bugün

Yalnız kendini düşünen, kendi çıkarlarını herkesinkinden üstün tutan,hodbin,hodkâm,egoist.
güzel bir nil karaibrahimgil şarkısıdır.

o bir bencil ama yok onun hilesi
o bir bencil ama yok onun iğnesi
o bir bencil ama yok onun hilesi yok
sözlerini de yazayım tam olsun.

uçar o kuşlar gibi
çıkar yokuşlar gibi
sanki biz saklanmışız
onu bulmuşlar gibi
sert basan tuşlar gibi
dik dik bakışlar gibi
sanki biz hep yazmışız
o bitmeyen kışlar gibi

o bir bencil bencil
o bencil bencil
nedeni belli değil
vuramazsın zincir

o bir bencil ama yok onun hilesi
o bir bencil ama yok onun iğnesi
o bir bencil ama yok onun hilesi yok
yok onun bişeysi yok

gider o rüzgar gibi
döner dalgalar gibi
sanki biz hep dururken
geçen zamanlar gibi
sert basan tuşlar gibi
dikdik bakışlar gibi
biz ayakta uyurken
geçen zamanlar gibi

o bir bencil bencil
ama evcil evcil
nedeni belli değil
vuramazsın zincir.
tüm olay ve olguları kendi istediği ve düşündüğü çerçevede yaşamaya ve düşünmeye sabitlenmiş kişi.sadece kendi istekleri,sıkıntıları,mutluluk ve ya mutsuzlukları varmışçasına yaşayan ve çevresindekileri de yaşamaya dayatan insan.zira ömre ziyan şeklinde de açıklanılabilir.
(bkz: hodgam)
dünyada yalnızca kendisinin ve çıkarlarının bulunduğunu zanneden kişidir.
sadece kendini düşünen kişilerdir. her konuda ama. bırakın maddi konuları sevgi de bile. Birine ait olduğunu bilse bile karşı kişi, yine de herkese sahip olma duygusu ağır bastığından cimrilik yaparak kendi egosunun durumunu daha önde tutar. Ne kadar yazıktır ki olacakların farkında değildir. şimdi ağlıyorsa sonra daha da çok ağlayacaktır. insanlar birbirlerini bulduklarında, kendi bir takım zevkleri için o kişiyi hiçe saymalılar mı? o zevklerin geçici olacağının farkına varıp, kendilerini düşünmekten daha önemli şeylerin de olduğunu bilmeliler mi yoksa? geç olmadan..
"ben" söyleyenlerin yalancısıyım.
fazlası zarar bir özelliktir. ama kanımca her insanda da belli miktarda olmalıdır.
nil karaibrahimgil'in en güzel şarkısıdır. bencil insanlara nasıl olduklarını anlatamayan her insanın karşısındakine dinletmesi gereken bir şarkıdır ayrıca. ben denedim oldu lise arkadaşıma tik geldi o dakikalarda. ayrıca bencil insanları bolca çeken biriyseniz aslında onlarında türleri olduğunu bilmelisiniz efendim. kategorize etmenin dayanılmaz hafifliğiyle bu tür üzerindeki engin deneyimlerimi harmanyalıp bu insanlar 2 ye ayırılır kanısına vardım.

bencillikten başka yolu olmayanlar: bunlar aslında bencil biri olmak istemezler ancak bencilce davranmazlarsa ellerine hiçbir şey geçmeyeceği kanısındadırlar o yüzdendirki gönüllerini çocukluklarındaki kadar geniş tutamamışlardır. çocukken iyilik ve saflıkları sonucu ağır bedeller ödedikleri için kimseyle pek bir şey paylaşmak istemezler. yaralı olduklarından acıtmak hevesleri ve en iyisi bana gelsin en iyisi benim olsun istekleri yetişkinliklerindede devam eder. genellikle hırslı ve etrafındakilerle yarışmayı severler bunlar.

