bugün

malum ortamlara düşmüş olan lady gaga'nın son albümü. dinlemedeyiz. albüme adını veren ilk single born this way'i de sevdim.
kapağına dikkatli bakıldığında bir sürü simge görebileceğiniz albümdür.
audio versiyonu youtube'daki vevo kanalından kaldırılmış. auido'nun klipten daha çok tıklanması saçmaydı tabii ama yaklaşık 80 milyon kere tıklanmış bir video'yu kaldırmak da pek mantıklı değil.
bence lady gaga'nın en güzel şarkısı. ama klibi midemi bulandırıyor. lady gaga'nın boynuzları daha doğrusu.*
gece yarısı çıkmış albümdür. bir the fame monster değil, ama daha kötü de değil, kesinlikle başarılı bir albümdür. şarkılardan 1 ya da 2 tanesi hit değil, neredeyse hepsi birer hittir. sanki bütün şarkılar ayn anda hem aynı hem de farklı*
[http://gagadaily.com/2011/05/born-this-way-out-now/]
--spoiler--
Born This Way dünya çapında yeni yayınlanmasına rağmen 1 saat içinde iTunes ve Amazon listelerinde Amerika, Birleşik Krallık, Japonya ve daha birçok ülkede 1 numara olmayı başardı.
--spoiler--
[http://www.facebook.com/p...12886&id=188841573964]
--spoiler--
kısacası, gaga öyle bir albüm yapmış ki, ister rock dinleyin, ister pop, ister tekno; her kesimden insanı etkileyecek bir niteliğe sahip. kendini tekrarlamamış, konsept bulurken tırtlaşmamış olması da ayrı bir artısı. ne düetlere başvurmuş, ne auto-tune'a. ben pop'um diye bağırıyor adeta.
--spoiler--
mariachi, jazz, rock, türlerini teknoyla harmanlayan ama aynı zamanda pop albümü niteliği taşıyan, adeta tüm baharatları içinde barındırıp tadıyla baymayan herkesin yiyebileceği bir yemek.*
kapağında ufak bir değişiklik yapılan albüm.

buyrun:
http://twitpic.com/4wjhsr
"dark pop" diye bir tarz var mı bilmiyorum ama yok ise bu albümle dark pop çağına girmiş bulunuyoruz.

evet albümü dinledik,

herşeyden önce gagacığım tam anlamıyola 80'ler hayranıymış bunu iliklerime kadar hisettim, albüm ne kadar modern ritmlere sahip olursa olsun lady gaga'nın 80'lere tutkusu her şarkıda kendini göstermiş.

albümde kulaklarınız akustiğe hasret kalıyor, hemen hemen bütün şarkılarda çok sert hammer ritmler bulunmakta. dinleyim de bir huzur bulayım diyenler için tavsiye edilmez, yani tam kanı kaynayan akıllı deli gençlere ve genç hissedenlere yönelik. elinize bir bardak şarap alıp arkanıza yaslanıp dinleyeceğiniz bir albüm değil. onun için kerem görsev var. müthiş bir albüm "therapy" dinleyiniz..dadından yinmez. hatta nirvanaya bile erebilirsiniz.

albümün en güzel nakaratına sahip şarkı bence the edge of glory. kesinlikle uçuran bir nakarat. her ne kadar şarkının yazılma sebebiyle * çelişse de.

albümün en "dirty" şarkısı government hooker gibi geldi bana ama bakalım dinledikçe belki fikrim değişir. şarkı albümün en iyilerinden.

albümün en iyi şarkısı highway unicorn şahsımca. evet albümde çok hit var ama bu şarkı çok farklı.. tüylerimi tiken tiken etti sağolsun. çok özenilmiş bir şarkı.. albümde verilmek istenen 80'ler tutkusunu ölümüne sunduğu gibi, albümün genel konseptinin yani dark pop, uçuran mutlu pop, rock pop ve teknonun bütün unsurlarını barındırıyor. özellikle de nakaratıyla güzeeeelce yediriyor, sindiriyor bütün bu tarzları.

born this way şarkısından farklı bir konsepte sahip bir albüm bu. zaten gaga da böyle olduğunu söylemişti. yani "born this way" ismi sadece kelime anlamı olarak albümü yansıtıyor, şarkının kendisi albümü yansıtıyor diyemeyiz.

