Söz konusu fiil evlilikse eğer, hiç şüphesiz bu fiili tarif eden öncelikli kelimede aşktır. Yani evlenmekte olan çiftin masasının altından çıkıp ‘’söylesene bununla neden evleniyorsun?’’ derseniz alacağınız muhetemel cevap tabi ki ‘’sevdiğim için, aşık olduğum için’’olacaktır. Hemen sonrasında damadın sizi ayağına basan kişi olma ihtimalinizden dolayı mı yoksa gelinin bacaklarına olan yakınlığınıza bir kıskançlık hediyesi olarak mı vuracağını boşverin.
elimizde bir fiil ve açıklanan ortak bir neden varken bu işi daha fazla kurcalamak kimilerine göre art niyet olarak, kimilerine göre ise mahremiyet bozgunculuğu olarak nitelenebilir. lakin herkesin ortak bildiri ve aşk cümleleri ile girdikleri aynı yatağın, kimi çifler için bir ömür boyu mutlu bir evliliğin en pamuksu kısmı olurken kimilerinde ise fazla değil bir yılın sonunda pamuk ipliğine bağlı bir ilişkiyi seksle canlandırma sahası olarak olarak görev gördüğünü boşanma avukatları diyor ben değil. O halde birileri yalan söylemiş gibi görünüyor. Herkesin yaptığı veya herkeste olan şeylere ‘’kutsal’’ kelimesini yapıştırmak toplumsal bir ahmaklıktan başka bir şey değildir. Ve hep derim bu ülkenin insanları biraz ahmaktır. Annelik kutsaldır deyip dünyadakı tüm anneleri kutsal ilan ederek cami avlusundaki çocukları kızdırabilirsiniz. iyi ama biz anneliğe kutsal dedik o anneye kutsal demedik demeyin zira anelik kutsal ilan edilmeseydi belki vajinası olan herkes anne olup bu ‘’kutsal’’ yaftasından kendisine pay çıkarmak için bu kadar acele etmezdi. Aynı şekilde bir dengesizin ‘’evlilik ve kutsal’’ kelimelerini yanlışlıkla bir arada kullandığı o günden sonra bu iki kelime ‘’evlilik kusaldır’’ şeklinde, konuşacak bir şey bulamayan düğün konuşmacılarının en sevdiği slogan haline geldi. Gerçekten kutsal bir evliliğe imza atmış olanlar ise sadece sustular biz kutsalız diye ortalıkta böbürlenerek yürümediler. Zaten sayıları da çok azdı.
Evliliğe erekte olmuş düşüncelerle yaklaşan erkek ‘’aşık oldum’’ der. Niçin evlenmesi gerektiğini bilmeyip sadece hemcinsleri arasında ne zaman başladığı belli olmayan bir üstünlük yarışında yol değiştirmeye cesaret edemeyen (evde kalamayan) kızlar ‘’aşık oldum’’ der. Kendisine bir hizmetçi ve kuluçka makinası arayan erkekler ‘’aşık oldum’’ der. Cüzdanın içindeki paraya yoğunlaşıp kimlikteki doğum tarihini göremeyen kızlarımız ‘’aşık oldum’’ der.
Ve tüm bunların yanında gönül verdiği kız olmasa yine de kendi yemeğini yapabilecek olan, yalnızlıkla zaten hemdem olmuş ve sadece ama sadece bir şeyleri paylaşmak isteyen o edremit erkek yukardakilerle aynı cümleyi kullanılır ‘’aşık oldum’’ der. Kendi maaşı olan ve eğer musluğu bozulacak olursa onu tamir edecek bir kocaya gerek olmaksızın tamircinin numarası telefon rehberinde olan o kızda sadece ama sadece bir şeyleri paylaşmak için evlenirken ‘’aşık oldum’’ der.
Peki sizin masanızın altındaki hayali kişi size bu soruyu sorduğunda siz yukardakilerden hangisi olacaksınız? Durun tahmin edeyim siz aşık olacaksınız.