bugün

batı dünyasında çok önem verilen bir kavramdır. bireysel sorumluluk şu manaya gelir. senin mutluluğunun, mutsuzluğunun, başarının, başarısızlığının sorumlusu tamamen sensin. senin hayatın ile ilgili sorumlulukların çoğu sana ait. her koyun kendi bacağından asılır. senin işini senin yerine başkasının yapmasını bekleyemezsin. aileler çocuklarına bunu öğretilerler, okullarda verilen eğitim bu sorumluluğu öğretmek üzerinedir.

bu nedenle batı dünyasında sorumluluk duygusu aşırı gelişmiştir ve başarılarının en büyük nedeni de budur. örneğin batı dünyasında insanların bakamayacakları kadar çocuk yapması pek görülmez. bunun cinsel eğitim ile alakası yoktur. türkiye'de de halk doğum kontrol yöntemlerini biliyor. ama bir batılı asla yedi sekiz çocuk yapmaz. türk insanı bunu düşünebilecek bir bireysel sorumluluk duygusuna sahip değildir.

türkiye'de bu bireysel sorumluluk kavramına karşı olanlar bir de elbette sosyalistler ve komünistlerdir. sürekli güçlü, başarılı insanları suçlayıp halkın alt tabakalarına mağdur gözü ile bakarak bu alt tabakaların sorumluluk geliştirmelerine engel olmaktadırlar. bu konuda en cesur tavır bence aziz nesin'in tavrı olmuştur. doğrudan bu halka aptal demiştir ve doğruyu söylemiştir. ben türk halkının aptal olduğunu düşünmüyorum, eğer doğru şartlar altında doğru ailede doğsalardı onlar da bu hataları yapmazlardı. ama bu durumun çözümü doğruyu yapanlara saldırmak değil, yanlışı yapana yanlış olduğunu söylemektir.