bugün

bilge ve görmüş geçirmiş yaşlı adamdan bir şeyler kapmak isteyen kişinin gerçekleştirdiği aktivite.
hacı bu adam görmüş geçirmişse yarın kalkar bize de geçirir.
benim hayatımda benden daha iyi geçiren adam yok.
14 Nisan 1988 de doğdum, öncesi beni ilgilendirmez. falanca tarihte öleceğim sonrası beni ilgilendirmez.
sikerim insanların tecrübesini, kendim yaşayıp kendim göreceğim ben.
tavsiyelerle yaşayacaksak, hayat nasıl bizim olacak?
Nickim gereği beni dinlemektir. Size öğütler hazırladım.
25 yaşıma kadar biraz dinlerdim şimdi hahassiktir hayatta işim olmaz.
Kalp kalbe karşıymış, ben de tam şu an, iş yerine gelen yaşlı bi adamın anlattıklarını yazmak için sözlüğe girdim. Tam da bu başlık çıktı karşıma. Yaşlı adam, Sacmalamiş mı yoksa bir şeyler mi anlatmaya çalışmış siz karar verin. Birazdan yazıyorum.
yaşlı adamlar evrenin sırlarını keşfetmiş gibi anlatmayı severler. Ancak en iyi tavsiye hayat ve yaşantısıyla örnek olmaktır. Kuru laflara herkesin karnı tok.
rüyamıza girip bize sayısal numaraları verecek varsa dinlerim.
Bugün iş yerine gelen yaşlı bi adamla bizim eleman arasında geçen konuşmadan bir alıntı.

Selamün aleyküm.

Aleyküm selam amca.

Buyrun nasıl yardımcı olalım.

Onu boşver de, ben bi şey hissediyorum.

Ne hissediyorsun amca.

kayıplar olacağını.

Ne kayıpları.

Kayıpları diyorum dünyada kayıplar olacak.

Allah allah.. kim kaybolacak, ne kaybolacak, niye kaybolacak amca ne diyosun. 

Oğlum, can kaybı olacak diyorum. Vakit yaklaştı. Çok kişi bir an da, ortadan kaybolacak hissediyorum.

Tamam da bundan bize ne amca, ne saçmalıyosun sen.

Yahu beni dinlesene sen. Kimse yaşamıyor aslında, herkes kendi içinde  kaybolmuş. Bir şeylerle uğraşıyor.  Kimse Kaybolduğunun farkında değil, sürekli bir arayış içerisindeler. Ama aradıkları şey kendileri değil. Aradıkları şeyi hiçbir zaman bulamayacaklar. Buldukları şey de kendileri olmayacak. Artık çok geç, geç kaldık, yetişemedik. Dedi ve gitti. Arkasından bu ne dedi şimdi diyerek bakakaldık.  Delimi nedir anlayamadık da açıkçası. Var mı bir şey anlayan.
Dedem felsefe yapmış, internet çocuklarının aklı ona yetmez...
(bkz: böyle buyurdu Zerdüşt)
yorumları okuyunca kimsenin tecrübe sahiplerine, yaşlılara veya yol yordam bilen insanları takmadığı gerçeği var ki, hayret verici.

herkes herşeyi biliyor hesapta. kimsenin kimsenin aklına ve tecrübesine de ihtiyacı yok. ne güzel memleket(!)
açık büfedir.
https://youtu.be/nk9HhcCA3SQ
Başlıkta bilge yaşlı adama edilen olumsuz lafları istemsizce üzerine alınmak... Bilge yaşlı adam sizi suya götürüp susuz getirir. Orhan pamuk akıllı olsun.
yaşlı adamların bilgelikleri kendilerinin olsun. ben başkalarının düşünceleriyle yaşayacak değilim. özellikle geçmişle bağını koparamamış ve geleceği de kendi geçmişlerine benzetmek isteyen yaşlılardan hiçbir öğüt alacak değilim.

--spoiler--
"peki ormanda ne yapıyor ermiş?" diye sordu zerdüşt.
ermiş cevap verdi: "türküler düzüp söylüyorum ve bu türküleri düzerken, gülüyor, ağlıyor ve mırıldanıyorum. böyle övüyorum tanrıyı. türkü söyliyerek, ağlıyarak, gülerek ve mırıldanarak övüyorum benim tanrım olan tanrıyı. peki sen armağan olarak bize ne getiriyorsun?"
zerdüşt bu sözleri işitince, ermişi esenledi ve dedi: "ne vereyim ben size? çabucak gideyim de ben sizden bir şey almayayım!"
—ve ayrıldılar böylece, yaşlı adamla zerdüşt; iki çocuk gibi gülüşerek.
ama zerdüşt yalnız kalınca, şöyle dedi gönlüne: "nasıl olur? bu yaşlı ermiş, tanrının öldüğünü işitmemiş henüz ormanında."
--spoiler--
siz yine bilen adamı dinleyin de.
her zübük yaşlandığından sadece yaşlı olması para etmez, öğütlediği konuda yaşamını başarılı geçirmiş olması lazım