bugün

takma dişlerini çıkardığı andır.
en sevdiğin tatlıyı yaptığı an.
''bu yemekten daha var mı?'' dediğinde, ''ben yiyemiyorum zaten'' deyip kendi yemeğini evladının tabağına doldururken gülümsemesi. yering.
gülümsediği andır.
her dakika, her saniye. bazen istenmeyen şeyler olabiliyor ama yine de anne her an tatlıdır. hayatınızdaki en sevilesi insandır.
yüzüne sürdüğü bal maskesiyle gençleşmeye çalıştığı andır. bir de gelip evdekises baksana kırısıklarım gitmiş sanki dimii? diye sorar eheheh yirim kız seni.
terlik attığı andır.
her evden ayrılışında (izine diye gelip okuluna, yaşadığın şehre gitmeden önce) bir gün boyunca oturup sevdiğin bütün yemekleri yapması üzerine birde bir haftalık yanında yiyebileceğin yiyecek yaptığı anlardır.

bu sefer yurtdışına gidiyorum o da çalışıyor. ama bir haftadır eve her geldiğinde yanımda götüremiyeceğimden dolayı sevdiğim birşeyler yapıp duruyor. hele bugün yeni bir bluzumu kirletmiştim 1-2 güne gideceğimden ve bluza kötü bir şey olacak diye oturup elinde yıkadı. halbuki onu öyle de giyebilirdim. kazık kadar olduğum halde sana bir şeyler hazırlıyayım mı deyişi varya her şeye bedel. herşeyden daha tatlıydı benim için.

bu ülkede tek özleyeceğim en tatlı varlık o.

edit: ayrıca çok üzüldüğünüz bir şeyde oturup sizinle birlikte ağladığı, çok sevindiğiniz bir şeyde de sizinle sevindiği ama aynen sizin hissettiğiniz gibi hissettiğine emin olduğunuz anlardır.
size sarıldığı andır.

annenin tatlı olmadığı an yoktur, ağzınıza sıçacak laflar bile söylese hakkı vardır, ses edilmez. bir bildiği her zaman vardır, ayağının altını öperim annemin.

(bkz: bir yaratıcı olarak anne)
her zaman.
uyudugu andir. yanina gidersiniz sarilirsiniz, annenin algisi o kadar gucludur ki hemen hisseder ve karsi ataga gecer. iste o az bucuk uyanik halleri tam yemelik.
her daim tatlıdır anneler. hele torununu ilk kucağı aldığı an müthiştirler allah her kese nasip etsin.
terlik geliyor dediği an. *
bir sözcüğü yanlış telaffuz ettiğinde anlamamış gibi yaparak tekrar söylemesini istediğimde ki hali çok tatlıdır utanır, gözlerini kaçırır kısa sürer bu hali toparlar ve hücuma geçer.
sana degıl kardesine cemkırdıgı zamandır. Aynı zamanda temizlik yapmadıgı zaman da olabilir.
gelinini kıskanmadığı zaman en tatlıdır.
babasının izin vermediği yere gitmesi için bir yolunu uydurup o izni kopardığı an.
baba kızdığında ortamı sakinleştirmeye çalıştığı andır.
çorba yaptığı andır.
sizi, içine sokarcasına sardığı andır.
-ahh oğlum seni çok özledim...

+ben de sultan ama gelcem az kaldı sıkma canını.

-gel artık dayanamıyorum yoldan geçen herkese oğlum mu bu diye bakıyorum...

+ahh annem yapma böyle ama...

-baban da çok özle... kemaaaaalll yedin mi bütün kekleri?! misafirlere ne vercem ben şimdi yaaa!!

+noluyo ya?

-baban... kemaaaal kaçma gel buraya! oğlum kapatıyorum baban kaçıyo...

+tamam sultan...

-gel buraya dediim...

çattt... telefon kapanmıştır. yüzde şapşal bir gülümseme kalmıştır. en tatlı an hangisi, karar verilememiştir...
her andır.
her anı.
yaşını saklaya saklaya ablamla yaşıt olduğunu anladığı andır.
her anı tatlıdır canım annem. kutsal insanlar