bugün

inanılır gibi gözükmeyen matematiksel gerçeklik. iki metreye yakın boyum var ama sadece 85 kiloyum, bir metreküp su nasıl bir ton eder.

edit: oha lan amma kuyruk acısı olan varmış. herhalde hacim hesaplamasındaki farklılıkları biliyoruz. eni, boyu, yüksekliği kolum kadar olan bir küpün içindeki suyun bir ton olması ilginç geldi sadece. her normal insana ilginç gelir böyle bir şey.
100*100*100 = 1.000.000 cm3 edeceğiden mütevellit her 3 boyuttada 1 metre olan bir kübün 1.000 kg ağırlıkta olması normal karşılanması gereken bir durumdur. ayrıca yazar arkadaş en olarak ve derinlik olarakta 2 metreye yakın olması koşulu ile o ağırlığa çıkabilir.
(bkz: bir metreküp sudaki inanılmaz mantık hatası)
(bkz: tesadüfün böylesi)
birim çevirme ile görülecek gerçektir. (format gereği tanım)

özkütlesi 1 gr/cm3* ise, 1 ton=1.000.000 gr, 1.000.000 cm3 eder. bu da 1.000 dm3 (=1.000 litre)=1 m3 eder. özkütlenin 1 gr/cm3 olması ise bazı koşullar altında (+4 derece sıcaklık gibi) geçerlidir. esasen, gr denen şey de, belirli koşullar altında 1 cm3 suyun kütlesi demektir.

edit: 1 damacana 20 litre desek, 1 m3 (=1.000 litre) su için 50 damacana gerekir. 1 ton olması hala garip geliyor mu?
(bkz: futbol çok enteresan)
yanlış bir önermedir.

1 metreküp su 40 ton yapar
milliyetçi hareketin 40.yılı kutlu olsun
(bkz: sprite tan acımasız gerçekler)
suyun yoğunluğu,yani hacim/kütle oranı, 1 olduğu için normal karşılanması gereken durumdur.
(bkz: ay ben metreküpe çok inanıyorum ya)
suyu kaldırma kuvvetinin olmadığını gösterir. *
90 doğumluların 20 yaşında olması kadar şaşırtıcıdır. ben o yıl müslüm gürses dinleyecek kadar efkar yaşındaydım.
anadolu'da pek çok yerde metreküp yerine ton kelimesi kullanılır. örneğin su faturasından bahsedilirken ''bu ay 5 ton su harcamışız'' denilir, yani bu normal bir şeydir.
dogrudur, hatta 2 metreküp su da iki ton gelmektedir.