bugün

devletin yaptığın soygun modelidir. dünyanın en pahallı benzini kullanan bir ülke olarak malesef dünyanın en zengin ülkesi değiliz.
2002 seçimlerinden hemen sonra 1 litre kurşunsuz benzin 1 milyon 641 bin lira yani 1.64 YTLden satılıyordu. O tarihte dolar kuru ise 1 milyon 668 bin TL idi. Benzin litresi 0.98 dolara geliyordu. Dünya borsalarında 1 varil petrolün fiyatı ise 42 dolar seviyesindeydi. Bugün 1 varil petrolün fiyatı 125 dolara çıktı. Ancak dolar kuru ise 1.24e indi. Dünkü zamla birlikte 1 litre benzin ise 2.81 dolara çıktı.

gelelim motorine sadece tüketimden kar sağlanabiliyor. 1 lt benzinle gidilebilinen bir mesafeye motorin ile 0.70 litre ile gidilebiliyor. maliyeti düşürmek amacıyla motorine yağ kullanılabiliyor ancak yağ kullanımlarını artmasıyla hükümette bunun farkına varmış ki vergi gelirleri düşmesin diye madeni yağın ÖTVsini motorinle eşitleyecek çalışma başlatıldı.

(bkz: vergilerle alınan gemicikler)

(bkz: durma yola devam)
"bana fark etmez ben hep 20 liralık alıyorum" diyen düz insanın umrunda olmayacak olay.
konu hakkında yapılan sokak röportajlarında çeşitli şekillerde tepkiler alınan zamdır:

- "hass..." benzinli araç sahibi.
- "yapsınlar ben nasıl olsa diesel kullanıyorum" motorine zam gelmeyecek sanan bünye.
- "yapsınlar ben zaten nükleer enerji kullanıyorum" zuzaylı
- "yapsınlar zaten arabam yok" polyannacı bünye.
- "yapsınlar zaten arabam yok" dürüst bünye
- "yapsınlar zaten arabam yok" bisikleti olan çinli.
- "yapsınlar zaten devlet ödüyor" makam arabası olan bürokrat
- "benzin ne?" eskimo
alem fm de nihat sırdarı dinleyen arkadaşların sabah 07:00 - 08:00 arasında yaptıkları kornalı eylemin konusu.
an itibariyle 3.40 kuruşa dayanmış olaydır. araba almadan önce iki kez düşünülmesi gerektiğini gösterir.
son zamla 3.79 tl olmuştur.
milletimize hayırlı olsun.
Benim arabam yok ki diye dusunulmemelidir. Benzine zam okul servisine zamdir, nakliyeye ve uretime de zamdir. Daha bircok ornek var.