bugün

Vay anasını.
inanmıyorum bunu okuyan var mı ki ya.
Tanrı dediğimiz varlık aslında beyinlerimiz olabilir mi?
bir, (bkz: vıctor hugo) klasiği.

şövalye

duygusal şair

filozof

şişman adam

azayıf adam

madame de blinval..
...ama her zaman olmaz bu. ona bakarsan, hastalık hastası adamların her biri en ufak bir ağrıları olduğunda kanser hastası olduklarını sanırlar, ancak onlar öyle sanıyor diye, kanser olmazlar.

ancak, sonu enterasan biten değişik bir hikaye. gerçekten hugo mu, bilmiyorum.

not: tabii ki hepsini okudum.
fransız devrimini sürekli eleştiren victor hugo'nun, sonunda giotine yatan mahkumun son gününü anlatan romanıdır. sürekli bi eleştiri hali var.
bir öğlen saatinde baslayıp ikindin bitirilebilecek muhtesem bir psiko-analiz kitabı. is bankası çevirisi güzel, öneririm.
sizi bir idam mahkumu psikolojisine sokabilen kitap. bir an kaçmayı düşünürken bir an teslimiyet duygusu içine sürükleyebiliyor. Mahkumun hissettiklerini tamamen yansıtmış victor hugo kitabında.

ayrıca ufak eleştirilerde yapmayı ihmal etmemiş üstad: '' Geleneklerin yozlaşmasını sanatın çöküşü izler.''

saat dört.
bir radyo tiyatrosu şeklinde youtube'da bulunan müthiş victor hugo kitabı.

https://www.youtube.com/watch?v=z3c_vz5Y4OI
Hayatıma yön veren en önemli şahsiyet olan victor hugo'nun insanı derinden etkileyen kitabı. Kitabı sürekli duraklaya duraklaya okumuştum. Bu kitabı okuyup da hala idamı savunan insanın ciddi psikolojik problemleri vardır.
Sevdiklerimi, Dünya gözuyle görmek' olmali.
Çok etkileyici bir kitap.
Saat dört..
Ağlatır.
Allah'ını seven bi el atsın. askerim Isparta'da bu kitabı burada nasıl bulabilirim?
Yaklaşık 1-2 saat civarında bir nefeste bitirdiğim, beni beynimden vurmuş Victor Hugo kitabı. Bir idam mahkûmunun hislerini yaşamak, hatta iki saatliğine idam mahkûmu olmak, zor.

görsel
victor hugo'nun bir kitabı. okurken sigara paketiniz yanınızda olsun.

edit: okumaya üşenenler aşağıdaki linkten radyo tiyatrosu şeklinde dinleyebilir. sezai aydın mükemmel bir seslendirme ile kitabın tüm ruhunu size aktaracaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=z3c_vz5Y4OI
Ağlatmıştı zamanında .
Sağolsun.
hala okumamış olduğum için kendime şaşırdığım kitap.
" Delilik insanı yaşatır derler, en azından akıl acı çekmez ;uyur, ölü gibi yaşar. "
“insanların hepsi belirsiz bir süre için ertelenen ölüm cezasına mahkumdurlar."
Victor Hugo'nun yazdığı tek solukta okunan bir kitap.Az önce bitirdim.Kitabı bitirdiğiniz zaman gerçekten etkileniyorsunuz,içiniz daralıyor.Mahkumun düşünceleri ve ruh hali kendinize 'ya bu mahkum ben olsaydım?' sorusunu sordurtuyor.

Kitapta mahkumun suçunun ne olduğundan bahsedilmiyor.Ufak bir kısımda cinayet suçu geçiyor diye hatırlıyorum ama emin değilim,çokta mühim değil.Ya bu mahkum bir çocuk tecavüzcüsü olsaydı ve bu suç kitabın başında belirtilmiş olsaydı.O ızdırap dolu, acı içinde geçen saatleri okurken yine de üzülür müydüm yoksa zevk alarak mı okurdum diye düşündüm.

Kitabı okuyacak olan arkadaşlar,zihninizde ahlaki bir tartışma yaratmak istiyorsanız kitabı okurken mahkumun suçunu benim hayal ettiğim gibi hayal edin.

Baş ağrınız için şimdiden geçmiş olsun.
(bkz: dead man walking)
Kelle kurtarmak için yasayı esnetmekten bahsederek bugünlere bile ışık tutan harika bir victor hugo eseri.
akın altan'ın sesinden dinlenilesi, victor hugo'ya ait güzel bir sesli kitaptır aynı zamanda.

https://youtu.be/MoQ-T3THu98
moral bozar, keyif kaçırır. ben kitapta tercih etmiyorum.
idamdan daha acı bir şey varsa o da idam anını bekleyişdir.