bugün

erkeğin ha siktir lan ordanı çekmesiyle yurt dışına taşınmasına sebep olur. nafaka sevdalısı bayanın da hayalleri suya düşer.
Hanımlar beyler evlilik ciddi bir muessesedir. Bilhassa boşanan bir kadın için ülkemizde, serengeti duzluklerinde av olmaktan farksizdir.

Evlenmeden önce iyi düşünün. Yiyemeyeceginiz misiri agziniza goturmeyin.

Tabi ki çakal hanımlara karşı belli hukuki kurumlar var. Insani kriz yerine koyan azınlık dışında kadınlar bir ömür o nafakayi alacak babako. Üzgünüm.
işine geldiğinde kadın erkek eşitliğinden dem vuran kezbanların “giri kilmiş tiplimlirdi şirttir” falan diyerek savunduğu saçmalık.

Geri kalmış toplum kurallarına göre yaşıyorsak eğer kadın erkek eşitliğini savunmayacaksın. Kocanın sözünden çıkmayacaksın çünkü hem geri kalmış toplum standartlarında hem de o toplumun inandığı dinin kurallarında kadın her zaman erkekten aşağıdadır. Böyle bir hayat yaşıyorsak zaten erkek senden boşanmadığı sürece sen boşanamazsın. Sana ne toplum ne de din öyle bir şans tanımamış. Zaten boşanarak bu kuralları siktir ediyorsun. Sonra? Ee ama hayatım zorlaştı bana para ver! Siktir lan yok sana para mara amk!

Ulan sırf nafaka kesilmesin diye başka bir erkekle dost hayatı yaşayıp evlenmeyen kadın tanıyorum ve biliyorsunuzdur hepiniz. Hadi onu geçtim 3 ay evli kalıp boşanıp her ay 700 tl nafaka ödeyen adam var! Yazıktır günahtır. Biraz şerefli olun da ben bunun parasına kalmadım diyebilin kendi kendinize.

Ne kadınlar var tek başına hayata tutunup çocuk yetiştirip o çocukları vatana millete hayırlı evlat olarak yetiştiren... bakın etrafınıza göreceksiniz. Amk tembel götleri sizi!
bu kezbanın tipsizlikten 6 ay yatarı var

nasıl olacak da koca bulacak

o koca bunu boşayacak

bu da gidip nafaka olacak ?

inanılır gibi değil.

bu işi geçime çeviren tipler var.
Alacağınız nafakayı tartıştığınız kadar Muhammet reşit olayını tartışmadınız. Yazıklar olsun.

Sizin gibiler yüzünden masum insanlar hayatını kaybediyor.
eşinden bir çocuğu varsa gayet normal yoksa işte o zaman sıkıntı bir hadise.
nafaka dünyadaki en iğrenç şeydir. belki kadınlar bunun farkında değil ancak bu nafaka işi kadınlığa edilmiş en büyük hakarettir. kadın ile erkeğin eşit olmadığı nafakadan bellidir. kadınlar aciz varlıklar mıdır ki nafaka alıyorlar erkekten? kendi çalışıp kendine bakamıyor mu kadın?

işin içinde çocuk varsa o ayrı tabiki. adam kendi çocuğu için para vermeli mutlaka. kendi çocuğun sonuçta eşek gibi vereceksin. her türlü bakımını da üstleneceksin. ancak çocuksuz boşanmalarda nafaka akla mantığa aykırıdır.

ben evlendikten 6 ay sonra boşanan ve 10 yıldır nafaka alan kadın tanıyorum. nafaka kesilmesin diye başka bir adamla evlenmiyor ama yıllardır beraber yaşıyorlar.

adam 6 ay evli kalmış, 10 yıldır kadına nafaka ödüyor. başkasıyla evlenmiş mutlu bir yuvası olmuş, hatta ikinci evliliğinden çocukları da olmuş, ama hala 10 yıl önce yaptığı evlilikten dolayı yabancı bir kadına para ödüyor. kendi öz çocuklarının hakkı olan parayı yabancı bir kadına ödüyor.

