bugün

Bilimsel bilgiye sahip olmayan insanların kafalarındaki sorulara (insan nasıl var oldu, evren nasıl var oldu, fizik kurallarını kim koydu, türlerin çeşitliliği vs) cevap bulmak için dine yönelmesi. Peki neden dine yöneliyor çoğunlukta bilime yönelmiyor?

Cevabı çok basit! Çünkü dinlerin açıklamaları çok basit. Bu açıklama genelde şöyledir "göremediğimiz bir tanrı var ve herşeyi o yarattı".

Durum böyle olunca bilgisi az olan insanların en beleş şekilde olayları açıklayacağı bir mecra oluşuyor. Buna da din diyoruz. Dindarsan bilimsel kompleks bilgilere sahip olmana gerek yok. Kim ne sorarsa tanrı yaptı de ve geç. Bilim böyle basit değildir. Teoriler, yasalar, kurallar ve kanunlar. Üstelik hepsi yanlışlanabilir. Hattta bilim yanlışlama sanatıdır. Yanlışlayamazsan bir bilgiyi o bilgi doğru olur. Bu yüzdendir ki eğitimsiz insanlar ve toplumlar her zaman daha dindar olur. Örneğin japonya en eğitimli toplumlardandır ve din inancı neredeyse yok denecek kadar azdır. Ülkemizde ise durum farklıdır. Yani dindar insan sayısı yüksektir.

Big bang veya evrim teorisi bilinmez. Bilimsel makaleyi geçtim kitap bile okunmaz. Tüm ülkelerde durum farklı değildir. Bu korelasyon tüm ülkelerde geçerlidir.
Epistemolojik anlamda bilmek mümkün müdür tartışılır. Yani gerçek nedir ona nasıl ulaşılır konusu epey tartismalidir. Bu nedenle bilimsel bilgi zaten yanlislanabilir oldugu icin bilimsel bir ozelliktedir. ilahi olan bilimsel değildir demiyorum ama kulvarlar farklı.
Bilime haram gözüyle bakar bu tipler hastalıkları dua ile tedavi edeceklerini sanırlar.

Edit:ayrıca deve sidiğini ilaç niyetine içerler.
evet harika bir genelleme yaparak ufkumuzu açtın kardeş bravo.
lakin bu kadar sığlıkla sen hangi akla hizmet bilimden bahsediyorsun onu anlayamadım ben.
bilim ile din dindarlık bu memleketin çoğunluğunun müslüman olmasından mütevellit kol kola gezmiştir.
bazı dindarlar bilime bok atarak işin içine etmişlerdir o da kabul ama hakiki bir müslümanın bilimden anlamaması bilime başvurmaması kaçınılmazdır.

yobaz ile dindar'ı karıştırmamak lazım.
çünkü bunların hepsi zaten kuran da yazıyo. kuran da yazıyosa tekrar bulmaya ne gerek var?
bilimle uğraşanlarıysa müslüman oldukları için değil müslüman ülkede doğdukları için müslümanlardı.
müslümanların bu tarz savlara antitez olarak 1000 sene önce yaşamış bilim adamlarını gostermeleri komiktir. bu bilim adamları zamanlarının en büyük bilim insanlarıdır. zamanlarının ama. günümüz bilimsel ve kültürel birikime sahip olduklarında da bu yüksek vasıflı insanların teist kalacağı biraz meçhuldür.
(bkz: cübbeli ahmet hoca)

https://m.youtube.com/watch?v=L4CRHTdNDmA
ibni sina zamanında yine sizin gibi dincilerin hedefe koyduğu adamdı.
ibni sina zamanında yine sizin gibi dincilerin hedefe koyduğu adamdı.
yobaz dincilerin insanları bilimden uzaklaştırma çabaları, insanlara "sorgulama, düşünme" demeleri ve sürekli bilimi dine karşı bişey gibi sunmaları ne kadar büyük bir yanlışsa, bilime inanların da dini karalamaları o kadar yanlıştır.. eve şu an yaşanan ve bize doğru diye gösterilen islam bilimle karşı karşıya geliyor.. ama gerçek islam bu değil.. bize dayatılan gerçek islamdan çok farklı..
Bu arkadaş hayatında kaç tane dindar görmüş merak ediyorum belli ki yobazlarla dindarları karıştırabilecek kadar cahil gözlem yeteneği olmayan bir şahıs.
Dindarlığı kafanızda nasıl oluşturduğunuza bağlı bu. Misal örnek Yaşar Nuri Öztürk allah rahmet eylesin. Kendisi çok beğendiğim bir din adamıydı ama bilimlede bir o kadar ilgiliydi.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar