bugün

Bir şarkı en fazla ne kadar şey anlatabilir sorusuna sayfalarca cevap verilebilir bir şarkı. Her dinleyişimde tüylerimi diken diken eder.
http://www.youtube.com/watch?v=KHbAZ94kP-o
sarı çizmeli mehmet ağa serzenişi .
Barış manço'nun müthiş eserlerinden bir tanesi. Dinlerken terapi ediyor sanki. Böylesine anlam yoğunluğu yaşatan kaç tane sanatçı geldi, kaç tane sanatçı var?

Barış manço; milli bir değer, milli bir servet. Çocukluğumda canlı halini görmüş olmak, seslendirdiği şarkılara tanık olmak mutluluk verici bir duygu.
Rap hali katliam şarkı anlamını yitirmiş.
kuldan ote kuldan ziyade derken yaratici degilmi kasit? ben mi yanlis anliyormusum bunca yildir? ah yillar..
Gecenin şarkısı ilan ettiğim parça.
Sevgili Barış Manço'nun en sevdiğim şarkılarından biri.
Hep aklıma leyla ile mecnun hikayesi gelir bu şarkı çaldığında. Özellikle de bu kısımda peyda oluveriyor bu düşünce:
"...Orda öyle bir isim var ki kuldan öte kuldan ziyade
O'nu düşün O'na sığın O senden öte benden ziyade..."

Barış abiyi özleten şarkı.
bir barış manço şaheseri. dinleyip ağladıktan sonra içinizde tortu bırakmayan, uyuyup uyandıktan sonra içinizdeki sızıyı geçiren müthiş şarkı.

inancınızı da tazeliyor. tanrıyı sorgulama aşamanızda "yine sana geldim" diyorsunuz.

"Sabret gönül sabret, sakın isyan etme.
Bir gün elbet bitecek bu çile, isyan etme.
Dört kitaptan başlayalım istersen gel söze,
Orda öyle bir isim var ki; kuldan öte, kuldan ziyade.
O'nu düşün O'na sığın; O senden öte, benden ziyade."
(ses:#3973)
Güneşin batışında esen tatlı rüzgarla huzur veren şarkı

Bir ben var ki benim icimde benden öte benden ziyade
bir sen var ki senin icinde senden öte senden ziyade.
gecenin, gecelerin sarkisidir..
Bu zamana kadar nasıl dinlemedim, kızıyorum kendime.2 gündür dinlediğim tek şarkı, anlam bütünlüğünü tam olarak çözen kim var ki ?
eşekle, köpekle; domates, biber, patlıcanla uğraşıp 20 şarkı yapacağına, bunun gibi 2 tane daha şarkı yapsaydın ya barış manço... dedirten şarkıdır.
ateist bünyeme allah sevgisi aşılamış şarkıdır. hayır, gene inanmıyorum lakin, öyle güzel bir allah tasfiri yapmış ki barış manço, insanın inanası geliyor. hele ki söyleyiş tarzı, ses tonu.
derin ve anlamlı bir barış manço eseri. bugün kendine sanatçı diyen palyaçolara selam olsun..
son zamanlarda güne dinleyerek başladığım barış manço şarkısı.
Ders çalışmaya ara vermişken,kahve eşliğinde dur bir şarkı dinleyeyim dediğim an niye çıktın şimdi karşıma.

Hüzünlendirir mi,dinlendirir mi karıştı birbirine. Ama..

"dudaklarin seker gibiydi baldan öte baldan ziyade
pembe pembe yanaklarin gülden öte gülden ziyade "
insanı kendinden alıp başka diyarlara götüren barış manço şarkısıdır. her şeyden öte her şeyden ziyade bir şeyin olduğunu aklımızın en derinine usulca fısıldar sanki. sözlerle müzik adeta meşk eder bu mükemmel eserde.
sabah sabah nerden aklımıza estiyse ağzımıza etti bu saatte. dünya barışından girip bu şarkıdan çıkıp, sabret gönül sabret sakın isyan etme dedikçe sanki ya sen bir gün öleceksin bitecek bu çile ya da sen ölmezsen kopacak bir gün kıyamet bitecek hepsi, isyan etme adam akıllı dur der gibi. bak anasını satayım her seferinde başka bir şey aşılıyor beynime.
bu sabah beni benden alan barış manço şarkısı.

bir sen var ki benim içimde; benden öte benden ziyade.

mükemmel gerçekten.
felsefî-tasavvufî bir barış manço şaheseridir. çok başka bir şey bu.
barış manço farkını bir kez daha gözler önüne seren eser. kalmadı öyle sanatçılar efendim. eğer kalsaydı da kimse barış manço'nun yerini alamazdı. o çok neşeli, eğlenceli parçalarında bile insana ders veren tarafı vardır barış mançonun.
her sözüne hak vererek dinlenilen ve bir o kadar derinden etkilen Barış manço'nun harika eserlerindendir.
içimi acıtan ama bu acının ruhumu dinlendirdiği şarkı. insanın içine işliyor.