o kadın da hem evlenmiyor, hem de sigortalı bir işte çalışmıyor nafakası kesilmesin diye. yıllar önce 6 aylık evli kaldığı kerizin parasını alıyor sürekli. iğrenç bir adalet sistemi...
"Dindeki hükmü (islamda) nafaka vardır. Boşanan kadın hamile ve çocuklu değilse 4 ay nafaka verilir. Nafaka miktarı örfe ve gelire göre değişir. Yeme içme ve barınma miktarı ödenir." Ama dikkat edin çocuk yoksa 4 ay. Varsa o verdiğin nafaka çocuğun bakımı için verilmektedir aslında. Çocuk senin çocuğun ve o kadın o çocuğa bakmak mecburiyetinde değildir. Çocuk yoksa senin nikahından çıkmış bir kadının rızkı da sana ait değildir. Ailesi onu geçindirmekle yükümlüdür. Bizde kanunlar ve devlet özellikle aile kadına sahip çıkmadığı için erkeği keriz yerine koyup ihaleyi onun üzerine yüklemektedir. Kimin ayıbı bu?
sözlük, sözlük değil tımarhane.
Şu başlık altındaki entryleri okuyunca ulan ne çok boşanan, bu konuda şikayetçi olan varmış dersin.
Başka bir başlıkta da ''kadınlar piç erkek seviyor, efendi erkeği kullanıyorlar'' gibi etryler giriyorlar.
Kadına şiddet olduğu zaman ''onlarda piç erkekle evlenmeselermiş, iyi olmuş, acımadım'' gibi entryler girerler.
Kadınlar cinsiyet ayrımcılığına karşı yürüyüş yapar, entryler ''bu feministler de ne çirkin yav, yok size eşitlik filan'' ile dolup taşar.
Kadınlar trafikte olmalı mı başlığına bile ''kadınlara ehliyet vermeyi yasaklayacaksın'' diyenler var.

Şimdi böyle bakınca sözlükteki erkeklerin %90'ı melek gibi adamlar. Çok efendi, saygılı, kibar adamlar. Ama gel gelelim yaprak dökümündeki ali rıza bey gibi hayatın tüm darbelerini yemişler. her boktan dertliler. Şimdi de bu başlıkta ağlaşıyorlar. Neymiş efendim, kadına nafaka konusu kısıtlanmalıymış. Sebep? işte bazı tanıdığı kadınlar (nereden tanıyorsa artık) boşandıktan sonra sırf nafakası kesilmesin diye dost hayatı yaşıyoruş. Bak, bak, bak... Mahkeme işi gücü bırakıp milletin yatak odasını mı dikizleyecek, beynini mi okuyacak nafaka verilsin mi yoksa verilmesin mi diye..? 3 ay kalıp 700 tl alıyorlar diye ağlayanlar var. Neymiş efendim, sırf nafaka almak için evleniyorlarmış. Ulan 700 tl için bir kadın niye hayatını mahvetsin..? bir işe girse çalışsa 1600 tl'den aşağı almaz. Senin 700 tl vermen kadını zengin ediyor herhalde..?

Kafalar maşallah tertemiz, pırıl pırıl. Arabistan bile kadın-erkek eşitliğine doğru koşarken bizim sivri zekalılar geriye doğru depar atmakta. Suudi arabistanı bile kıskanacak noktaya gelirsek hiç şaşırmam. Geçenlerde de bir sivri zekalı doktorlara verilen maaş çok fazla, kısıtlandın demişti. Öğretmenler ve pilotların maaşından sonra kafayı doktorların maaşına takmıştık. Şimdi kadınlara verilen nafakayı kaldıralım diyoruz. Neyse, kime neyi anlatıyorum.
Saçmalık.hayatlar ayrılmış erkek niye mahkum ediliyor.bir müddet verilebilir çocuklar içinde evlenene kadar olur.diğeri ney ya kürek mahkumu gibi.
Ortada hali hazırda bir veya birkaç adet çok bulunuyorsa erkek 18 yaşına kadar çocuklarına bakmakla yükümlüdür. Ki kadın için de bu geçerlidir. Ha bakmak istemez, o da onun genişliği diyebiliriz. Ayrıca çocuk 18 yaşını geçtikten sonra da aile bireyleri ona bakmak isterler ise yine bakarlar, bu konu fazlası ile subjektiftir. Bu sebepten çocuk kısmını geçiyoruz. Tartışmaya gerek bile olmadığı kanaatindeyim.

