bugün

Şok a gidin la sizde, en azından doğanların şok. Bim e mi gidilir?
Bütün bankalar, devlet daireleri her gün öğlen bir saat kapalı ya onların arasında da gidip namaz kılanlar varmış diyolar. Ben öyle duydum. Hem de her allah'ın günü. sadece cuma günü yarım saat değil.
ibadet hakkını saygı duyup hizmet sektörü diye gidemez diyen tipi rahatsız etmiştir. Bim ve A101 bir saat kapalı olsa kimse Ölmez. Evet.
islam dininde cuma günleri ticaret yapmak haram demiş yukarıdan bi yazar, önce haram ve helal yetkisinin sadece Allahın olduğunu bilmesi lazım.. nahl 116...
ve kur'anda böyle bir haram yoktur.

ikinci olaraksa işyerleri özeldir sonuçta, ister cuma öğlen ara verir, aynı bankaların öğle izni gibi kapatır, isterse 24 saat açık tutar. hiçbir fark yoktur... orası kapalıysa açık biyerden alırsın..
tamamen kendi insiyatiflerindeki bir durumdur,
yani büyütülecek bir konu değil.

edit 2,
aynı yazar bana cuma suresi 9. ayeti haramlaştırdığının kanıtı olarak sunmuş...
oysaki
ayette geçen lekum hayrun sizin için daha hayırlıdır diyor...
yani işi bırakıp cuma namazına gitmenin senin için daha hayırlı olacağını söylüyor...
tek kelime haram yok... aksine tavsiye var.
sana daha hayırlıdır diyerek tavsiyede bulunan bir ayetten haram çıkartmak şirkin danişkasıdır.
sayemde haram olmadığını öğrendin
hadi iyisin.
kur'anı anlayarak okumaktır önemli olan...
papağan gibi değil.
ayetler konusunda yeterli donanıma sahip olman lazım tartışabilmen için.
öyle bana şizofren diye isim takmakla olmaz.
daha çok çalışman lazım.
o saatte cuma namazında olduğum için fark etmediğim hededir.
Çalışan işçisinin sigortasını asgari ücret üzerinden yatırması ile tezatlık oluşturan harekettir.
kadın çalışanları var onlar da mı cuma'ya gidiyor.

evvelden beri aklımı kurcalarr bu saçmalık!

gereksiz eylem.
Müslüman bir ülkede şaşılmasına şaştığım durumdur. Ne yani resmi dini hristiyanlık olan bir ülkede yaşasan bir dükkanın müslüman olan sahibi dükkanı kapatıp ibadetini yapmaya gitti diye onu eleştirir misin? Eleştirirsen o senin frontal korteks sorunun beni bağlamaz. Osmanlıda da bir çok farklı din mensubu esnaflar bulunur bir arada yaşarlardı. O zamanlar insanlar medeni ve hoş görülüydü. Bugün buna tahammülünüz kalmadı ise defolup kübaya filan gidebilirsiniz.
Migros gibi gecelere kadar açık kalarak şer satmasından iyidir. Malum ayyaş takım hemen geceleri oralarda.
şoklarda cuma kapali..
Türbanlı kadın çalışanları da para üstünü asla eline vermezler.
Eskiden bank Asya öyle yapardı. Acil işi olana kurdeşen döktürürlerdi. Darısı a 101in başına.
eskiden bank asya öyle yapardı diyorsun da ben öğlen kapanmayan banka görmedim hayatımda.
muazzam bir bilgi öğrendim şu an.bu bilgiyle ne yapacağımı bilemiyorum.
O saatte bayanlar idare eder bence , kapanması tercih tabi.