bugün

doğayla iç içe olması gereken, ezberi kuvvetli ve ottan-böcekten korkmaması gereken öğrencidir. zira yılan yakalama dersleri vardır.
(bkz: birde ben)
okurken zorlandığı kadar eğlenende öğrencidir aynı zamanda.
iş bulma olanağı çok az olan öğrencidir. allah yardım etsindir.
Mezun olunduğunda muhtemelen kendi işini yapamayacak insanların okuduğu bölümdür. Ama yine de umut vardır. Özellikle ilaç sektöründe kendini geliştirmek isteyen arkadaşlara yüksek lisansını bitirmiş biri olarak tüm kongrelere katılmalarını ve sertifika biriktirmelerini öneriyorum. Biz yandık bari siz yanmayın. Hatta bir ipucu da vereyim. Gebze'deki TUBiTAK Marmara Araştırma Enstitüsü'nün Gıda ve Çevre Enstitülerinde bir çok ilaç sanayine yönelik eğitim veriliyor. Eğitim programları, takvimleri ve fiyatları internet sitesinde mevcut. Buradan özellikle iSO EN 17025 ve Mikrobiyolojik validasyon ve ölçüm belirsizliği sertifikalarını alırlarsa her ilaç şirketine kolaylıkla girebilirler. Üstelik grup halinde toplanıp eğitim de talep edebiliyorsunuz ki bu normalden de ucuza geliyor. Hem de eğitimi istediğiniz bir zamanda alıyorsunuz. Bence deneyin sonra ne kadar iyi birşey yaptığınızı anlayacaksınız.
girmek ülkedeki çok üniversite için zor değil ama çıkmak ve özellikle de çıktıktan sonra birşeyler yapabilmenin zor olduğu bir bölümde okuyan öğrencidir. ezberi kuvvetli olmalı, ezber olmaz lafı falan yalan, o kadar sistematiği nasıl ezberliceksin yoksa. hiçbir mantığı yok çünkü.başla regnum dan species e kadar, o arada kafa ambale oluyor zaten. bir gecede koca bir dönemi yalayıp yutma kapasitesine de sahip olan öğrencidir. zira çok bilirim öyle derslerden geçtiğimi. araziye çıkmaya hevesli, ottan, böcekten, yılandan ve geri kalan doğal ortamın tüm canlılarından korkmaması gereken öğrencidir. ah ulan arazi anılarım canlandı. atrap getirin bana.
fakültemizde yapılan evrim derslerine gelmişlerdi. Gördüğüm kadarıyla çoğu vasatın altındaydı. Çok çalışmaları gerekir orAda bulunan hocalara sordukları sorular orta okul düzeyindeydi.
türkiye'de tüp bebek sektörü gelişmeye başladığından (devlet destekleri de başladığı düşünülürse) embriyolog olabilirler, mutlu olabilirler.
beyaz onlugu giydikten sonra kendini doktor sanan ogrenci.
bir çoğu mahalle baskısından kurtulup üniveristeyi kazanamadı demesinler diye okula giren öğrencidir ve evet büyük çoğunluğunu kızlar oluşturmaktadır. okul bitince iş bulamadıklarından dolayı yüksek lisans yapıp kendilerini bilim adamı ilan etme niyetine girerler. ancak tamamlasalar bile, bir yere kapağı atayım kafasından kurtulamadıkları için bilim adına bir cacık yapamazlar. mesela botanik anabilim dalı, sürekli sistematik yapıyorlar arkadaş. paso sistematik. evet saygı duyarım ezberledin ettin falan da kaynak olarak kullandıkları kitabı elin amerikalısı yazmış kaç zaman önce. hoca sen ne yaptın demez mi el adama.

bir de formasyon eğitimi alıp öğretmen olmaya kalkanlar var ki evlere şenlik. özellikle 4 yıl öğretmen lisesinde eğitim bilimleri okumuş ardından biyoloji öğretmenliğini bitirmiş adama yapılacak en büyük haksızlık budur.
severek okuyanları da vardır. Ilginc tabi.
beyaz önlük giyince ve 3-5 Latince terim öğrenince kendini nobel ödülü alan bilim adamı sanan gerzek Şabanlar..

yurtta 3 tanesiyle aynı odada kalmıştım, oyy allahım ego tavan...