bugün

Bilhassa türk kadınının aklıyla övünmek için ağzından düşürmediği anlam ifade etmeyen boş bir söz.

farklılığı akıllı olmakla eşdeğer tutuyor olmalari bir garip. Ona bakarsan erkeklerin akli da sizin aklınizdan farklı çalışıyor. Ki bu tamamen fasafisodur.

Bütün genellemeler içinde en salakça olanı denebilir buna. Ben aklı benim aklimla aynı çalışan başka bir erkek tanımıyorum.

Bu şu noktada geçerliliğe sahip olabilir. Eğitim seviyesi ďüşük yerlerde mesela köy gibi yerlerde kadın ve erkek davranışları bellidir.

Kadınlar şunu yapar, erkekler bunu yapar gibi yerleşik ve taşlaşmış bir algı vardır o zaman bu örnek belki bi sike oturtturulur.

Fekat gerçekler hiç de öyle anlatıldığı gibi değildir. Kadının bakış açısından bakabilmeyi çok iyi bilen erkekler vardır. Kaldı ki aklın farklı çalışmasının anlamlı olmasını gerektirecek, bu farklılığın değerini ortaya çıkaracak nesnel bir şey yoksa ortada boş yere konuşuyoruzdur.

Milyonlarca türk kızının akli türk erkeğinin aklından farklı çalışiyor da ne oluyor? Sayıca daha fazla bilim insanımı çıkatıyor veya daha fazla bilimsel buluşu ortaya çikarmalarına mi aracılık ediyor bu aklın çalışma farklılığı?

Yoooğ. Hepsi gündelik işlerdeki sikimsonik ucuz kurnazlıklar bakımından değerlendiriyorlar bu farklılığı.

Üstünlük varsa bu farklılıkta ki yoktur övgüye değer de değildir o halde. Ballandırmaya da gerek yoktur.
Aklınca sözlükte vatanını savunan dümbüklere dert olan bir şeyler var burada.

Sözlük vatan kurtarma sahası mıydı?