ve gagacığım bad kids şarkısının girişinde "they don't care about us" şarkısının giriş sözlerini aynen kullanmış. bu anlamda gaga'nın michael jackson'a 3. defa selam çakışı gerçekleşmiş oluyor. michael jackson öbür taraftan gaga aracılığıyla mesaj gönderiyor diyeceğim nerdeyse. lady gaga'nın bu vefası gerçekten çok güzel.. çok özel. çünkü geçmişi silip atmak yerine geçmişin hazinelerini unutmadığını gösteriyor. bence lady gaga'nın farkı da geçmişte yapılanları çok iyi bilmesi ve iyi müzisyenlere, sanatçılara hayranlık duyması, michael jackson, queen, david bowie, led zeppelin gibi. insanın müzik zevki illaki yaptığı müziği de etkiliyor.

sırf michael jackson'a 3 . defa selam göndermesiyle bile çok sevdiğim bir insan oldu gaga. çünkü eskiden sorguladığım samimiyetine artık inanıyorum.

gaga beyonce kadar güzel bir sese sahip değil, katy perry kadar güzel değil, rihanna kadar egzotik değil, britney spears kadar sevimli değil. ama kimse kusura bakmasın bu albümle lady gaga tıpkı parçaları dünyadan uzaya çıkarken teker teker atan bir füze gibi pop müziğin uzay aleminde takılmakta. bu isimlerden hiç biri bu albümün müzikalitesini icra edebilmiş değil. belki rihanna'dan biraz umutluyum. katty perry de bu karanlık sulara yelken açmış gibi ama henüz bu seviyede oldukları söylenemez. britney spears desen, yavrum hala çocuk parkında takılıyor..daha büyüyemedi ablası. albümde eleştirdiğim şey born this way'in madonnadan çalıntı olmasıydı ama ne yapalım o kadar da bir kusur olsun artıkın.

ha bu albüm yarattığı sansasyon, gördüğü ilgi düşünüldüğünde dağları deviren bir albüm mü. hayır değil. devrimsel bir albüm de değil pop müzik için. ama kesinlikle şarkıların her birinin alt yapıları çok iyi ve çok özenilmiş. diğer pop albümlerinde bunu pek duymazsınız. farklı kısaca. dinleyin, siz karar verin.

alakasız edit:kilo vermek isteyen arkadaşlara buradan seslenmek istiyorum. takın mp3'ünüzü bu albümü dinleyin koşun, yürüyün. valla zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. kilo da verirsiniz mis gibi. gaga'dan sosyal hizmet.
ne yalan söyleyeyim: güzel şarkı, güzel klip.
lady gaga'nın 3. stüdyo albümüne ismini veren şarkı. şarkının ilk yayınlandğı gün dinlediğim de çok büyük hayal kırıklığı olşumştu bende, klibi bekleyelim dedik. tamam bekledik falan ama baktık klipte olmamış hacı. hadi judas yayınlanacakmış dediler onu da bekledik, dinledik. tamam bu şarkı iyi hoşta bad romance'nin çakması, yani born this way'i madonna*'nın express yourselfinden çalan lady gaga, bu şarkıyı* kendi şarkısı bad romance'den çakmış. bende oluşan düşünce, son günlerin en büyük balonunun sönüşüydü. iyi müzik yapılmıyor, bir yapan ikincisinde bilemedin üçüncüsünde fos çıkıyordu. judas'ın klibini de o ön yargılarla izledim, ilk başta hiç beğenmedim. çünkü 10 milyon dolara çekildiği söylentileri ortada dolaşıyor ve büyük beklenti oluştu. ilk önyargım buydu. diğeri de artık lady gaga'nın bu albümden sonra eski lady gaga olmayacaktı. bu önyargılarla izledikten sonra dedğim gibi beğenmedim. ama baya bir izledikten sonra baktım ki klip bildiğin güzel. hatta en güzel klibi denilebilir. ama hala inanmıyorum ki ben o klip 10 milyon dolara çekilsin. eğer bir bilgisi olan varsa bu konuda benimle paylaşırsa çok sevinirim. herneyse daha sonra the edge of glory ve hair teklileri yayınlandı. fakat ilk heyecanki gibi dinlemedim bunları. albüm çıkmadan 3-4 gün önce albüm elime geçti ve yine önyargılarımla dinledim bu albümü. ilk dinleyişte hiç bir şekilde beğenmedim. ama şu an utanıyorum kesinlikle kendimden. çünkü uzun zamandır böyle albüm dinlemedim ben. the fame ya da the fame monster bu albümün yanında bir hiç kalacaktır bundan emin olun hepiniz. albümün special editionındaki bonus şarkıları ve remixleri adam akıllı henüz dinlemedim ama standart editiondaki bir ya da iki şarkı hariç hepsi tam anlamıyla olmuş. tüm şarkıların hit olabilme kapasiteleri var. ama benim favorim heavy metal lover. eminim ki sizde seveceksiniz. americano, electric chapel diğer favorilerim. ancak heavy metal lover başlığının altı çok dolacak bundan eminim. son olarak diyebilirim ki, lady gaga pop müziğinin başına madonna'dan sonra gelmiş en güzel şeysin sen.
gereğinden fazla büyük bir albüm olmuş ama gaga başarmış yine. içinde çok gaz şarkılar var ama biraz da sizin tarzınıza ve ruh halinize bağlı kalıyor. ve yine dediğim gibi, birbirinden çok farklı ruh hallerine sahip şarkılar var. "techno-rock" tarzı diyebiliriz direk.

