bugün

Önce ucuz et, sonra ucuz tahıl, ekmek şimdi de meyve sebze.

Uçuyoruz Türkiye!
Chp de yapsa akp de yapsa bu is boyle olmaz, tasima suyla degirmen donmez bu mu yani cozumunuz? Tarimi, isciyi kalkindirmak aracilari ortadan kaldirmak varken isiniz gucunuz halkin gozunu boyamak.
türkçe meali ; biraz da belediyelerimiz kazansın.
çiftçide kafa olsa kendi alıcısını bulup başka ülkeye 3 katı fiyattan ihraç ederdi. burdakilerde bok yesin.
Ticaret hukuku açısından haksız rekabeti belediyeler eliyle devlet yapıyor olacak.

Doğalgaz elektrik su elektronik cihazlarda vb (örn: Intel pentium işlemcili giriş seviyesi bir bilgisayar şu an i5 fiyatına satılıyor) kalemlerde böyle bir uygulama yapılacak olsa belki evet iyi olmuş derim.

Ticaret hukuku, serbest piyasa ekonomisi, rekabet kanunu vb açıdan bu uygulamalar çok sakıncalı.

Amaç için değil, yöntem ve seçilen yol çok yanlış; savaş afet ambargo vb durumlarda tercih edilen yolu uygulamak çoh oyo okonomomozo psikolojik olarak sen öldün mesajı verir.

Bunun yerine ne mi yapmalıyız?
Hâl kanununu düzenleme yapmalıyız.
Üretici kooperatifleri kurmalı ve kağıt üzerinde kalmamalı kurulu olanları yeniden yapılandırma yapmalıyız.
Neler mi?
Üretici malını arabasına yükleyip şehirde satması önünde yasal engeller kaldırılmalıdır.
Özellikle canlı hayvan hayvansal ürünlerde üretici yerinde gerekli sağlık incelemesi raporlar izinler verilmeli.
Kooperatifler tıpkı belediyeler gibi araç alımında bu araçların yakıt, bakım vb işlerinde vergi kolaylığı sağlanmalı.
Araç alımı yapmayan ama mevsimlik ürünlerini depolarında tutan (soğan patates gibi) kooperatifler şehirlere satmaya götürdüğü ürünlerinin nakliye bedelleri devlet tarafından ödenmeli.
Yaş sebze meyve de hububat da aynı şekilde.

Şehirlerde belli semtlerde halk pazarları haftanın iki günü açılmalı.
Burada kapalı alan sağlıklı mal depo alanları olmalı.
Belediyeler burayı kullanan sebze meyva süt et yumurta tavuk hububat vb gıda ürünleri için işgaliyle ücreti kira falan almamalı.

Bunlar için arsa yer yok mu?
Var.
Para yok mu?
Var, onlarca uçak, binlerce lüks araç için para bulan bir sistem güç bunlar için mi bulamayacak?

Tamam, tohum ilaç gübre elektrik mazot tarım araç gereçleri vb için dışarıya bağlıyız ve bunlar 1 yılda hazırlanan projeler 3 yılda düzenlenen yatırım sonunda ortaya çıkan üretim ile dışa bağımlılıktan kurtulamayız ama bu vb karar uygulama ile hiç olmazsa 1 yıl sonra satın alma paritesi açısından Avrupa'nın 1-2 tık aşağısında yer alabiliriz.
daha önce başka bir yerde de yazdım, kooperatifçilik bize uygun değil, sadece trakya ve egenin küçük kısmında uygulayabilirsin. düşünün köy var, köydeki tüm bahçeler kooperatifte birleştiriliyor. sonunda ne olacak bir kâr dağıtılacak köylüye, ve köylüde ayaklanma... bizim aile 4 kişi, tarlada 4 kişi 10 gün çalıştık, mehmet emmi tek yaşıyor, tarla büyüklüğü bende aynı ama o tek kişi 10 yevmiye yaptı ben 40 yaptım nerede bunun farkı.

hesaplanır ona göre verilir diyenler de olacaktır ama bu işi reele döktüğünüzde anadoluda kan çıkıyor.
pahalıya mı satsaydı. halinize şükredin. bi mermi kaç para haberiniz varmı. adamı hasta etmeyin. basın mührü.