bugün

küçük yerleşim birimlerinde halkın ilan ve duyurulardan haberdar olması için kullanılan, "dirint dirint burası belediye ilan bürosu" şeklinde başlayan anons sistemidir.

eğer belediye hoparlörü olan bir yerde yaşıyorsanız;
-sabah sabah cenaze ilanıyla uyanabilirsiniz
-önemli günlerde, bayramlarda çeşitli partilerin kutlama mesajlarına maruz kalabilirsiniz
-23 nisanda, 29 ekimde, öğretmenler gününde x okulunun 5/a sınıfından hede bizlere öğretmenim canım benim şiirini okuyacak şeklinde 1 saat boyunca çığlık çığlığa şiir okuyan, bitip tükenmek bilmeyen çocuk sesiyle çılgına dönebilirsiniz
-pazarın kurulduğu gün sabah erkenden pazar duası yapan bir hocanın sesiyle uyanabilisiniz.
-35 w 1325 plakalı araç sahibi, aracınızı lütfen bulunduğu yerden acilen kaldırınız! diye azarlayan bir sesle anons duyabilirsiniz

bütün 1 gün boyunca bu anonslara maruz kalan halkın dellenme oranını da siz hesap edin artık.
çoğu zaman "oğuağulomanu matryunaf gasturklevade mieyampomarugaaa" şeklinde şifreli türkçe konuşmaları enigma'ya çeviren mucizevi araç.
1980'li yıllarda soma belediye hoparlöründen 23 nisan şiirleri okunurdu.
eskişehir alpu ilçesinde 'taze balık gelmiştir' anonsunu işittiğim hoparlör.
izmirîn küçük bir ilçesinde yaşardım küçükken.bu küçük sevimli kasabanın büyük ve fazlaca hopörleri vardı dört bir direğin üzerinde.belediyeden bir anons yapılmadan önce açılma sesinin cızırtısı çalardı kapısını kulaklarımızın ve o sırada zihnimiz de anlardı anons geleceğini.hâle balık,meyve sebze geldiğini,merhumların cenazesinin nereden kalkacağını,namazın nerden kılınacağını ve kimin ne grup kana ihtiyacı olduğunu hep o hopörlerler haber verirdi bize.ilçe içi birlik beraberlik hopörlerin eseri gibi gelirdi bana hep. ama daha sonra ilçenin büyükşehir belediyesine bağlanmasından sonra hepsi unutuldu gitti ve herkes de vefasız,aranmayan bir şey oldu hopörlor.
aydın/sökeye bağlı olan sazlıköy de bir adamın bu akşam pazar yerinde oğlumun düğünü var bütün köy halkı davetlidir diye çığırdığını duymuşluğum vardır bu hoparlorlerden
güncel Önemli Başlıklar