bugün

aylık sıgaraya 300 harcıyorsan okuma sen yakında ciğerlerin iflas eder.
seks ihtiyacı olmayacak mı bu gencimizin. sevgilisi olsa daha çok masrafı olacak garibimin.
Aslında bu yaşadığınız hayata gore değişiyor. Benim gibi üniversitede her gun icerseniz para yetmiyor haliyle. Dört sene once mezun olurken aylık masrafim iki bin liraydi
250 tl yemek
kyk yurdu 400 tl
otobüs yol vs. 100 tl
fotokopi kitap vs. 100 tl
sigara ıvır zıvır. 100 tl
eskort 300 tl

ortalama en düşük aylık masrafı 1250 tl (kira elektrik su falan katmadım)
aile evindeyse sigara içmiyorsa 1000Tl en fazla 1200 olur üstü olursa biraz az sosyalleşsin.
onu bunu bilmem de 1999 yılında aylık 3O TL masrafım vardı, Malatya'da üniversite okurken.

çok iyi hatırlıyorum 1 liranın yarısı yani 50 kuruşa bir akşam yemeği yiyorduk. diğer 50 kuruşla otobüs bileti, kahvaltı, öğle yemeği ve .diğer harcamalar..

öğrenim kredisi de 3 ayda 90 TL YATARDI.

ankara-malatya arası otobüs bileti 7 lira tren bileti 4.5 liraydı.hey gidi günler hey...
Bre oyle asalak olacaksin ki sen uzerine harclik alacaksin, sonra o paralarla borsa oynayacaksin, sonra bitcoin o bu derken.

Fakirler olsun porscheden selamlar.
1000-1500 lira arasıdır.
istanbul için konuşuyorum,
2 kişi kalıyoruz evde ve her ay ailem 1500 gönderiyor.
Çoğu zaman artıyor, tam tamına bitirdiğim sanırım bir kere oldu.
Sigara veya alkol kullanmamamın çok etkisi var tabi.
Aileden uzakta farklı bir şehirde okuyunca öğrenciyi zorlayabilecek durumdur.

ilk gün: Paralar yatmış beyler etmiyor muyuz?

Bir hafta sonra: Kanka makarna neli olsun?
Ailemin maddi durumu her yıl içinde arttığından fakirliğide zenginliğide tatmış ve hala tadan biri olarak şunu söyleyebilirim ki o para ne kadar olursa olsun yetmiyor hiç bir zaman yetmiyor.
Asgari ücrete yakındır.
Oturduğu şehir dışında okuyan bir öğrenciyse masrafı oturduğu şehirde okuyandan 5 kat fazladır. Şehir dışı olunca ya bir ev yada yurt kişisel masraflar derken alıp başını gidiyor. Ama şehir içinde öyle mi sıkıntı olunca baban yanında.
Asgari ücret ile ancak geçiniliyor. hangi şehir olursa olsun.
Kayseri için örnek vereyim ben de.

Ev kampüsün hemen yanında 700 kira 100 aidat. Böl 3e

Sıcak su denen bir sikim var bu sitede bu yüzden su faturası toplam 100 lirayı buluyor sitenin ıvırını zıvırını da bize kitliyorlar.

Elektrik yine 90 civarı

Kışın doğal gaz Allahtan merkezi ısıtma da 200 falan(bireysel kombili evde 300 verirdik.)

internet 60

Yazın ev 385 falan kışınsa 450 falan yapıyor.

Aylık da ortalama 500 lira harçlık.

Kıyafet vs gibi durumlar olduğunda abla bank ya da peder bank geri ödemesiz bir şeyler ateşliyor. Anne de arada pederden ufak ufak çarptıklarıyla görüyor bizi sağolsun.

Aylık maliyeti oradan hesap edin işte. Yeni eve çıkacaklar olur yeni üniversiteye başlayacaklar olur bence bu konuyu dikkatlice okusunlar. Şehirlere de ayrıca dikkat.
babişkom HER AY hesabıma YAKLAŞIK beş bin dolar yatırırdı. kuru sabit olarak kabul ederdik.
ayrıca kaldığımız özel yurdun kirasını verirdi.
inanır mısınız ay sonunu zor getirirdim.
allah'tan salak sevgililerime ısmarlatırdım yediğim içtiğimi yoksa öğrencilik çok zor.
Sigara içki içip para yetmiyor diyen dangalaklar da varmış
Hem g.tüm ılık kalsın, hem de az para ödeyim. Öyle bir dünya malesef yok.

Kredi Yurtlar Kurumu neyinize yetmiyor lan ?
Bursa Uludağ için konuşmak gerekirse

1+1 eşyalı site içinde ev+aidat 650

Yol parası ortalama 70

Elektrik 30

Su 40 (fakat çeşmeden su içiliyor ve tadı çok güzel, yani yine aylık damacana parası verip çamaşır bulaşık ve yıkanmayı bedavaya getiriyorsunuz)

Doğalgaz 10-15 (kışın en soğuk günde bile yakmadım Ve Antalyalıyım. Uzmanları bu konuda vücudumu araştırmaları için davet ediyorum.)

Haftada 2 kez illa dışarı çıkılır 50 tlden ayda 200tl

Aylık 300tl gıda (2 öğün yiyorum fakat kahvaltımı hep düzgün yaparım)

Okulda çay kahve tost derken yaz bi 50

internet 55

1500 e yakın yapıyor ki bende o kadar para alıyorum. Ama unutmayın bu en asgari şartlar.

