bugün

bildiğimiz (bkz: king kanunu) * .
king kanunu'nun diger adidir. fakat benim vurgulamak istegidim bir diger bolluk paradoksu var. "mikroiktisat temelli makroiktisat" anlayisina getirilen elestirilerden biridir benim bahsedecegim paradoks, cogu insanca bilinmez. mikroda bol olan bir sey makroda bol olmayabilirken, mikroda kit olan bir sey makroda bol olabilmektedir ve bu birey-toplum geciskenligini zedeleyen, mikro-makro modeller arasi uyumu bozan bir hadisedir. mesela herkes fakirlesme korkusuyla parayi yastikalti yapsa, gercekten de herkes zenginlesir -mi acaba? bu yastikalti para mefta olur ve yatirima donusmez. yatirim olmayinca istihdam da azalir ve insanlar issiz ve gelirsiz kalir, o yastikalti parayi artik bozdurup bozdurup harcarlar. elbette daha derin bir analizle fayda oldugu sanilan yastikaltinin halka verdigi azap daha iyi tesbit edilebilir, ben sadece bir adimlik bir analiz yaptim. kuran bosuna demiyor altin ve gumusu biriktirip allah yolunda harcamayanlari azap bekliyor diye... iste o ayet iktisattaki bu hadiseyi "cuk" diye tabir eder.

bu paradoksa bir baska ornek sudur:

-anne cok usuyorum.
-battaniyene daha iyi saril yavrum, yakacak komurumuz yok.
-neden yok?
-paramiz olmadigi icin.
-paramiz neden yok?
-baban issiz oldugu icin.
-babam neden artik komur madenine calismaya gitmiyor?
-ulkede cok fazla komur oldugu icin.

mevzunun onde gelen ustalarindan birine de bakiniz verelim: (bkz: alan kirman)