bugün

üzülerek bakılacak bir durumdur hepsi cayır cayır espri konusu olacaklardır.
(bkz: haşa)
tanrıyla şaka olmaz (bkz: g o r a)
cehennemin kör kuyularını kimlerin dolduracağı şüphesini ortadan kaldıran durumdur. insan acziyetini unutarak yaradanını espri konusu yapmak hasa karakterinin zayıflığının göstergesidir. ilk vahiy ilk emri oku olan yaratıcının okumuş kullarından ki bu bir üniversite öğrencisinin yazdığı düşünülürse okuduklarının boşa olması ve kutsal kitabımızı okumaya davet edilesi durumdur allah terbiye etsindir...
tanrı'nın ulaşılamaz ve tahayyüllerin dışında bir varlık olduğundan mütevellit kullanılan tanrı "imajı".
lakin tanrı'nın bunu önemseyeceğini sanmak bir çeşit sapkınlıktır. zira tanrı, insanlarla uğraşmaz, toplumlarla uğraşır.
Orjinal espri bulunamayınca sapılan yoldur. Belaltı esprilerle aynı katagoridedir. her iki türde de insan değerlerinden bişeyler verir, verdiği ölçüde gülümseme alır. bel altı espriler için (bkz: nejat uygur)
bi fıkrada 7-7 lik bir zar attığından dem vurulur. şimdi giriş ve gelişme bölümlerini dillendirmenin gereği yok.
sürekli tanrıyı bireyleştirme kaygısı duyularak yapıldığından, espiri sahibinin yakın zamanda başına gelecek bazı bela ve husumetlere yol açacak anlatım şekli, kaçın yıldırım geliyor.
günlük hayatta pek çok inanan veya inanmayanın karşılaşabileceği bir durumdur.
örneğin allahın sopası yok deyiminde bile tanrının kötüleri cezalandıracağından türemiş bir anlam vardır ve çoğu kez de içinde bulundukları durumu hakettiğine inandığımız insanlarla veya arkadaşlarımızla ilgili bir espri olarak kullanılır. burada tartışılması gereken inananların tanrıyla ilgili esprilerden neden rahatsız olduklarıdır. acaba çevrelerinin de kendileri gibi olmasını mı istemektedirler, yoksa bir kulun yerleri ve gökleri yaratan tanrıyı espri konusu yapmasının çok önemli olduğunu mu düşünmektedirler? sonuçta herkesin inancı da tanrısı da kendinedir. isteyen güler, isteyen masadan kalkar gider. inananlara göre tanrı insana seçme özgürlüğü vermiştir.
tanrının yapabileceklerini bilseler yada algılayabilseler tanrının espri konusu olmamak!adına bile tutarlardı çenelerini tamamen basitlik:
(bkz: ahirettte g ze/lerine girecek entryler)
(bkz: abartma ulan yersin tokadı)
Gayet geniş içerik sağlayacak bir konudur, sınırsız espri üretilebilir.

Aynı zamanda tanrı olsaydım asla kızmazdım, o bizi sevmiyor mu? Neden bize kızsın? Neden yaksın?

hem başkalarına nedir? Tanrının adına ne zaman konuşmaya başladınız ki? Ben korkmuyorsam acaba sorun ne? Giren çıkan bana değil mi?
tanrı her gün bizle bi şekilde dalga geçerken,sevgililerimizi,sevdiklerimiz,ümitlerimizi,aşklarımızı,sevinçlerimizi bizden alırken bizim iki espri yapıp gülümsememiz çok mu ağır bir durumdu acaba...
espiri olarak nitelendirmediğim bir başlık.
(bkz: muhabbetiniz bol olsun gençler)
(bkz: sırat köprüsünde de espri yaparsınız artık)
ilginc entrylerin girildigi baslik.tanri,yani en ustun,ulu,insan olmayan,yaratici anlamina geldigine gore.insani bir dusunceyle dusunulemez.kucuk emrah in yaptigi felsefeyi,tanri icin soylemek ilginctir.ornek
-"hani amca baba yarisiydi,hani bizi severdi,bize kizmazdi,bizi dovmezdi" gibi felsefe yapmak eeeee(burayi soylemiycem sacma desem,kisinin inandigi seye ya da fikrine saygisizliktir) ilginctir.felsefe okuyan arkadaslarimiz da bilir ki;eger tanrinin var oldugunu kabul edrseniz/edersek,ustun bir yetenegine ve yetkine sahip oldgunu bildigimiz icin,insan gibi dusunemiyceginden bunu soylemek ilginctir.

