bugün

Bu bir beğenmiyorsan siktir ol git yazısıdır.

2006 ağustos olmalı, sözlükte ilk yazmaya başladığım tarih. Eskiden ne güzeldi sözlük cümlesi geçsin istemezdim bu yazıda. Ama ne yazık ki gelinen noktayı anlatabilecek tek cümle bu.

Fake yazarlar/hesaplar daha da kötüsü fake bile olmayan yazarlar ve entryleri sonrasında Uludağ sözlük bir çöplüğe dönüşüyor günbegün.

Hatırlıyorum da çekinirdim ben entry girerken. Bir konu hakkında fikirlerimi açıklarken hatta geyik yapaken/diyalog yazarken çekinirdim. Beğenilmezsem diye değil seviye kaygısı nedeniyle çekinirdim.

Şimdi ise sözlükte tek çekincem sol frame'e bakıp, sözlükten giderek soğumakta olduğum gerçeğiyle yüzleşmek.

Beğenmediğim bu oluşumdan gitmek değil niyetim, eğrisiyle doğrusuyla seviyorum burada olmayı, yazmayı. Ama çok uzun ömürlü de göremiyorum artık.

Sözlüğün anası belleniyor ısrarla. Ve ben siz bu satırları okurken biraz daha uzaklaşmış oluyorum. Bilmeyen birine Uludağ sözlükte yazıyorum dediğimde, ardından gir bak, çok seveceksin, çok güzel yazarlar/yazılar var diyemiyorum gönül rahatlığıyla.

Kime göre neye göre değil, bana göre benim gibi düşünen onlarca yazara göre de sözlükteki yazar sayısı derhal yarı yarıya azaltılmalı. Yoksa burası da popülerleştikçe, kirlenen oluşumların arasında hızla yerini alıyor.

Evet beğenmiyorum ve inatla, beğenmiyorsam siktir olup gitmiyorum da.
(bkz: take it or leave it)
Sinemada başa gelmiş olay. Annemle sinamaya gittik. Aldık içecekleri ama gelin görün ki patlamış Mısır bitiyor. (Sinemada patlamış Mısır bitiyor evet.) Neyse efenim film başladı. 20 dakika sonra patlamış Mısır geldiği söylendi. Gittim aldım. Otururken anneme:
- pek iyi olmamış bunlar ya. Nerde bu devlet,millet tarzı esprili bir şeyler dedim.

Arkadan bir ses : beğenmiyorsan siktir git ulan! Dedi. Tam ben "yanlış anlama oldu o öyle değil" derken arkadan başkası küfür etti. Sağdan soldan küfür gelmeye başladı. (Yer izmir.)

Sonuç: Salondan, arkamızdan onuncu yıl marşını koro halinde söyleyip, patlamış Mısır atarak çıkardılar.