you and i: garip bir şarkı ve sevgiliniz varsa dinlemeyin. http://www.youtube.com/watch?v=qel9YgtkZtY&feature=related

heavy metal lover: altyapısı en sağlam parça. kesinlikle dinleyin. http://www.youtube.com/watch?v=lyN5157_Xos&feature=related

highway unicorn: çok saçma gelecek ama beni hüzünlendiren, albümün en iyi 2 parçasından birisi. http://www.youtube.com/watch?v=-Q0m-48Sjok&feature=relmfu

marry the night: albümün en iyi şarkısı ve gaga kendisi de söylüyor ki hit şarkı bu olacak. hemen dinleyin. http://www.youtube.com/watch?v=O4IgYxHEAuk

the edge of glory: yine albümün en iyi şarkılarından, fena gaz veren bir şarkı. gaga büyükbabası öldüğünde ondan esinlenerek yazmış ama hüzünle falan hiç alakası yok. http://www.youtube.com/watch?v=S08KonZiew4&feature=relmfu

judas: çok çabuk ünlü olan bir şarkı. gaga'nın sürekli dine göndermesinden çok rahatsız olan birisi olarak söylemeliyim ki bu olayları hemen bıraksın bu kadın, ciddi rahatsız ediyor. aynı şeyi madonna da yapmıştı ve eline yüzüne bulaştırdı, aforoz edildi vs. inançlı birisi olduğum için söylemiyorum, sadece beceremiyorlar. ayrıca popüleriteyi sabit tutma adına kullanmaları çok çirkin. hiçbir ünlü dinle uğraşmasın, evet. bu şarkıyı dinleyin diyemiyorum çünkü zayıf olmuş. klibindeki bazı sahneler güzel. hz. isa'yla bu kadar taşak geçmesi komik olmuş. çünkü aynı albümde bu şarkıdan başka diğer iki şarkıda da yine aynı konsepte rastlıyoruz. zira 17 şarkıdan bahsediyoruz.

born this way: neden ilk olarak bu şarkıyı piyasaya sürdüğünü bilmiyorum. rezalet.

edit: nasıl da unuturum? albümün aslında 2 tane en iyi şarkısı var. * government hooker: şimdiye kadarki en iyi lady gaga şarkısı. sevdiğim tek birleşik devletler başkanı jfk ve marilyn monroe ilişkisi ve daha fazlası... marry the night'la beraber hit 2 şarkı. http://www.youtube.com/watch?v=o8uMXyxvbKA
çok defa dinledikten sonra bazı tespitleri eklemenin lazım geldiği albüm.

albümde bazı çalıntı bölümler var. mesela electric chapel şarkısının düp düp dürü melodisi the cardigans'tan çalıntı bir melodi. the fashion of his love whitney houstan'ın wanna dance with somebody'den çalıntı.

albüm kartonetinde bu bilgiler de yazmıyordur büyük ihtimalle.

ama bütün bunlara rağmen gerçekten güzel bir albüm. uzun yıllardan sonra ilk defa bir pop albümü dinlememe sebebiyet vermiştir ayrıca. albümde daha az şarkı olsaydı bile yine iyi bir albüm olurdu.

bana göre gaga'nın farkı pop müziğe karanlık, gotik bir hava katması oldu. ne kadar pozitif, mesaj veren bir müzik yapmak istese de bu karanlık yönünü hep saklıyor, bu albümde de tavan yaptırmış.

bu albümün değişik yanı 80 ve 90'ların müziğini günümüzün modern pop/dans müziği altyapısıyla sunması. tabi bu çeşmenin suyu tükenince ne olacak o da merak konusu. sonuçta yenilikçi bir tavırla pop müzik piyasasına giren gaga beste ve aranje olarak benzer tarzda şarkıları çok fazla kullanıyor. bundan sonraki albümlerde daha farklı işler yapması gerekecek.
1 haftada 1.110.000'den fazla satan albümdür. dünya üzerinde ilk haftada 1 milyon satan 17. albümdür. en son bu başarıyı yakalayansa twitterda para yalarkenki * ** resmini paylaşan 50 cent ve the massacre albümüymüş.
On numara hatta tek geçilesi parçadır.
Lady Gaga' nın yeni albümünün adı olmakla birlikte albümden bir parçanın adıdır. Parçanın dandik olduğunu düşünenler var çünkü sadece dinlemeyi bilir bazıları. Aslında ne kadar sağlam bir müzikal müziği olduğunu glee ile öğreneceklerdir. Kadın işi biliyor ki milletin sülalesine Gaga dayıyor efenim.
Lady gagayi pek sevmeyen biri olarak cok begendigim sarkidir efem.ne ara bittigini anlayamazsiniz o kadar guzel iste.
dinlerken bitmeyen albüm. süresi 70 dakikaya yaklaşıyor. tamamını bir dinleyişte hüpletmek pek olası değil.
nedense dinledikçe dinledikçe "ya olmamış bu sanki" gibi hislere kapılmaya başladığım albüm. sanki the fame, the fame monster daha iyiymiş ya. daha derli toplu bir konsepti, sound'u varmış. born this way çok daha özgür, yeni sulara gitmeye çalışan bir albüm ama bi şey var engelliyor zirveye çıkmasını, sound inanılmaz kaliteli ama kafası karışık sanki şarkıların. anlatamıyorum tam ama çok kaliteli olmasına rağmen toparlanamamış bir albüm gibi. bir de electric chapel ve the queen şarkılarındaki "madonna" vokaller inanılmaz rahatsız ediyor dinledikçe. gaga'nın madonna'ya hayranlıktan yaptığını biliyorum ama yapmasa daha iyi sanki, madonna dinlemiş gibi hissetmek iyi olmuyor.
lady gaganın klibinde fiziğine ve elastikiyetine hayran olduğum şarkısıdır. en sondaki kuru kafalı bayan için fazla makyaja da gerek yoktu kanımca. zira kendisinin 1 2 yıla o hale bürüneceği kanısındayım.
içine edilen şarkı..
(bkz: rafet el roman ın bet sesli kızı)
çok güzel rock ve akustik cover'ları yapılabilen lady gaga parçası.

çok iyi bir versiyonu için:

http://www.youtube.com/watch?v=3euyb04XaUU
bad romance yanında koca bir hiçtir.
bu albümden 'marry the night' diye bir şarkı çıktı daha yeni. kesinlikle müthiş. : http://www.youtube.com/wa...v=O4IgYxHEAuk&ob=av2e
bence bu albümünden her bir şarkısı ayrı harika. mesela deluxe versiyonunda 'the queen'i ve 'fashion of his love'ı çok beğenemedim gitti bunca zamana rağmen.
benim favorilerim sırasıyla:
1. heavy metal lover
2. yoü and i
3. bloody marry
4. highway unicorn
5. marry the night
6. edge of glory
7. black jesus + amen fashion
8. judas
9. bad kids
10. electric chapel
11. government hooker.

sıralarken bile zorlandım yav.
baştan sona şaytani öğelerle kaplı lady gaga şarkısı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar