bugün

bebeklere konulan çok çeşit isimler var.hele bu aralar kişiler isim koyma konusunda yaratıcılıklarını epey konuşturur oldular. halbuki küçükken böylemiydi.

küçükken böyle etrafımda hep berk,canberk, mertcan gibi isimli çocuklar görürdüm, halada görüyorum.ama berk,canberk adında hiç amcaya ya da irem adında teyzeye rastlamadım. hani bunun nedeni sonradan keşfedilen isimler olduklarından olabilir.ama hiç mi büyümez bu tipler arkadaş. benm karşıma canberk amca diye biri çıksa tüm saygımı yitiririm. en fazla abi olur onlardan amca çıkmaz hocu.
çünkü; canberk diyince böyle süt çocuğu, yaşıtları ergenliği "orangutan" olarak geçirirken onun ergenliğe girdiği bile anlaşılamayan bi tip geliyor aklıma.öyle yer etmiş beynimde zaar.bana göre berk, canberk,mertcan türü isimlerdekiler hiç büyümüyomuş gibi geliyor , en fazla 18 yaşındalar.
mesela kızlarda da dilara'lar ece'ler böyle. ben dilara teyzeden hanife teyzeden korktuğum kadar korkmam ki dilara teyze diye biri de hiç görmedim ayrıca.

yukarda verdiğim örneklere karşılık "beim berk amcam var, irem teyzem var" diyenler elbetteki çıkcaktır fakat çok nadirdir. he ben burdan sözlükteki tüm berk,dilara,ece isimli yazar dostlarımı tenzih ediyorum.

mesela berk, canberk, mertcan gibilerini küçükken mahalle maçlarnda hiç oynatmazdık .onlar kendi hallerinde sarı hafif uzun saçlarını sallandırarak takılırlardı. hepsinin saçları sarı değildi ama sallanan cinstendi. yani bi hüseyin saçını 5 yıl uzatsa bu kadar sallanamaz saçlar o derece.bide böyle çocuklar hiç terlemezdi lan. o da var mesela ahmet kan ter içinde kalırdı ama bunlar böyle süt süt gezerlerdi. gerçi kulvarlar farklı ahmet'le berk arasında.

mesela, ben şuanda facebook da 5 tane berk adında kişiye arkadaşlık gönderdim.onlarını büyümelerini takip edicem bakalım büyünce nasıl bi tip olcaklar, yoksa bunların göbek adımı var mesela; "hasan berk" gibi. ergenliğe kadar berk adını kullanıp sonra berk kriterlerinden çıkınca "hasan" ismine devam ediyolar.sonra hasan amca oluyolar, bu yüzden hiç berk amca görememeşimdir belkide. bence gayet mantıklı galiba benim aklıma geldiği için bu kadar mantıklı geldi.
bebeğinin elbet büyüyeceğini farkedemeyen ailenin, çocuğuna koyduğu hep ''çocuksu'' kalacak olan isminin neticesinde olan, kötü durumdur.**
(bkz: şeyh anıl)