim, zall'a mesaj at dediler. e zall'a mesaj attık defalarca, o da takmadı bile, zalladı resmen. yani ben modlara, modlar zall'a, zall'da dünya bi şekil minare bi şekil hesabı...

kısaca diyorum ki arkadaşlar, el birlik olalım, değirelim ateşi fitile. inşallah destek olan arkadaşlar çıkacaktır diye umuyorum. sizden şaşalı kitaplar, cilt cilt ansiklopediler, dünya klasiklerinden seçmeler istemiyorum arkadaşlar. küçük bir şiir kitabı da olur, eski bir tarih ansiklopedisi de, hatta lise veya üniversitede kullandığınız ders kitapları da. yeter ki yazı olsun, bilgi olsun, en önemlisi bu kampanyaya ilgi olsun...

bilmiyorum eksik bir şey kaldı mı ama, son olarak diyorum ki, destek olandan da allah razı olsun, olamayandan da, olmayan da. aynı yangının ateşi altında ısınabilmek dileğiyle...
Samimi olduğu birileri vardır.
bar a gitmiş ve kapıdan içeri alınmamışsa erkektir,
bar a gitmiş ve rahatlıkla içeri girmiş ise kadındır.

bu sebeptendir ki erkekler sözlükte çoğunlukta olup, kızlar rahatlıkla barlara girebilmektedir.
erkek adamın barda ne işi var, gir sözlükte takıl!

yanına al biranı, hafif bir müzik eğlen.

sözlükte takılan insanın amacı ayrımcılığın cinsiyet üzerindeki etkisinden dolayı içkili mekana alınmamasıdır.
kızlar ise bu erkekler ile buluşamamasından tek gitmek istemez, ne kötüdür ki "hadi gel, bir bira içelim, sonra sen kafana göre takıl" desen de nafile olacaktır. büyük ihtimal o çoktan eğlenmeye başlamıştır.
Daha erken açılmış başlıklar bunlar hele soluklan yiğidim.
Gece 2 3 olsun bi.
tespit edilmesi zordur. ben de sözlükteyim, vallahi bir amacım yok.
Can sıkıntısı. Uykusuzluk. Emel ne olabilir ki işte. Yok yani.
yağmur o kadar güzel yağıyor ki uyumak istememek sonucu bu saatte ayaktayim. yağmuru dinlerken de romantizm yaşamaya buraya geldim.

ohh bugün de raporumuzu verdik.
amaç tam olarak nedir?

önce burdan başlamak gerek.
Uyuyamamış olmak olabilir bence mantıklı.
Uyku tutmamis olabiliyor zaman zaman.
acıktım. 5.30'da yürüyüş için kalktım sabahları ormanda yürümeyin. kedi köpekten bile korktum. karanlıkta iyi değil.
5.30 kalkıp okula gidiyor oluşumun isyanını yazmak istediğim başlık aramam olabilir sanırım. Nereye ağlıyoruz?
Ne varmış saatte anca musait olabildik agam. Hem sözlükte yazmak için ideal bir saat .
Okuyacak kitabım yok yanımda.
yoktur. bu olsa olsa amaçsızlıktır.
uyanmış olmak.
görsel
Herşeyden öncesi zihin sağlığı sağlıklı insan burda mı olur bu saatte.
kürkçü dükkanına dönen tilki sendromundan oluşan mevzudur. geldik mesaiye başladık aslanım kıtır kıtır etimek kemirirken yazıyoruz işte bir şeyler boş boş..

efkarsiz "jesus" mu lan o aboooo..
Şu an için, Çalışırken arada kafa dağıtmak.