bugün

şimdi buraya biri gelip cinayet bakınızını verip gidecek. bu sefer o ben olmalıyım, evet.

bakıyoruz, neymiş:

(bkz: cinayet)

-buraya entry gelecek-
(bkz: intihar)
her kutsal kitabın büyük günah kabul ettiği,suçlunun bu dünyada ve öbür dünyada rahata erememesine sebep olan pis bir olaydır.
nereden bakarsanız bakın caniliktir coğu zaman.insan kendini hep haklı görmeye meyleder intihar ederken bile bunun en alasını yaşar.ölmeyi hak etmez oysa hiç bir insan zira onu karnında bir bütün halinde dünyaya salan annesi bile tek başına hal sahibi olamaz bunda .yaşam kimseye kimse tarafından verilmemiş olduğu gibi kimsenin de buna kast edip alması haklı bir sebeple olamaz.knedimiz için bir ikinci şans olsa yalvaracağımız halde işlediğimiz şeylerden ötürü ,başkasına bunu tanımamak bazen kimilerinin övünç kayağı bile olabilir.insanlar ölmese ,kuşlar hep cıvıldasa gibi masallarda söylemiyorum elbet bazen zorunda kalınabilir.sadece şunu düşünmeli ya onun yerinde biz olsaydık farklı bir anneden ve babadan orada dünyaya gelseydik öldürülmeyi hak ettiğimize bizi kimse inandırabilir miydi?
ben de bunu yapacak göz var da, sonrasını çekecek göt yok..

o yüzden;

(bkz: intihar)
Birini öldürmek için en önemli şey ilk akıla gelen cesaret değildir,öldürmek için gerekli olan nedendir,cesaret daha sonra gelir,neden para olabilir,hırs olabilir,din,ırk mezhep olabilir bazen intikam da olabilir ama birini öldürmek için inandığınız bir neden olması gerekir.
Son dönem insanına çok garip gelen eylem. Çok değil 70 80 yıl önce 2. Dünya savaşında ya da 1911 1923 arasında ölen insan sayısına bakın. O zaman için gayet normal bir şey olan harp şuanda olağandışı bir hal almış. Bana göre bu zamanında Uygurlara yspıldığı gibi bir toplumun savaşçılık yeteneğini kaybetmeye başladığının göstergesidir. Hele ki bizim gibi ortadoğu kafkaslar rusya ve doğu avrupa arasında sıkışmış bir ülke için çok tehlikeli bir durumdur. (Bir isviçre değilizki etrafını alp dağlarının sardığı, haini olmayan korunaklı bir yurdumuz olsun) Tabiki burda bahsettiğim olay masum insanları öldürmek değil ,kapımızdaki savaş için öldürmeye hazırlıklı olmaktır
ölmekten en çok kim korkar biliyor musunuz? en çok öldürenler...
Birini öldürdükten sonra hayatın boyunca bir gözün açık uyursun der Leon..
sizi öldürmeye teşebbüs etmişse haktır. er ya da geç.
nasıl bir duygu olduğu merak da edilse insanı tırstıran eylem.
Öldürdülen kişinin yaşayamadığı yılları omuzlara yüklemektir.
pratik olarak 6 saniye süren lakin vicdan azabı bir ömür yakayı bırakmayan kanun karşısında bazı haller dışında ağır ceza ile yargılanmaya neden olacak gereksiz eylem. her canlı yaşamayı hak eder. ve her canlının yaşam hakkına saygı duymak gerekir.
Kimi aşk kısadır, kimi uzundur,
Kimi satar kimi de satın alır;
Kimi gözyaşı döker öldürürken,
Kimi kılı kıpırdamadan öldürür;
Herkes öldürebilir sevdiğini
Ama herkes öldürdü diye ölmez.

Tuncel abimize selam olsun, saygılar.