Gelelim boşanma sonrası eski eşe verilen nafakaya. Bakın, kadın-erkek demiyorum, direkt eski eş. Cinsiyet bu konudan bağımsız bir yerde duruyor.
Şimdi bazı kimseler boş boş yorum yapmış, neymiş kadın dul kalınca kötü kötü olurmuş, ele ayağa düşermiş. Arkadaşım, önce kadını savunuyorum derken onu ayaklar altına alıp almadığına dikkat edeceksin. Bu söylemler direkt yahut dolaylı yollardan, kadınlar erkeklere bağımlı varlıklardır sonucunu doğuruyor. Aklında bulunsun.
Bir diğer olarak da aldatma yahut aldatılma örnek gösterilmiş. Eğer böyle bir vaziyet gerçekleşmiş ise hukukta manevi tazminat davası denilen bir şey var. Dava açılır, haklı bulunursan bir takım parayı elde edersin. Belki durumun yoksa tıpkı işsizlik maaşı gibi bir çözüm ile süreye bağlanırsın. 2 sene sonra nafaka kesilecek denilir, o zamana kadar bir iş bulup çalışırsın. Fakat ömür boyunca, sizi aldatan, kandıran insanın parasını boğazınızdan gecirmek nasıl bir alçalma türüdür? Bunlar iki taraf için de geçerli. Salt kadın üzerinden gidilmemeli lakin başlığı hortlatan garip bu şekilde yazdığı, tepki toplamayı amaçladığı için bu yönden bakılıyor.
Hah, bunu mesleğe cevirmisler diyenler de mevcut. Olabilir, bilemiyorum ancak insan evladından her şey beklenir.

Ek olarak şu şekilde konuşmalar geçmiş, direkt örnekliyorum:
"kafalar maşallah tertemiz, pırıl pırıl. arabistan bile kadın-erkek eşitliğine doğru koşarken bizim sivri zekalılar geriye doğru depar atmakta. suudi arabistanı bile kıskanacak noktaya gelirsek hiç şaşırmam."
Yahu alkol desem değil, neyin kafası bu merak ediyorum. Nafaka ile kadın erkek eşitliği ne alaka?
Neyse.
kadın erkek eşitliğinin laga lugada kaldığını gösteren durum. üfürükten sebeplerle kocasından astronomik ücretler isteyip, sonra bir de güçlü kadın pozları kasanlar yok mu. çok. hukuku kullanıp erkeklerin ve kendi ailelerin hayatlarını para için bozanlar yok mu. çok. bana göre yeni bir düzenleme yapılması lazım zira bu, bu şekliyle yürür bir sistem değil. türk aile yapısını bozan bir sistem. erkeğin üstüne at sorumluluğu çekil kenara. çocuğun babası ne psikolojide diye düşünen yok.

burada yazılanları okuyurum da, o hınçla yazanların çoğu durumu kişiselleştirmiş. işin hakkaniyet boyutunu düşünen yok. mecbur verecek kardeşim mantığı nasıl bir mantıktır çözemedim. hani cinsiyetçilik diyip duruyorsunuz ya. burada da erkek kadın olarak bakılmasın insan olarak bakılsın bakalım nasıl oluyor. yakın zamanda nafaka ile ilgili bu şikayetlerin artacağını bu duruma aşağıdaki gibi sınırlamalar geleceğini düşünüyorum. zira erkekleri bankamatik gören ve çok da iyi niyetli olmayan bir zihniyet var.

https://www.kemalkaya.av....-nafaka-siniri-getirildi/
3.5 ay evli kalip bosanan bi yakinim var. evlendigi it daha ilk gunden sen bu guzellikle neden benle evlendin diye kavgaya baslamis. akli dengesi yerinde degil. sonra kizin evlerine gelen ilk misafirleri icin aldigi yiyecek parasini dile getirip ardindan ne zaman gidecekler diye kavga etmis. sonra kizin bir şakasina dirsegiyle gogus kemigine vurarak karsilik vermis. butun bunlar olurken kizin tek yaptigi aglamak. ailesi zaten baska sehirde ve onemsemiyor gelmiyor hic... sonra bosanmak mecburiyetinde kaldi kiz. o zaten sahip cikmayan aile birde onu hizmetci gibi kullanmaya basladi. gozu korktugu icin tekrar evlenmeye cesareti yok. en hayati ihtiyaclarini bile aile karsilamak istemiyor. kucuk yerde yasadigi icin calisma imkani yok. tam bir cukura dusmus gibi kizin durumu. avukati sadece 3.5 aylik evlilik icin nafaka hakkaniyetli olmaz dedi diye, vicdanini dinleyip istemedi.

