bugün

halikarnasta geçen yaz rastladım size.bu kıvamında yaşıyoruz artık hayatı.

benim düştüğüm metrekare aynı anda deniz gezmiş ve fettullah gülen gibi iki ayrı fikrin soluk aldığı memleketti. ve hiç kimse ben bildim bileli kardeş değildi.

biz sünni idik mesela;

ve babannem yıkadığı seccadeyi alevi köylülerin alışveriş için tercih ettiği nahiye konumundaki köyümüze gelişlerinin fırsatını kollayıp asması ayrı bir faşizimdi. bekli de sünni gururu bu idi. belki de histerik hijyen tutkunu çılgın bir kadındı ben bilemedim.
sonra bir gün alevi köyüne cami yapıldı.imamı olmayan bir camiydi ve alevi halk camiyle ilgilenecekti imam tayin olana kadar. 3 köy yan yana alevi , sünni ve kürt. birer kilometre arayla 3 soy.
sünni ve kürt köylerindeki camiden yükselen ezan sesi müslümanlığa hitap ederken alevi köyünden yükselen ses nihavent makımda ümit besen kadar coşturucu havadaydı.işte o ezanın çıktığı ağız en az babaanem kadar faşizandı. biz o günlerde teker teker ölüyorduk ama ölü yarıştırmak adetten değildi şimdilerdeki gibi, o yüzden susuyorduk. o camiye mi ne oldu 3 ton saman balyasıyla doldu. hak ettiği şey belki de buydu. o camiye harcadığın parayı tuğlayla çimentoyla cem evei yapabilen ustalar mutlaka vardı.

kürtlük.
ayrı bir sistem.ayrı bir kaos.
ben kürt evlerinin birer meclis havasında olduğuna inandım hep. 14 yaşına basan her erkek çocuk fikir sahibi olmak zorundaydı sanki. hayranlığım ilk bu yıllarda başladı. ama o evlerde hep samimi beyanlar dile gelirdi. hiçbir kürt, kürdistandan yana değildi. ulan güneydoğunun neresine devlet kuracaksın kuveyte özenmenin alemi yok diye gerilla önderleriyle daşşak geçilirdi. yani onlar; dünyanın 7 harikasına sahip topraklarda yaşamadıklarını bilen insanlardı ve buğday ambarı olmak bir devlet kurmak için yeterli bir kriter değildi.ben istanbula gönül rahatlığıyla gidebiliyorsam , istanbuldaki de göt korkusu gütmeden tunceli sınırlarını arşınlamalı kardeşim diyeni vardı.işin özü sürekli onay anlamında kafaların sallandığı bu hoş muhabbetlerin sonunda kimse bir kürte kız vermez, kürt kızıyla oğlunun gerdeğe girmesine ;öyle evlat olacağına olmaz olsun derdi. kürtçe konuşmalar sadece dilini bilmeyenlere küfrederken kullanılırdı. Şimdilerde şehit cenazelerinde kürt analardan duyar olduk. artık bir mardinlide bu vatan için ölebiliyor. vatan yahut, tsk!

benim büyüdüğüm yerde insaf , tahammül, hoşgörü gen geçişli değildi. sonradan olma bu havaya hümanist dendi ve kendi soyundan olmayana böyle bakmak benim sol yanımla alakalıydı. peki ne oldu? hümanizm yavşaklıktır ötesi yoktur dendi.

Şimdilerde; bu kaosu hükümet yarattı, sistem haline getirdi. açılımla bizleri böldüler diyen insanların akıllarından şüphe etmekteyim.biz bildim bileli kardeş değildik ama bilmememiz gereken en belirgin ve tek gerçek var ki, gen haritası çıkarılsa emin olun o gen dizilimde her alevide biraz sünni, biraz kürt , her kürtte türklüğe, her türkte de kürtlüğe ve aleviliğei rastlamak mümkün.

Çakmağının gazı olanlar hepimiz kardeşiz türküsü söylesin ama mümkünse bu mahsun kırmızıgülden olmasın.

yasmin levy'den olabilir.

biz eskiden beri bi tek kendimizi bilirdik..

