bugün

hayatında evleneceği doğru kişiyi bulduğunu düşünen insanların bile 3-5 ay gibi kısa süreli bir beraberlik yaşadıktan sonra buna karar verdiği ya da görücü usulüyle evlenilecekse 3-5 görüşmenin sonrasında gençlerin aralarında anlaştığı bir dönemde, tatil yapılacak otel için tüm bu önemli konulardan daha uzun süreli ve geniş çaplı arama tarama çalışması yapılır.

kişi temmuz ya da ağustos ayında tatilden gelmiştir. gittiği yerden hiç memnun kalmadığından ötürü hırs yapar ve bir hışımla önümüzdeki sene tatil yapacağı yeri şimdiden belirleme düşüncesine girer ve aramaya başlar. bir gazete alarak ya da tur şirketlerine web sitesine girerek, bronzlu teniyle bilgisayar başında uygun oteli bulmaya çalışır.

- füsun bak bu sene hiç memnun kalmadık, hemen araştırmalara başlayalım.
(aradan 2-3 ay geçer)...
- oo aşkım çok geç kalmışız ya, geçen her gün aleyhimize işliyor. sen bütün tur sitelerine gir, ben de gidip gazetelerin hepsini toparlayayım. hatta gözden kaçırmayalım diye her gazeteden ikişer tane alayım, ben göremesem bile sen görürsün.
+ tamam sevgilim.. o zaman bir tane daha bilgisayar da alalım. sitelerde de gözden kaçırabiliriz.
- doğru diyorsun ver siparişi hemen. (pideciden lahmacun söylüyor sanki anasını satayım..)

tamam bu kısım biraz abartı ama, insanlar olayın o kadar üzerine düşüyorlar ki.. tüm bu araştırmaları yaparken ne iş yerinde çalışabiliyorlar, bazı şeylerle tatil dönemi yaklaştıkça ilgilenemiyorlar, kafaları dalgınlaşıyor. hatta bazıları o kadar abartıyor ki; erken rezervasyondan yararlanamayınca üzülenler mi ararsın, uygun fiyat döneminde gidilecek ultra mega otelin, çocuklarının üniversiteye giriş sınavı dönemine denk gelmesine kahrolanlara mı..?
- recep biz bu oğlanı bu sene üniversite giriş sınavına sokmayalım.
+ ben de öyle düşünüyorum. yoksa bak, güzelim oteli kaçıracağız.
- girmeyiversin boşver. hem daha iyi olur, bu sene güzel bir tatil yapar, seneye daha bir motive olmuş şekilde hazırlanır.
+ bu oteli hazır bulmuşken kaçırmayalım, 15 gün tatil yapalım. (utanmasa oteli alacak tavuğunu keseyim..)

insanlar her şeyden önce nasıl bir tatil yapacağına karar vermelidir;

(bkz: tatilde gidilecek doğru oteli bulmak)
(bkz: aramaya inanmak)
kişi 51 hafta boyunca eşek gibi çalışmış olduğu için geriye kalan 1 haftayı da muhteşem geçirmek istemektedir.bunun için de titiz bir araştırmak yapmak gerekir.haklıdır.
tatil için yapılan kişisel araştırmalar sonuçsuz kalmış ise seçilecek iyi bir seyahat acentası ile çözüme bağlanır ve geçmiş zamanlardaki memnuniyetsizliği ortadan kaldırır.