Doğalgaz yakmamak için -10 da 3 battaniye 1 yorgan örtündüm.
Yaşam tarzı ve olduğunuz şehire bağlı mesela, taşrada okursanız çok az masrafınız olur ama tabi içki ve sigaranız varsa nereye giderseniz gidin yüksek olacaktır.

Ben istanbul'da okudum ilk yıl eve yerleştim yurtta kalmak yerine tek eve çıktım canım sıkıldı ev arkadaşı buldum ev giderleri hariç aylık 4-5 bin tl para harcamışım hesaplarıma göre ama sigara eğlence alkol hepsi dahil oldu daha sonra 2.yıl aylık 2 bine düştü yine 2 ve 3.yıl bu civarda seyir etti ama evde yemek yapmıyordum sürekli dışarıda yiyordum Bu sıra 3. Ev arkadaşı aldık ve çocuk aylık 500 tl ile geçiniyordu ev okula yürüme mesafesinde ve hiç bir zaman dışarıdan yediğini hatırlamıyorum güzel yemek yapıyordu hep birlikte yiyorduk ve bu fiyat aşağıya çekilmeye başladı 4. Yıl ve sonrasında mezuniyet ve hayat sıkıştırmaya başlayınca birikim yapmak istiyor insan öyle olunca şuan aylık belki 750 tl felandır giderim alkol almıyorum sigara masrafım yok tek yaşamaya başladım ev giderleri 1500 tl yi buluyor yani aylık toplam 2000 tl civarı felan. Ama dediğim gibi kesinlikle size bağlı eğer evimde otururum çok içmem sigaram yok diyorsanız 500 tl bile yeter.

Ama size şöyle söyleyim gideceğiniz üniversitenin instagram sayfalarını bulun öğrencilerin açtıklarını oralarda ev arkadaşı arayan ve evini devir eden çok insan oluyor direk onlardan alabilirsiniz evi genelde eşyalı ve okula yakın oluyor siz siz olun acele etmeyin 100 tl fazla verin ama mutlaka okula yürüme mesafesinde ev bulun bu istanbul şartlarında çok önemli uzak bi yer bulursanız zaten yine yol parası felan aynı paraya gelecek.

istanbul avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt tarafında ev tutmak isteyenler mesaj atabilir yardımcı olurum.
Yaşam tarzı ve olduğunuz şehire bağlı mesela, taşrada okursanız çok az masrafınız olur ama tabi içki ve sigaranız varsa nereye giderseniz gidin yüksek olacaktır.

Ben istanbul'da okudum ilk yıl eve yerleştim yurtta kalmak yerine tek eve çıktım canım sıkıldı ev arkadaşı buldum ev giderleri hariç aylık 4-5 bin tl para harcamışım hesaplarıma göre ama sigara eğlence alkol hepsi dahil oldu daha sonra 2.yıl aylık 2 bine düştü yine 2 ve 3.yıl bu civarda seyir etti ama evde yemek yapmıyordum sürekli dışarıda yiyordum Bu sıra 3. Ev arkadaşı aldık ve çocuk aylık 500 tl ile geçiniyordu ev okula yürüme mesafesinde ve hiç bir zaman dışarıdan yediğini hatırlamıyorum güzel yemek yapıyordu hep birlikte yiyorduk ve bu fiyat aşağıya çekilmeye başladı 4. Yıl ve sonrasında mezuniyet ve hayat sıkıştırmaya başlayınca birikim yapmak istiyor insan öyle olunca şuan aylık belki 750 tl felandır giderim alkol almıyorum sigara masrafım yok tek yaşamaya başladım ev giderleri 1500 tl yi buluyor yani aylık toplam 2000 tl civarı felan. Ama dediğim gibi kesinlikle size bağlı eğer evimde otururum çok içmem sigaram yok diyorsanız 500 tl bile yeter.

Ama size şöyle söyleyim gideceğiniz üniversitenin instagram sayfalarını bulun öğrencilerin açtıklarını oralarda ev arkadaşı arayan ve evini devir eden çok insan oluyor direk onlardan alabilirsiniz evi genelde eşyalı ve okula yakın oluyor siz siz olun acele etmeyin 100 tl fazla verin ama mutlaka okula yürüme mesafesinde ev bulun bu istanbul şartlarında çok önemli uzak bi yer bulursanız zaten yine yol parası felan aynı paraya gelecek.

istanbul avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt tarafında ev tutmak isteyenler mesaj atabilir yardımcı olurum.
yol: 70 lira.
harçlık: 100 lira. (fotokopi dahil)* *
total: 170 lira.

çok ucuza mal oluyorum sözlük. (bkz: aile yanında okumak)
Aileyle aynı şehirde olunduğu için olmayan masraflardır. Yol parası ayda 110 lira. Keyfi harcamalar hiç bakmadım ne kadar gidiyor diye. işte bu kadar.
antalya;

kyk yurt kira: 250
alışveriş:150
yemek vs.: 200
kötü alışkanlıklar: 300

ortalama harcamalar böyleydi, tabi mezun oldum artık.

not: yurt kirası hariç diğerleri kişiye göre değişir.
Babasının aylık gelirine göre değişir.