bugün

Yalan soyleyen esnaftir.
fabrikadan alım : 50 TL
müşteriye söylenen fiyat : 120 TL
indirimli fiyat : 100 TL
ve o efsane söz ... '' bize gelişi zaten 95 lira daha ne kadar indireyim ??? ''
Bendim lan bu. Açık açık seni sikiyorum kardeş mi diyelim? Aslında tam olarak sikmek de değil. Kira, stopaj, kdv, sgk vs nedir bilir misin?
Zaten hep öyledir sen fiyat söylemeden o söyler bana 80 lira ama sana 65 olsun der neden pazarlık hiç isteme bak fiyatı zaten düşürdüm mantığı halbuki o mal hiç bir zaman 80 lira olmamıştır.
Müşteride esnafta kendince haklıdır. Ancak yalan söylemek yanlıştır.
Müşteri doğru cevap alamadığından, fiyatı fahiş bulduğundan haklıdır.
Esnaf ise elbette kâr edecek, kimse aldığı fiyattan bir malı satmaz. Ancak yalanda söyleyemez.

Bence en mantıklısı pazarlık etme müptelası insanımız için ürün fiyatını pazarlık payı bırakarak söylemek, müşteride keyfince pazarlığını yapsın. Hem müşteri pazarlık yapıp fiyat inince mutlu olur, hem esnaf yalan söylemez istediği fiyattan satar.
Klişeleşmiş esnaf yalanı.

Bir de bu yalana, " senin için şu kadar olsun" yalanı vardır ki evlere şenlik!
Niye benim için, ben kimim ki?
Sen beni taniy misun anamı babamı taniy misun yengemi hala mı biliy misun?!
Haçan bu ne samumiyet!
valla kimse kusura bakmasın 15 senedir esnaflık yapıyorum. eğer kiradaysanız sattığınız ürünler kiranızı karşılıyor.

müşteri-şu ne kadar evladım

ben-6 TL ablacım

müşteri-5 liram var 5 lira yaparsan alırım.

ben-tamam abla 5 lira olsun.

ve müşteri sana 50 Tl uzatır. o zaman iyi niyetinin harcandığını farkedersin.
Yalan söylüyordur.
Bu sözü duyunca hemen dükkândan çıkarım. Hiç güven vermeyen esnaf sözüdür.
Seri sıkıyordur.
gelis fiyati uzerinden de siken esnaftir.
20 liraya aldığı bir ürünü 40 liraya satınca, esnafın %100 kazandığını sanan hıyar müşteriye söylenen sözdür.

20 tl'lik ürün 40 tl'ye satıyorsa tüm giderleri çıktığında cebine belki 5 tl girer. Ölücü müşterileri de düşünerek en az 5 tl'lik pazarlık payı da bırakmalıdır ki cebine 3-5 kuruş bir şeyler kalabilsin.