yani herkez sizin dediginiz gibi ac gozlu degil. ayrica birisi evin anahtarini baska adama verin demiş. bu bir zina iftirasidir. aynisi kizinizin başina gelirse ne yaparsiniz. yada ablanizin. eger bunu gercekden yapan olursa kizina da yapildigjni gorur umarim.
yargıç kararının bireyselliği de var bu konuda. nafaka miktarını ve süresini yasadan çok yargıç belirliyor.
Erkeğin gelir durumuna ve bu gelirin ona ne kadar yettigine bakılıp öyle verilmesi gereken bir karar bence bu. Misal babam bana zor bakıyor, nasıl nafaka odesin adamcağız?
Erkek metresleriyle fingirderken, karısını eve kapatıp ondan hizmetçilik beklerken, çocuklarıyla ilgilenmeyip onlara bi ilgi bile göstermeyip karı kızlara methiyeler düzerken, eşi bedenen de ruhen de yıpranmışken sorun yok ama kadın boşandı ve nafaka istedi diye mi gözünüze battı? işte siz busunuz.

Kadın evliliğinde çektiği zorlukları da çocuklarının rızkını da nafaka ile tek tek alacak ve siz de köpek gibi ödeyeceksiniz.
ağırlaştırılmış ömür boyu hapis bile 18 senede bitiyor mk.
SIRF NAFAKA ALDIĞI iÇiN EVLENMEYiP SEVGiLi HAYATI YAŞAYAN KADINLAR BiLiYORUM. BU NASIL ADALET TAMAM BOŞANMA KARŞILIĞINDA BiR MiKTAR PARA ÖDEYEYiM. HATTA ÇOCUĞUMADA HER AY PARA ÖDÜYEYiM. SIKINTI YOK. FAKAT BOŞANDIĞIM EŞiM NEDEN HUKUKUK KULLANARAK BENi HARACA BAĞLIYOR. iŞTE iNSANLARIN BOŞANMAK YERiNE EŞiNi ALDATMASININ EN BÜYÜK NEDENLERiNDEN BiRi DE BU. DUYUN BENi MiLLETVEKiLLERi.
kadın erkek eşitliğine aykırı durumdur.
eşini aldatan erkek, kadın farketmez boşanırken madur olan tarafa bir tazminat ödenebilir ama sadece kadın olduğu için nafaka verilmesi bence çok yanlış.
Arada çocuk varsa ve velayeti annedeyse çocuğun masraflarının yarısı için bir ödeme yapılabilir. Çünkü diğer yarısı da anneye aittir.

sen asalak mısın da ömür boyu birinden besleniyorsun.
Yakında tarih olacak ayak üstü adam sikme olayıdır.

Karıların büyük çoğunluğu sırf bu yüzden defalarca evlenip boşanıyorlar. Oturup senelerce nafaka yemek için. Yıllarca boş yere nafaka ödeyip, delirmenin eşiğine gelen adam gidip o kadını deşiyor, sonra kadın cinayetleri bilmem ne.

Bu karılara bunların hepsi haktır.
Evlilik süresi kadar nafaka ödenmelidir.
Adaletsiz tarafı olsa da adaletli tarafı da olan ve değiştirilecekse bile üzerinde çok iyi düşünülmesi gereken hukuksal bir durumdur.

Örneğin her evlilik bir iki senede de bitmiyor. Kimisi 20 yaşında evlenip 40 yaşında boşanıyor. Kadına da evinin kadını ol denmiş. Şimdi hiçbir iş bilmeyen bu kadın 40 yaşından sonra ne iş yapacak?

Şahsi fikrim bunun uygulamasında her çiftin durumuna uygun bir çözüm bulunması gerektiği. Bazen hiç verilmemeli, bazen belli bir yılla sınırlandırılmalı, bazende ömür boyu olmalı.