bugün

bu soruyu şimdi bi soralım kendimize.

benim aklıma 3 cevap geliyor çoğaltabiliriz belki farklı fikirlerle.

1- seçenek babasının da aktif olarak siyasette olmasıyla açıklanabilir. osmanlıdaki ulema sistemi. koltuğun babadan oğula geçmesi.

2- seçenek çok zengin bir aileden gelip seçim propagandasını ve partilerin istediği 1 milton tl ye yakın adaylık parasını ödeyecek durumda olmak.

3. seçenekde sanırım 100.000 imza toplamakmış. peki diyelim bu 100.000 imzayı topladık ve adaylık hakkını aldık. 100.000 ye ulaşmakda ilk 2 seçenekden geçiyor zaten. burada kısır bi döngü var.

3. secenek olarak düşünülse bile 100.000 kişiye ulaşmakda genç biri için çok güç. sadece ilk 2 seçenekden biri aktif olursa 3. seçenek devreye girebilir.

peki biz 18 yaşına seçilme hakkını vererek ne kazandık?

sanırım osmanlıya biraz daha yaklaşmış olduk ulema sistemi ile.
görsel
saidi nursinin dört ayda yıllar sürecek eğitimi alması ile ayni seydir.

bu arada saidi nursi şafii naksibendidir.

selam ve hu ile.
ya sanırım avrupa da osmanlıyı taklit ediyor. girmek için bir tarafımızı yırttığımız avrupa birliğinin tüm üyeleri de özenmiş osmanlıya.
önce fabrika ayarlarını değiştirmek lazım. ak denilene kara demeye programlanmışlar, elbet öğrenecek bunu.

seçilme yaşı 18 olan 51 ülke:
Almanya, Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Belize, Bosna Hersek, Çin, Ekvator, Fiji, Finlandiya, Gine, Grenada, Guyana, Güney Afrika, Hırvatistan, Hollanda, ingiltere, isveç, izlanda, Kanada, Karadağ, Kenya, Komor, Küba, Lihtenştayn, Macaristan, Maldivler, Malta, Mauritius, Moldova, Mozambik, Norveç, Avustralya, Danimarka, Fransa, ispanya, isviçre, Lüksemburg, Makedonya, Portekiz, Sao Tome ve Principe, Seyşeller, Sırbistan, Slovenya, Sri Lanka, Svaziland, Trinidad ve Tobago, Uganda, Yeşil Burun, Yeni Zelanda.
dünyada 61 ülkede nasıl giriyorsa öyle girer. ab ülkelerinin hepsinde nasıl giriyorsa, kanada da avusturalya da nasıl giriyorsa öyle girer.

lan önce bir araştırın ispanya da, fransa da giriyor da bizde neden girmiyor,lüksemburg ta kanada da oluyorda bizde neden olmuyor.
lan akp den önce 30 yaştı sınır bir angola da bir bizde. adamlar önce 25 e çektiler şimdi de olması gereken yaşa çektiler. 80 yaşında moruk vekil oluyor ve gençlerin ileride yaşayacağı hayat için karar alıyor ama gençler ileride kendi yaşayacakları kendi gelecekleri için sen sus küçüksün cevabı alıyor.
olmaz.
ulkemiz insan profiline bakıldığı zaman 18 yaşındaki bir kişinin yeterli olgunluğa ulaşmamış olduğu görülmektedir. Ki üniversite mezunları vs bile yeterli olgunlukta değildir. düşünceleri tam anlamıyla oluşmamış, bölük pörçük tutarsız fikirlere sahiptir. ama mecliste parmak kaldirmaktan başka iş yapmayacakları için sorun yok..
olup olmadığını tartışmadım ben daha henüz nasıl girer dedim. kimi girmeli, kimi girmemeli demiş.

bu hak artık var girmenin yollarını konuşuyoruz.
Yahu arkadas sadece 18 yasindakilere verilmedi ki bu hak. 19-20-21-22-23-24 yasindakilere de verildi. Bi anlayin artim sunu takmissiniz 18 yasa.her 18 yasindakini meclise alacagiz demedi adamlar.
yürüyerek girebilir, fakat sokarlar mı bilmiyorum.
Güvenliği yalarsa belki.
Şaibeli referandum sayesinde elini kolunu hatta ve hatta sikini taşağını sallaya sallaya girebilir.
babası zenginse meclise babası fakirse mezara girer.
Düşünsene lise son sınıftasın.serviste yer kavgası yaptığın bir sınıf arkadaşın var.çocuğu tuvalette bir güzel tokatlıyorsun.2 ay sonra televizyonu bir açıyorsun; içişleri Bakanı olmuş orospu çocuğu.
Seçilerek.
Kıytırık bir iş başvurusunda bile üniversite mezunu olma ve 5 yıl iş deneyimi aranıyor. 18 yaşındaki yeni yetme mi yönetecek? Yoksa yönetilecek mı demeli?
malum zatın taşşaklarından süzülerek.

zonguldaktaki mehmet emminin oğlu 18 yaşında meclise girecek falan mı sanıyoruz pardon?
yürüyüp kapıdan girerek olabilir.

sedyeyle de girebilir.

amuda kalkarak...

takla atarak...

yuvarlanarak...

gözlerini kapatarak...

belki kitap okuyarak...

vb.
Çünkü babaları, amcaları, dayıları var.
okul gezisiyle girebilir.
18 yaşındaki delikanlı ülkenin başına geçenleri seçebiliyorsa, o meclisede girmesinde sıkıntı görmüyorum. Bu demek değilki meclise 200 tane ergen dolduralım. Yılların kaşarı olmuş siyasetçilerinde halini görüyoruz bence fırsat verilmeli.
18 yaşındaki gence güveniyorum ben meclise güvenmiyorum.
seçme yaşı 21, seçilme yaşı 26 olmalı minimum. babasından aldığı harçlıkla bakkaldan kendi başına sigara bile alamayan elemanın memleket yönetebileceğini düşünmek biraz safça değil mi?
Hazırlanan paketi ve dayatılan sistemi kesinlikle kabullenmiyorum. Ama şöyle bir gerçek var, açın halinden aç anlar. O çocuk mecliste eğitim sistemini, öğrenci haklarını savunabilecek yegane kişi olabilir. Tabiiki doğru ellerde doğru çocuklar en iyi sonucu verir.
Torpille net.
Seçilme yaşı şu an 25di sanırım, o yaşta vekilimiz var mı? Yok, 18 yaşında da olmayacak, akplileri kandırma yöntemlerinden biri olan bu vaade de takılmamak lazım, sonuçta kendilerine bile itiraf edemiyor ve hazmediyorlar.