bellek written olamadı diye de bir uyarı vardır akıllara zarar...
(bkz: cevab veremedi)
bu ve benzeri çeviri hatası olarak görülen genelde windows uyarılarının sebebi, çeviriyi yapanın işi savsaklaması değildir. hatta bu gibi aptalca olarak görülen şeylerin sebebi bilakis çeviriye, tercümeye yönelik olarak hiçbirşey bilmeyen kişinin aptallığı ile çıkarım yapmasıdır.

basitçe, bir cümlede var olan her kelime aslında kodlardan oluşur.

mesela bellek read olamadı cümlesinin orijinalindeki kelimelerin her biri için bir kod vardır. atıyorum. aaaaa1, bbbb1, cccc1 gibi.

daha sonra çeviri olarak kullanılacak olan kaynakta ise türkçe kelimeler bu kodlar vasıtası ile ingilizceleri ile eşleştirilir.

aslında sistem hatayı

"aaaa1 bbbbb1 ccccc1 ddddd1 ?"

gibi verir. işletim sistemi hangi dili kullandığına bakıp sonrasında bu kodlanmış kelimenin karşılığında yazan kelimeyi oraya getirir.

bu durumda ingilizce windows hariç diğer tüm dillerin hepsinde aynı sorunla karşılaşılır. anlam bozukluğu yaşanır.
nefret ettiren windows hata mesajıdır. ram'in veya ramlerden birnin bir kısmının bozulduğuna işaret eder. garantiye yollarsınız.
(bkz: windows türkçesi)
+oo koçum naber ya hatırladın mı beni?
-hayır bellek read olamadı
(bkz: kısfmet)
ram hatasından kayankalanır; şu an klavyesini bızıkladığım bilgisayardan biliyorum. bu ram hatası sonucu bilgisayarın ram'e (random access memory) fazla yüklenmesinden sonucu kendini reset'leyebilir. bu olay sanki bilgisayarın genellikle power tuşunun üstünde yer alan reset tuşuna basılmış gibin vuku bulur. genellikle veri akış hızının ram ler arası uyumsuzluğundan oluşur bu durum. ram lerin soketlerinden sökülüp birebir yer değiştirilmesi sonucu belirli bir süre bu durum ertelenebilir, bunuda kendi pc'im den biliyorum. kesin çözüm istiyosan akış hızı birbirine eşit yeni ramler alacan baboli.
(bkz: crash)

(bkz: dump screen)

(bkz: mavi ekran)
(bkz: ben sana read olamazsın demedim)
(bkz: adam olamazsın dedim)
bunun sebebi, o an bellekte bulunan herhangi bir threadin başka process tarafından okunmasının engellenmesidir genelde. yani her zaman ram sorunu değildir. aslında hiç bir zaman değildir. genelde bilgisayara bir worm bulaşmıştır. bunun kendini işlemciye okutturmaya çalışması durumunda antivirus engel olmakta ama silememektedir. update etmek yeterli değilse antivirus değiştirilmelidir.
windowsun yaran çevirilerinden biri...
what demek istiyorsun bilgisayarcığım? şeklinde cevap alan tırt uyarı, sinir bozar.
Çeviri hatası olmayıp bir bok anlamayın diye var ettiğimiz uyarı.
(bkz: google translate terk)
ilk defa 14-15 yıl önce windows 98'de gördüğümü hatırladığım, son olarak bu akşam windows 8.1'de karşıma çıkan emektar windows erörü. kaç tane windows sürümü geldi geçti ama hata mesajı aynı hala problemi içeriyor.
Bir windows hata mesajı. iki buton bulunur hata mesajının altında.

(bkz: read olaydı iyiydi)
(bkz: hayırlısı böyleymiş demek ki)
(bkz: segmentation fault)