bugün

görsel
yıkılmasıyla birlikte insanlığın ve özgürlüğün en önemli sembollerinden birisi olmuş bir duvardır.

"batı berlin" , doğu almanya´nın ortasında etrafı tamamıyla komunist bloğu tarafında çevrilmiş bir "şehircik" ti. nürnberg´ten ayrılan a9 otobanı (bugün) o gün için "transit yol" du. karadan bu yoldan ulaşılabiliyordu "batı berlin" e. her 140 metrede bir bir gözetleme kulesi vardı bu yol üzerinde. inmek, belirlenmiş yerler dışında bu yol üzerinde durmak eğer batıdan birisiysen , senin için çok kötü anlamlar ifade ediyordu.

havayoluyla berlin tegel havalimanına gelirdin. en güvenlisi bu şekildi.

duvar tam berlin brandenburger tor - o ünlü brandenburg kapısı- ndan başlardı. neukölln semtindeki birçok caddeyi geçerdi. hatta binaları ortadan ikiye bölerdi.

bugün yıkılmıştır. ama insanların zihinlerinde , anlamıyla bilrlikte , neyi ifade ettiği halen en canlı konulardan birisidir.

berlin duvarının yıkılması aslında fransız devrimi gibi çok önemli bir olaydı. ancak konu unutturulmaya çalışılmıştır.

ancak unutulmamalıdır. duvarı geçmeye çalışırken sovyet askerleri tarafından vurulan 400´ün üstünde insanın anısı bile, unutulmaması gerektiğinin kanıtıdır.
yıkılması daha çok fiziki değil manevi ve kültürel şeyler ifade etmiştir.
bir nevi komünizmin utanç duvarıdır.çok acılar yaşattınız.bazınız acısını bu dünyada çekti inanıyorum ki bazınızda öbür dünyada çekicektir.
(bkz: vladimir ilyiç lenin)
(bkz: joseph stalin)
(bkz: mao zedung)
(bkz: pol pot)
utanc duvarıdır. Komünizmden kurtulmak ısteyen ınsanların balyozlarla yıktıgı duvar.Sonuc olarak Komüzim iyi bir sey değıl dostlar.

(bkz: davulun sesi uzaktan hos gelir)
dirençli komünistlerin kapitalizmin afyondan dünyasına karşı çektiği duvardır.
akp olsaydı, yeniden inşa eder altınada, kentin simgesi olan duvarı yeniden inşa ettik, turizme açtık yazardı.
Duvarla birlikte Doğu'dan Batı'ya kaçışlarda en büyük dramlardan biri de Bernauer Strasse'de yaşandı. Nitekim bu sokaktaki evler Doğu'da yeralmalarına rağmen ön cepheleri Batı'daydı. ilk başlarda pencerelerden yaralanmayı ve sakatlanmayı göze alan kaçışlar oldu, sonraları bunu önlemek için evlerin pencereleri tuğlalandı. Kısa bir süre sonra ise bu evler tamamen yıkılarak yerlerine duvar örüldü. Doğu'dan Batı'ya kaçmak isterken yaşamını yitiren ilk kişi olarak bilinen Ida Siekmann, 22 Auğustos 1961'de işte burada can vermişti. Günümüzde eski Berlin duvarının bu bölgesinde duvarın bazı kalıntıları ve konuyla ilgili bir müze bulunmaktadır.(Wiki)
Gecen sene bu zamanlar bilmeden bernauer strasse'de bir evde konaklamistim. Megerse bu hikayeyi yasayan yerin ta kendisiymis. Berlin, yasanacak yer.
yapılan araştırmalara göre eski federal almanya cumhuriyeti (batı almanya), yani almanya'nın batısında yaşayanlar tarafından geri gelmesi istenen duvardır.

bunun bir benzeri şu an kosova'da (mitroviça) ve kıbrıs'ta (lefkoşa) bulunmaktadır.
gece vakti berlin'e bakılınca görülebilir. duvar değil ama iki tarafın kullandığı lambaların farklı olması şehri ayıran duvar çizgisini gösteriyor. geçen bir yerde gördüydüm. ama günümüzde mi yıkıldıktan sonra mı çekmişler fotoyu bilemiyecem.
dedem anlatır:
'' berlindeydim. çok sıkışmıştım. büyük bir duvar gördüm, dur şuraya işeyeyim diyerek açtım pantolonu. tam işimi bitirdim bi baktım çoluk çocuk genç yaşlı herkes almış ellerine balyozu dalıyor. kırıyor duvarı. işedim diye yıkıyorlar sandım ama meğerse berlin duvarıymış.
Yikılma yil donumudur bugun.
googla'a doodle olmuştur. 25 yıl olmuş yamulmuyorsam.
this wall will fall.
doodle sayesinde tüm dünyaya bu duvarın paylaştırıldığını da öğrenmiş bulundum.
önünde foto çekilirler bunun.
25 sene önce bugün yıkılan duvar.
ng'de david hasselhoff'un sunacağı belgeseli yayınlanacak insanlık tarihinin en ünlü birkaç duvarından biri.
bu duvarın yakınlarında bir parkta takılıyordum. çantamda bir kara alman birası vardı. arada bir çıkarıp içiyordum.

yaklaşık yarım saat sonra yan banka bir hatun geldi. ben çantamdan birayı çekip çekip gülümserken bir de ne olsun hatun bamm diye yanıma oturdu.

sen ne güzel bir adamsın zamanın var mı diye ingilizce sordu. ben korktum. bir kadın bir erkeğin yanına oturuyor ve zamanın var mı diye soruyor. şüphelendim ilk önce . sonra kadın elimi tuttu ve gözlerimin içine bakarak seni istiyorum dedi.

hemen oradan oturduğum banktan berlin duvarına yakın olan o parktan uzaklaşmam gerekiyordu.

kadının eli benim elimi sıkıca kavramış bırakmak istemiyordu. aniden ayağa kalktım ve çantamıda alarak kaçtım o kadının yanından.

çünkü dostum o kadın en azından 120 kilo olmalıydı. şişkolardan korkuyorum ben.
Another brick in the wall yazmıştım duvara. Sonra sigara yaktım yaktığım sigaradan sonra bir kovboy edasıyla duvarın dibine tükürüp içmeye gittim. Çok havalı bir hikaye LAN ama torunlarıma anlatmıcam onlar adam gibi gezip foto çekilsinler.
Almanya'yı soğuk savaş döneminde doğu ve batıya ayıran duvar.
Eskiden bir tarafında mayınlar olan, diğer tarafında ise duvarın üzerine çizilen muhteşem resimler olan o duvar.
Başkan kennedy nin talimatı ile yapılan, efsane başkan reagan ın baskıları ile yıkılan blok duvarı.
Berlin Duvarı yıkıldı ama, hala uzaydan bakınca Doğu Almanya ve Batı Almanya çok net bir şekilde fark edilebiliyor. Sebebi, iki tarafta aydınlatma için farklı tarz ampullerin kullanılması.
Akla yeni yeni nickler getiren duvardir.

(bkz: berlin duvarinda gulesim geldi)
görsel

utanç duvarına bir darbe - 1989.