bugün

bir gece de ne kadar alkol alabildiğini ölçersin, anca bu kadar kardeşim.
olgunluk.
kimseye güvenemem, sevememe, gülmeyi unutma gibi bir takım kötü şeyler.
(bkz: psikolog)
Işinize konsantre olursunuz, annenizi daha çok hatırlar, arar daha çok düşünürsünüz. hepsinden önemlisi özünüze döner, sakinleşirsiniz.
sadece bir nasır. kimsenin göremeyeceği veya iyileştiremeyeceği bir nasır. daha fazlası değil. sert ve hissiz olan bu nasıra çok takılırsınız uzun bir süre, ama o nasırın hissetmeyi unuttuğu gibi, siz de o nasırı unutursunuz bir yerden sonra. geriye kalanlar bir şeyler hissetmenize yetmektedir. yine de daha dikkatli olmak istersiniz ileride.
(bkz: tecrübe)
"beni öldürmeyen herşey beni güçlendirir." veya "beni öldürmeyen acı güçlendirir." friedrich nietzsche.
olgunlaştırır. bir şeye veya bir kimseye haddinden fazla umut bina etmemenizi öğretir... ve sebeb sormamayı gitmek isteyenlere... çünkü sebepleri öğrendikçe yıkılır insan. işte bu sebepten artık ben yokum diyenlere canın sağolsun diyebilme erdemini kazandırır insana.

sonra kolay kolay yıkılmazsın bir daha, çünkü artık tecrübelisindir. bir kere düşmüşsündür ve kalkmayı zorda olsa becerdiğinden, o düşmenin acısını da iyi bildiğinden adımlarını sağlam atarsın. canbazı olursun hayatın ve insanların... ne aşağı bakarsın artık ne de geriye... çünkü bilirsin geriye döndüğünde ayağının takılacağını ve aşağı baktığında başının döneceğini. sadece önüne bakarsın, yalnızca ileriye... o umut dolu, o heyecan dolu geleceğe bakarsın... yeni insanlar, yeni bir heyecan, herşey yeni...

çok şey kazandırır, binlerce melankolik şey daha doğrusu. hayatta bunların karşılığını her zaman bulabilir misin? belkide hayır. ama cebinde olması gereken bir tecrübedir. tecrübede paha biçilmez birşeydir. çünkü;

--spoiler--
tecrübe okulunda öğrenim ücreti yüksektir; ancak aptallara ve cahillere birşeyler öğretebilen başka bir okulda yoktur.
--spoiler--
diğer aşk acısına kadardır.
insana, kendi kendine verdiği bir sürü tutulmayacak söz kazandırır.
yalnızlığa inanmak ve yalnız bir hayat. *
göğüs kafesine mermerle vurulması halinde nasıl hissettireceği konusunda fikir sahibi olursunuz.
bencillik ve güvensizlik gibi olumsuzluklarının yanında mantık, ayaklarını yere sağlam basabilmek, kendi kendine yetebilmek gibi güzellikler de kazandırır. bir daha da öyle saf haliyle bir aşk hissedemezsin. acısının bile değerini bilmek gerekir.
hiç.
götürdükleri: tedavisi mümkün olmayan derin yaralar içinde bir vücut, hissiz ve boş atan bir kalp.
karşı cinse güvensizlik, hayattan soğuma, kişiye göre de sigara, alkol.
belli bir zaman sonra, artık acı çekmenin değil de acı çekmemenin daha çok acı verdiğinin farkına varmak.
deneyim...
yaşadığım şeyin aşk olduğunu tam bilmiyorum ama kesinlikle güvenmemeyi öğretir.
(bkz: dayanıklılık)
diğer zamanlarda bi bok zannettiğin kendinin , güvene ve sevgiye muhtaç bi zavallı olduğunu anlamak.
bol bol acılı arabesk şarkı bilme imkanı sunar.
sorma ne haldeyim
sorma kederdeyim
sorma yangınlardayım, başım duman..
Aşk acısının ateşi insanı pişirir, kendi yağında kavurur. Sonrasında kişi aşkın derin maneviyatını görmeye başlar. Bazıları bu yüzden hoşlandığı cinse karşı daha sert ve acımasız yada daha nazik ve iyi niyetli olmayı öğretir kendine. Birde aynı hataya 2. defa asla düşmemeyi öğretir aşk acısı.
sabırlı olmayı öğrenir insan, ne kadar ağlasa da yerine gelmeyeceğini...