nasıl bilirdik?....iyi bilirdik.
ülkeyi bölmek isteyenlerin uyguladığı politikalar yüzünden kürdüde aleviyi de öğrenmiş olduk kardeşlerimizi düşman gibi gösterdiler başardılar mı? evet büyük oranda başardılar işte ben de sözlük köşelerinde başaramadıklarını benim gibi insanların olduğunu anlatmaya çalışıyorum.
(bkz: cumhuriyet gizleneni sever)

kemal kılıçdaroğlu gibi kürt olduğunuzu reddederseniz en yüksek mevkiler sizi bekler bu ülkede. ama devlet bakanlığı yapmış şerafettin elçi gibi "ben kürdüm" derseniz 1,5 yıl hapishanede yatarsınız.
öyle diyorlar, çünkü ne kürtleri kabul ediyorlardı ne alevileri.. ikisi de bastırılmıştı.. ikisi de kimliğini söylemekten korkuyordu... dolayısıyla haberleri yoktu kürtlerden ve alevilerden, o yüzden ne kürt bilirlerdi ne alevi...
adamın birinin eski bir evi varmış. ne zaman evde bir yarık veya çatlak görse hemen oraya sıva yapıyormuş. bu yıllarca böyle devam etmiş. sonra ev adamın ailesi ve eşyaları içindeyken çökmüş. adam evin dışında ağlamaya başlamış. keşke demiş, ağzın dilin olsaydı da bana çökeceğini haber verseydin, ailemi ve servetimi kurtarsaydım. evin yıkıntısı o an dile gelmiş. "ben her ağzımı açtığımda kapatan sen değil miydin?"
yani her çatlağı alçıyla kapatırsan, "oh be süper evim var dersin." sonra ev gıcırdamaya başlayınca böyle başlık açarsın.
eskiden korkumuzdan ifade edeezdik. şidi de korkumuzdan ifade edemiyoruz aslında. ulan ben şuyum dediğinde ya faşist oluyorsun ya bölücü. söyler misin ben neyim? biz neyiz? insan olmadığımız garanti.
mevcut kürt ve alevi sorununu görmezen gelme adına söylenmiş hatta ve hatta sorunu tamamı ile kürtlere yahut alevilere yıkmayı amaçlamış absürt söylem. bu adamlar hep buradaydı beyler, şunu bir kafanıza sokun...
ancak ve ancak götten uydurma hikayelerle altı doldurulabilecek tespittir.

biz eskiden de, şimdi de, sonra da hepsini bilirdik.

evvela yeniçeri dediğin ocak, alevi-bektaşi idi. hatta anadoluda alevi köy sayısı sünnilerden fazla idi. osmanlı politikası bilmemnesi derken nemalanmak isteyenler sunni oldu. gerisi alevi kaldı. bilmiyorlarmıydı alevi kültürünü? biliyorlardı hem de eşşek gibi.

trakyanın bir türküsü var; "kürt ali" diye. "aman kürt ali, oyna bana kürt ali" şeklinde. demek ki neymiş? biliyor muşuz biz kürdü. ha kürt diye doğuluya denirdi osmanlı zamanında, nasıl laz diye kuzeyliye diyoruz; aynen öyle. efe diyoruz misal izmirliye, trakyalıya kızan diyoruz. öyle işte.

ama o zamanında ayrımı yapanlar gidipte bunun bir takım gerizekalılar tarafından ayrı bir ırka dönüştürülebileceğini akıllarına bile getirmezlerdi eminim. heleki bu gerizekalılık üzerine kafatasçılık yapılacağı akıllarına bile gelmezdi.

misal bizim bursada, kürt dedin mi hacı bilinirdi. hacılar oyuncak falan satardı elektronik falan, değişik şeyler. fener mener. yoktu o zaman her yerde. neden demiştim ismail amcama bunların hepsi hacı? hacı olunca daha iyi geçiriyolar demişti. 20 liradan 2 liraya kadar pazarlıkla indirebilirdiniz malzemeyi hakkaten.

bu gün hala git ulucaminin önüne; misk satan, dua satan hacı görünümlü geçirgenlerin hepsi kürttür.

biz onların küçüklüğünü de biliriz. o zaman da kürttüler.

ha ama şu vardı; kürt demek ciddi hakaret gibiydi o zaman. yüzüne demezdin kürt diye, alınmasın diye ayırmazdın. şimdi kendi diyor kürdüm diye. iyi; sen kürtsen kürtsün. iyi oldu ayrım.

neyin ne olduğu belli olsun da; ne mutlu türküm diyemeyenleri bir belleyelim. sonra düşünürüz.

bdp diyor ya; nüfus kağıdında yazılsın etnisitesi diye. aslında fena fikir değil. devlet eliyle fiş. güzel. bence makul.
bu ülke kurulurken dincisi, cumhuriyetcisi, türkü, kürdü, alevisi, sünnisi, lazı vb. aklınıza ne geliyorsa herkez tek yumrukdu. ama şuan bazı kişiler tarafından bölündük. yazık oluyor bize.
inkarcılığın ispatı olan tümcedir.
geçmişten bu yana herkes bunlardan haberdardı. fakat siyaset bu kadar kirli değildi.
gülüp geçebilsek keşke, eskiden bilmiyormuş hala bilmiyorsun ki, alevilik senin aklının alamayacağı kadar köklü bir kültürdür bilmezsin, kürtler ise 1924ten beri isyan halindeler bunu da bilmezsin.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar