bugün

tamamen elbistan yöresine ait olan kelime/fiil. aslında çoğu zaman bu durumun içine düşeriz fakat farkında değilizdir. yazımın devamında bana hak vereceğinizi ummuyorum. tanımı biraz zordur fakat dilimin döndüğünce açıklamaya çalışayım. şöyle ki;
bir mecliste, topluluk arasında, arkadaşlar arasında hikayeyi anlatan ana konuşmacının, ummadığı bir anda ummadığı bir kişi tarafından
lafının kesilerek farklı bir konu anlatması ve ana konuşmacının yavaş yavaş sesinin kısılması aynı zamanda ezilmesi, itelenmesi olayıdır. anlamada zorluk çekenler için bir de konuşma şekliyle örnek vermek isterim. kahramanlarımız;

vahdet(konu sahibi; ezilen, dışlanan)
hamza(vahdetin ve dolayısıyla konunun asıl muhatabı)
muhsin(araya nifak tohumları serpen, dallama, sazan, olayın içine eden insan evladı)

(vahdet)-abi geçen hafta iphone 5 almıştım ya, neyse açtım telefonu daha ilk bak, bağlantı falan kuruldu derken kim aradı dersin? nuray.
(hamza)+yok lann.. hani senin şu çocuğu olup da inşaata attığın, ön sevişmeden sonra da ahlaklıyım ayaklarına yatıp da vermeyen kız mı?
(vahdet)-evet abi işte o yaa vallaha bak. açmadım bende. şimdi(tam bu sırada muhsin muhabbete girer ve vahdet artık ti ye alınmamaktadır, sallanmamaktadır. onu takan yoktur. ezilmiştir, hor görülmüştür) ve başıma iş. ..m i....alıc.. a.... .. ... .
(muhsin)*ya iphone 5 de boşuna almış, 5s çıkacak diyorlar hacı. aslında ben olsam samsung s4 alırdım. daha iyi hem artıları çok, bikere android, sonra... .
(vahdet)-....işte başıma bela mı ala.. ... y.. ı. m.. abi.... . .. abi, abiii
(hamza)+ulan yılda bir doğru konuştun hee muhsin, şu benim kartın limiti bi açılsın ben de alıcam zaten
(muhsin)*aa nerden alıcan hacı beraber alalım ucuza getiririz
(hamza)+olum şeyde kampanya var işte
(muhsin)*affdgghfgsfjkjk
(hamza)+jkljkşilgoyretyu
bu şekilde devam edip gider konuşmaları. tabi bu arada vahdet;
-yapacaanız işin anasını satıyım, bi si..gidin aga yaa, biz ne anlatıyoz siz ne diyonuz. bırak yaa.a
gibi ifadelerle serzenişte bulunur söver de söver.

uyarı: arif bilgin bey in 2006 da yazdığı "elbistanca sözlük" kitabında bu fiil kısmen doğru olmakla birlikte(hakkını yemeyelim) aslında yanlış anlatılmıştır. insanların bu fiile maruz kalması tam da benim anlattığım, örneklediğim şekliyledir. atadan dededen eski toprak, has elbistanlı olarak söylüyorum.