Tanri burda en buyuk haksizligi baslatmis olabilir mi? Sonucta bir isi 2 kisi ister. 2 kisi de yapabilecek fonksiyonlara sahiptir. Ama biri dua eder, öteki sadece hayal eder.

Dua eden kişi mevkiye getirilirken, hayal eden kisi baska bi getirisi olmayan boş hülyalara daldirilir ve bu sirada hayalini yakalama firsati kacirçtirilir. Haksizlik degil mi?
(bkz: dua etmek hiç bir şeyi değiştirmez)
kutsal kitaplarda yazanlari es gecersek gercek hayatta, yani liyakatin uygulandigi ulkelerin sınırları içinde sistem cok dua edene degil cok calisana yuru ya kulum der.

Al capone'un dedigi gibi, duayi ne sekilde edeceginiz onemlidir.
Herkesin her istediği olsaydı zaten burası dünya olmazdı kardeş.

Burası sınav yeri.
dua da hayal de niyete bağlıdır. yani bence. sen kalpten ve iyi niyetle diledikten ve yeterli çabayı gösterdikten sonra sadece düşünsen yetebilir belki de.

çamur yapma çay yap.
sen dua edersin ve tanrı kabul ediyorsa ve sistem bu şekilde basit işliyorsa işte bu tanrı sevilmez.
sadece korkulur.
Bu kaniya şurdan vardım. Evet dualar kabul ediliyo, her dua illaki kabul ediliyo.. cunku kabul edilmeyecek bi dua bize ettirilmezmis.

Gencler, bazen bi işi öyle yapasım geliyoki, tam baslayacakken, önüme engeller geliyo, ya da onemsiz detaylari bile hatirlarken biranda aklimdan ucu veriyo.. hayalini kurdugum bi spor dalı vardi. Bir suru bos vaktim olurken normalde; o istegimi gerceklestirmek icin ne maddi ne manevi ne de zamansal olarak biranda cokus yasadim. Bu 3 yilimi aldi. Basladim. Bu kez saglikla ilgili kendimi geri cektim. Belki bi sikinti olusturmazdi ama olustursun istemedim. Bu sure zarfinda aklimi 1 sene oyalayacak bi sevgili yaptim. 1 sene bu kadar boş geçemezdi. 2 yildir sporuma devam edemiyorum. Baska sporlar denedim, ama ona 24 saatten 1 saat ayiramiyorum. Evde aklima o işi koydugumda koltuga bi sn oturmamla 3 saat geciyo. Ki daha once bu sporu yapan ve bir yerlere gelmek isteyen kizlar bi yandan da deli gibi namaz kiliyodu