doğuştan benciller: bunlar fena halde anne baba şımartmasıyla kendinden geçen insanlardır. anneden ve babadan ne istediyse almış olanlar daha sonralarında etrafındaki herkesi bu insanlar gibi söğüşleyebileceği kanısına varır. tüm hayatı boyunca "armut piş ağzıma düş hatta mümkünse püre kıvamında düş" derler. ya feci hırslı ya da vurdumduymaz olurlar.
(#1547286)
herkes...
her insanın içinde barındırdığı en doğal güdü.
wilbur smith'in dilimize 'bencil'olarak çevrilen 'when the lion feeds' adlı özellikle sonu çok etkileyci olan güzel romanı.
çoğu zaman bir suçlamadır. alakalı olarak, bir alıntıyla süslemek isterim;
...

"Dünya üzerinde iki tip insan var bence; Bir kendisini aşmış ve başkalarına bir şeyler verebilecek insanlar, bir de bu insanlardan öğrenen ve büyüyen insanlar. Burda kendinize sormanız gereken soru siz bu iki tip insandan hangisisiniz? Kendinizi aştınız ve başka insanların büyümesine yardım edebilecek kadar olgunlaştınız mı? Yoksa aslında o bencil diye nitelediğiniz henüz geçmişten kalan acılarını iyileştirememiş insanlardan birisi de siz misiniz?

Eğer ikinci gruba giriyorsanız, o zaman umarım kendinize yardım etmek için ya olgun bir insan ile bir arada olabilir ve bu meziyetleri öğrenebilirsiniz, ya bir psikoloğa giderek ve acılarınızı dindirerek iç huzurunuza kavuşur ve hayatta verecek çok şeyiniz olduğu gerçeğini anlayabilirsiniz, yada kendi davranışlarınızın ve çevrenize olan etkilerinin farkına vararak kendinizi olgunlaştırmak için çaba sarfedersiniz."
eski sevgilidir.
tüm cümlelerinin öznesi 'ben' olan kişidir. eğer kendini düzeltmezse hiç 'bizli' cümleler kuramayacak kişidir aynı zamanda.*
zavallılıktır, sahip olanda zavallı insandır.
sencil olunduğunda suistimale maruz kalındığından ortaya çıkmış/çıkan durum. sempati sahipleri dert dermana kavuşana, borç alınana, yol bitene kadar arkadaştır. sonra ne arar ne de sorarsın. ileride birgün yine "hacı be kuruduk, bir yardımcı olsan" denildiğinde muhatap simada beliren hsktr ibaresi bencilliğe geçişin işaretidir. o halde, bireyin davranışlar toplamına genel şeklini veren toplumun diğer fertleri olduğuna göre suç aslında ortaktır. boşaltın cezaevlerini. (irade ve intikam da ayrı şeyler karıştırma şimdi)
bencildeki e'yi uzun, kalın ya da uzun-kalın (ki bu ayılıkta sınır tanımamak artık) söyleyenler olmasaydı, kişi başına düşen yol, su, elektrik miktarı da artardı ne güzel..

aba altından bencillik mi ediyorum lan yoksa?
bir insana savaş açarak, kendi çevresinde ve o insanın çevresinde kim varsa, onları doldurup bütün arkadaşlarını ondan uzaklaştırmak için her türlü iğrençliği yapan, karaktersiz, seviyesiz, haysiyetsiz ve ahlaksız insanlar da bencildir, kendi çıkarları için herkesi kullanabilir ve bunu belli etmezler, işlerinde ustadır onlar. *
sürekli "ben" butonuna basan yazarlara verilen isimdir. keşke tespit etmenin bir yolu olsa.. ya da olmasın daha iyi..
sencil olamayandır.
tabi ki para ve şöhret onda. doğal olarak bencil şişman öküz mal hepsinin olabilir.
(bkz: michael jackson ın bile 10 bin hayranı var benim niye yok)