espri olayina gelince:insanin icindeki niyet onemlidir.karalayici ve asagilayici nitelikte ise gunahtir.ama sadece komik oldugunu dusunuyor veya gulmek icin iyi bir konu oldugu icin kullanilirsa gunah degildir.

ornek:"doktor" la ilgili espriler.genellikle cinsel icerikli espri yapildigi icin,siz de bilirsiniz ki doktorlarin gucune gider.ama iyi ve yararli bir espri ise hem doktor bundan haz alir,hem de mizahci.

son paragraftaki yazimi beyaz icine almamin sebebi:bazi arkadaslarimiz duz mantik ya da bana ilginc gelen entryler hani?,onlarin bu tutumuna ornektir.eger onlar gibi bakicak olursak.

Not:itiraf etmeliyim ki sanirim istedigim seyi anlatamadim * olsun kalsin,silmiycem.zamanla editleyip anlasilir hale getircem *

he bu arada bazi arkadaslarimin entrylerine ilginc dedigim icin kusura bakmasinlar,belli bir fikir uretmek icin sizin yazilarinizdan yola cikarak yazdim.rahatsiz olan arkadaslarim varsa,mesaj yollasinlar,ben de silerim yazimi.
(bkz: sözlüğün başına taş yağması) *
(bkz: allah korusun)
(bkz: son gülen iyi güler)
(bkz: bugünün yarını da var)
(bkz: dünya da 5 cehennemde 15)
(bkz: bir cehennem odunu olarak insan)
inandıgı şeyle dalga geçebilecek kadar acınası olan bu insanlara acımaktan başka birşey yapamamakla beraber acırkende aynı zamanda Allah akıl ve fikir ihsan eylesin diyorum
(bkz: ahirette götümüze girecek entryler)
(bkz: keşke sadece götümüze girmekle kalsa)
Hz. isa, hz. musa ve hz. muhammed bir gün beraber otururlarken* önlerinden bir kız geçer. hepsi birden çok beğenir ve aralarında paylaşamazlar. nihayetinde zar atımına gidilmeye karar verilir. ilk olarak hz. musa atar, 3 gelir. daha sonra hz. isa zarı atar, 5 gelir ve sonuncu olarak hz. muhammed gelir 6 atar. hz. muhammed sevinirken bir anda gökyüzü kapanır, şimşekler çakar ve yere bir zar düşer. peygamberler gidip bakarlar: *

(bkz: ahirette garanti götümüze girecek entryler)
(bkz: cehennemde yanmaya elverişli uuserlar)
malzemesi bol bir konudur. her satırından onlarca espiri çıkar ama anlayana.
sınırsız olandır. nasıl ki sen, ben yapılan esprilere gülebiliyorsak o da gülebilir. insanları her ne kadar "hata" yapsalar da sonsuza kadar sevebilecek kadar sevgi doludur. ama insanlığın bir kısmı şöyle bir tanrı modeli oluşturmuş:
* insanların tapınmasına ihtiyaç duyan,
* bir espri yüzünden cehenneme atan,
* kendisinin sorgulanmasını istemeyen,
* insanları çeşitli kurallarla sınırlayan,
vb.
bunlardan daha çok var, ama hiç önemli değil. çünkü şahsi görüşüm olarak bunların sahte olduğunu söylüyorum öncelikle. hiç kimse öldükten sonra cehennemde yanmayacak, cennet bahçelerinde hurilerle gezmeyecek, buraya hiç kimseye tapınmak için gelmediniz. yüreğinizin en derin arzusu ne ise onu gerçekleştirin, her şeyi yapın ama diğer insanları da kendi eşitiniz, aynı yerden geldiğinizi bildiğiniz için onları da incitmeyin. herkes hakkında espri yapabilirsiniz, onun hakkında da yapın. emin olun o da gülüyordur esprinize.
türk: tanrı her yerdedir.
hintli: benim tanrım genelde bostana girer.
türk: dalga geçme lan tanrıyla, çarpılırsın!